Łóżeczko dziecięce - jak wybrać najodpowiedniejsze?

17
Łóżeczko dziecięce - jak wybrać najodpowiedniejsze?

łóżeczko dziecięcePokój dziecka urządzamy najczęściej już na kilka miesięcy przed pojawieniem się malucha na świecie. Wiemy, że najważniejszym elementem wyposażenia kącika dla niemowlęcia jest łóżeczko, warto więc poświęcić więcej czasu na jego rozsądny i przemyślany wybór.

Poszukiwanie idealnego łóżeczka warto zacząć od przeszukania internetu. W ten sposób będziemy mogli wybrać interesujący nas (i dopasowany do potrzeb naszych oraz niemowlaka) model na spokojnie, w domowym zaciszu. Następnie powinniśmy wybrać się do sklepu, by dokładnie obejrzeć mebel "na żywo". Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy łóżeczko jest solidnie wykonane, wykończone przy użyciu atestowanych
i nietoksycznych farb. Powinno być stabilne, nie może się chwiać ani posiadać jakichkolwiek ostrych czy sterczących elementów. Odstępy między poszczególnymi szczebelkami nie powinny przekraczać 6 cm.

łóżeczko dla dziecka z szufladą dolną

Bardzo ważna jest także funkcjonalność wybranego przez nas modelu. Możemy zdecydować się na łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami, które, dzięki możliwości samodzielnego opuszczenia miejsca spania przez starsze dziecko, przyczyni się do zwiększenia komfortu rodziców. Upewnijmy się, czy mebel posiada opcję regulowania wysokości materaca. Najwygodniejsze będzie łóżeczko z dwoma poziomami materaca do wyboru: wyższy poziom ułatwi rodzicom wkładanie i wyjmowanie niemowlęcia, natomiast niższy będzie bezpieczny dla starszego dziecka, które już samodzielnie siada i wstaje. Najczęściej łóżeczka mają dwie lub trzy możliwe wysokości montażu materaca.

łóżeczko ze zdejmowanym bokiemłóżeczko dla niemowlaka

Pamiętajmy, że podczas pierwszego roku życia dziecka łóżeczko będzie spełniało rolę nie tylko miejsca do spania, ale i kojca, w którym malec będzie się bawił, trenował swoją koordynację ruchową, skakał, uczył się siadania i wstawania przy pomocy szczebelków. Porządny mebel powinien wytrzymać wszystkie te "próby" przeprowadzane przez rozwijające się dziecko, które będzie coraz cięższe i silniejsze.

łóżeczko z szufladami w pokoju dzieckaWarto także pomyśleć o praktycznych dodatkach - np. bocznych lub dolnych szufladach, w których można schować pościel, kocyk czy zabawki. Są łóżka, w którym można zdemontować cały bok lub dwa boki. Dzięki temu mebel może służyć jako tapczanik dla starszego brzdąca i "rośnie" razem z dzieckiem.

Ważną sprawą jest ustawienie łóżeczka. Nie powinno ono stać w pobliżu okna ani grzejnika czy kaloryfera, a najlepiej, by było ustawione tak, by leżące dziecko widziało drzwi wejściowe do pokoju – to zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

Materac w łóżeczku niemowlęcia powinien być zdrowy i wygodny, by rosnący kręgosłup malca był odpowiednio podparty, a jego nocny odpoczynek skuteczny. Przez pierwszych kilka miesięcy najodpowiedniejszym nakryciem będzie śpiworek, którego śpiący niemowlak nie będzie w stanie "rozkopać" i dzięki temu nie zmarznie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Pinio

Polecamy Ci również

Zobacz także