Łóżko w sypialni

Po całym dniu nużącej pracy zegar biologiczny każdego z nas domaga się odpoczynku. Wygodne łóżko, pachnąca pościel, pod ręką nocna lampka i miejsce na książkę - tego potrzebujemy w wygodnej sypialni.

łóżko w sypialniSypialnia – o jej zaletach
i korzyściach może mówić każdy, kto ma ją w mieszkaniu i zapewne nie wyobraża sobie, by jej zabrakło.

Za i przeciw...
Cofnijmy się do etapu planowania miejsca na sypialnię. Jeśli mamy taką możliwość i pozwala na to metraż, zaplanujmy ją w południowej bądź zachodniej części mieszkania lub domu, gdyż  takie rozwiązanie daje odpowiednie warunki do relaksu
i wypoczynku. Sypialniane okna od strony wschodniej  wpuszczą za wcześnie jasne promienie słońca do wnętrza i nie pozwolą na dłuższy sen. Okna sypialni od strony północnej mogą sprawić, że będzie w niej ciemno i mroczno. Natomiast cichy zakątek domu gwarantuje spokojny sen, dlatego sypialnia nie powinna znajdować się od strony ulicy czy też obok kuchni.

W kolorach snu...
Barwy sypialni, szczególnie te na ścianach, powinny mieć stymulujący wpływ na odpoczynek. Wybierzmy kolor, w którego otoczeniu czujemy się najlepiej. Pamiętajmy jednak, że część kolorów wbrew pozorom i temu jak je odbieramy nie są odpowiednie do sypialni. Najlepsze będą barwy pastelowe: beże, bardzo blade róże, pastelowa lawenda, ciepłe zielenie i błękity – te dwie ostatnie barwy nie mogą być zbyt nasycone i chłodne. Pozostałe dodatki w sypialni: narzuta, poduszki, abażur lampki nocnej, rolety w oknach mogą, mieć bardziej nasycone kolory, ważne by pasowały do reszty. Bez trudu dobierzemy je kolorystycznie poprawnie, dobierając je tak by miały różne odcienie kolorów głównych sypialni.

łóżko do spaniaWygoda a nie wygląd...
Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, dlatego przy jego zakupie trzeba sobie zadać trochę trudu. Materiał, z którego ma być zrobione powinien być trwały, a sama konstrukcja  łóżka bardzo solidna. Kolejno, trzeba mieć na względzie wymiary łóżka – bardzo ważne, ponieważ  bez trudu powinno się zmieścić w naszej sypialni, nie zagracać jej i umożliwić swobodne poruszanie się. Łóżko nie powinno być za krótkie, za wąskie, za wysokie (jeśli to możliwe, sprawdźmy to w salonie meblowym – łóżka, których wygodę można skontrolować są zazwyczaj ofoliowane). Jego długość powinna mieć wymiary większe o 15 cm, niż wysokość osoby, która będzie na nim spała. Jeśli wstając z łóżka bez trudu możemy postawić stopy na podłodze – oznacza to, że ma ono odpowiednią wysokość. Bez pośpiechu przemyślmy wybór materaca, gdyż to jest podstawa naszego wygodnego snu. Wybór materaca zależy od wzrostu i wagi, a niekiedy od wieku. Dla przykładu - osoby starsze nie powinny spać na zbyt twardym materacu, który wskazany jest dla osób tęższych. Na ogół materace wymienia się co kilka lat – średnio co pięć. Do sypialni wstaw jedynie meble niezbędne i postaraj się ustawić je tak, by dostęp do nich był swobodny. Zadbaj o wygląd wnętrza, by było jasne, przestronne, wygodne,  a przebywanie w nim było przyjemnością.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Estima

Polecamy Ci również

Zobacz także