Łóżko, kanapa, a może narożnik?

Przed takim wyborem stajemy, kiedy decydujemy się na kupno mebla do sypialni lub wielofunkcyjnego pokoju dziennego.

Coraz częściej mamy do czynienia z wnętrzami o charakterze otwartym, w których granice pomiędzy strefą  wypoczynku, jedzenia, zabawy  czy pracy, a nawet tak intymną przestrzenią jak sypialnia, zacierają się. Mebel, który miałby przede wszystkim służyć nam do spania, nierzadko musi być po prostu multizadaniowy. 

Łóżko z zagłówkiem Łóżko z zagłówkiem

Kiedy sypialnia jest wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczeń i z założenia stanowi strefę, w której przede wszystkim śpimy i odpoczywamy, wybierzmy klasyczne rozwiązanie jakim jest  łóżko. W dostępnych na rynku kolekcjach, m.in. firmy Meble Wajnert, znajdziemy łóżka z różnej wysokości zagłówkami, wykonanymi z płyty drewnopodobnej lub obite dekoracyjną tkaniną. Łóżka różnią się wielkością, więc z dużą swobodą można zaplanować komfortową przestrzeń nawet w niewielkim pomieszczeniu. Wygodne materace sprężynowo piankowe o uniwersalnej, średniej twardości, dostępne są w rozmiarach 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm i 180 x 200 cm. Dodatkowo, wybrane modele łóżek wyposażone są w pojemniki na pościel. Dostęp do nich ułatwiają nowoczesne, podnośniki gazowe, dzięki którym metalowy stelaż z materacem unosi się z lekkością. Uzupełnieniem wyposażenia sypialni mogą być inne meble z tej samej kolekcji, dedykowane do tych właśnie pomieszczeń  -  np. szafy garderobiane, lustra, komody, stoliki nocne czy toaletki.

Łóżko z pojemnikiem na pościel Kanapa z pojemnikiem na pościel

Jeśli w naszym domu czy mieszkaniu sypialnia to raczej pokój dzienno-nocny, zintegrowana przestrzeń całodziennej aktywności i wieczornego odpoczynku, to (siedziska) przewraca się w jego miejsce oparcie, tworząc dużą powierzchnię spania. Takie modele sof narożnych wyposażone są często w użyteczną skrzynię pościelową, w której schować możemy także dodatkowe koce czy poduszki. W kanapach i sofach, oprócz popularnych mechanizmów rozkładania przypominających np. metalowy stelaż łóżka polowego bądź wysuwany wózek coraz częściej stosowany jest luksusowy i bardzo łatwy w rozkładaniu mechanizm zwany włoskim. Meble wyposażone w ten system mają dużą powierzchnię spania, którą stanowi jednoczęściowy, gruby materac sprężynowy.

Kanapa wyposażona w tzw. włoski mechanizm Kanapa wyposażona w tzw. włoski mechanizm

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na typowe łóżko, nowoczesną sofę, czy funkcjonalny narożnik, jeśli odpowiednio dopasujemy model do naszych wymagań, wybierając optymalny rozmiar mebla, sprawdzając komfort materaca i mechanizmu rozkładania oraz pojemność schowków na pościel, mamy wielkie szanse na spokojny sen. Zatem, good night & good look.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Meble WAJNERT

Polecamy Ci również

Zobacz także