Łóżeczko w sypialni

Niemowlę pierwsze miesiące życia zazwyczaj spędza z rodzicami, więc w sypialni musi pojawić się przynajmniej łóżeczko. Wybierając je trzeba pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka.

Niezależnie od tego, czy malec ma spać w standardowym, drewnianym łóżeczku ze szczebelkami, klasycznej kołysce, czy supernowoczesnym kojcu z materiałów kosmicznych z płozami do bujania, trzeba zadbać, by mebel miał atesty potwierdzające brak przeciwwskazań do użytkowania przez niemowlę.Łóżeczko i kojec - klasycznie i nowocześnie
Niezależnie od kształtu i koloru łóżeczko powinno być gładkie, ostrych elementów, z regulowaną wysokością materaca - 2 lub 3 poziomy - dzięki czemu dziecko będzie mogło korzystać z łóżka przez pierwsze dwa lata życia. Dobre modele mają dwa lub trzy wyjmowane szczeble. Gdy niemowlę podrośnie, można je wyjąć pozwalając maluchowi na samodzielne opuszczanie łóżeczka.
Dla własnej wygody warto również pomyśleć o modelach z możliwością bujania (kołysanie działa uspokajająco i nie trzeba wyjmować dziecka z łóżeczka) oraz opuszczanym jednym bokiem (takie rozwiązanie ułatwia odkładanie pociechy do łóżka). Szczebelki powinny mieć rozstaw nie większy niż 6 cm. Większe odstępy mogłyby doprowadzić do urazu, bowiem nawet noworodek potrafi pełzać i może wsunąć głowę między szczeble. Aby między listewkami nie utknęła rączka lub nóżka, nie powinny być również mniejsze niż 2,5 cm.

Kupując maluchowi nowoczesny kojec wykonany z tworzyw sztucznych trzeba sprawdzić stabilność i sztywność konstrukcji. Ważne, by łączenia składanych elementów łóżeczka miały blokady uniemożliwiające ich przypadkowe wysunięcie.Równie istotny jest dobór materaca. Koniecznie musi być dopasowany do wymiarów łóżeczka. Standardowe modele zazwyczaj mają wymiar 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Najlepiej, gdyby materac był twardy, wykonany z naturalnego włókna kokosowego, co zapobiega późniejszym problemom z kręgosłupem malucha.

Tak dobrane łóżeczko zapewnia dziecku bezpieczeństwo.  Cała reszta - szuflady na pościel, różnego rodzaju przewijaki - mają znaczenie praktyczne i to udogodnienia dla opiekunów. Ramki na zdjęcia, baldachimy są jedynie elementami wystroju. Można je wykorzystać do efektownej dekoracji sypialni.

Dekoracyjna kołyska
Gdy sypialnia jest niewielka, zamiast sporego łóżeczka, na pierwsze kilka miesięcy można zafundować malcowi kołyskę. Ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w uspokajaniu i usypianiu pociechy. Najpiękniejsze, zdaniem wielu dekoratorów, są drewniane kołyski o tradycyjnym kształcie. Preferujący inne style zainteresują się zapewne nowoczesną formą kołyski, czyli niewielkim łóżeczkiem na biegunach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, co pozwala dobrać kołyskę do każdej sypialni tak, by nie stanowiła dysonansu z wystrojem pomieszczenia. Wybierając kołyskę, podobnie jak w przypadku łóżeczka, trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania, ale również na stabilność. Kołyska nie może przechylać się zbyt mocno, gdyż grozi to wypadnięciem dziecka. Pediatrzy zalecają ponadto kołyski z płaskim, twardym dnem, stanowiącym dobrą podporę dla materaca. Dla własnej wygody warto zainteresować się również modelami na kółkach, dzięki którym łatwo zabrać pociechę do innej części mieszkania.Normy bezpieczeństwa do kontroli
Niezależnie od rodzaju dziecięcego mebla, jeszcze przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o pokazanie dokumentacji producenta lub opakowania. Meble dla niemowląt warto kupować tylko wówczas, gdy zostały wyprodukowane z materiałów (dotyczy to zarówno drewna, lakierów, metali, jak i części z tworzyw sztucznych) mających certyfikaty bezpieczeństwa. Łóżeczka powinny być wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami PN-EN 716-1:2010 oraz PN-EN 716-2:2010.
Są to najnowsze obecnie normy, ustalone w tym roku, w sklepach można jeszcze natrafić na meble wyprodukowane według norm obowiązujących od 2008 roku PN-EN 716-1:2008 oraz PN-EN 716-2:2008 - są równie bezpieczne.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paulina Wieczorek

Zdjęcia: Alvi, Drewex, Graco

Polecamy Ci również

Zobacz także