Lustro - jakie wybrać?

0
Lustro - jakie wybrać?

lustro w pokojuLustro może być świetną ozdobą, dopełnieniem wystroju, optycznie powiększać wnętrze lub je doświetlać.

Jedno jest pewne, odpowiednio dobrane jest czymś więcej niż tylko niezbędnym wyposażeniem. Ważne, aby zmyślnie je dopasować i zaaranżować w naszym mieszkaniu.

Wybór odpowiedniego modelu

Kiedy postanowimy kupić lustro do łazienki, przedpokoju, czy salonu musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty:

  • Kształt lustra: styl urządzenia wnętrza i jego przeznaczenie

Najważniejszy aspekt. Podobnie jak przy wyborze mebli, czy dodatków, gdy zdecydujemy się na lustro w salonie, sypialni, przedpokoju czy gabinecie, ważne jest aby pasowało ono do stylu urządzenia naszego pomieszczenia. Na początku zwróćmy uwagę, czy zależy nam, aby wisiało ono w pionie, czy poziomie. Tutaj w grę wchodzi na pewno jego zastosowanie . Jeżeli nasze lustro będzie wisiało nad łóżkiem, toaletką, czy komodą, przeważnie lepiej sprawdzi się poziome. Jeśli zamontujemy je na drzwiach szafy - co zwykle jest idealnym rozwiązaniem w sypialniach, garderobie lub w przedpokoju powinniśmy wybrać to pionowe, ze względu na lepsze ujęcie całej sylwetki.

Podczas wyboru lustra oczywistym jest aby jego rama doskonale komponowała się z meblami. W nowoczesnych, jasnych wnętrzach, często najlepiej sprawdzają się jednokolorowe, minimalistyczne ramy. Choć ciekawym rozwiązaniem może być działanie na zasadzie kontrastu. Na przykład do białych prostych mebli, świetnie wpasuje się bogato zdobiona, złota, rzeźbiona, czy inkrustowana rama. Jednym słowem wybór kształtu i stylu lustra zależy od nas, naszej wyobraźni i preferencji. Najważniejsze by myśleć o nim w kategorii ważnego dodatku wkomponowanego w całość. Coraz modniejsze są również wielkie lustra bez ram. Sprawiają, że przestrzeń staje większa i uporządkowana, a dodatkowo są praktyczne w użyciu.

"Wybór lustra to wbrew pozorom nie jest łatwa decyzja. Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, przede wszystkim jego zastosowanie, przestrzeń, w którą je wkomponujemy - jej wielkość i przeznaczenie, oraz nasze indywidualne preferencje. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy nasze lustro ma być dodatkiem, czy przede wszystkim zależy nam na funkcji użytkowej. Tutaj najistotniejsza będzie wielkość lustra, na którą się zdecydujemy. Zazwyczaj musi objąć całą sylwetkę. Zanim podejmiemy decyzję dokładnie przyjrzyjmy się przestrzeni, w której zamontujemy lustro, zdejmijmy jej wymiary i spróbujmy sobie wyobrazić jak zmieni się, gdy dzięki odbiciu zyska nową perspektywę i oświetlenie. Bardzo często warto również zrobić kilka zdjęć wnętrza i pokazać je specjaliście. Odpowiedni doradca na pewno fachowo oceni, jakie lustro będzie dla nas najlepsze" - radzi Joanna Grunwald, Prezes Zarządu Firmy Glass House.

  • Kolor lustra

Często pomijany aspekt, który wbrew pozorom jest niezwykle istotny. I nie chodzi tu oczywiście o kolor ramy. Lustro może oddawać naturalny (prawdziwy) wygląd osoby przeglądającej się w nim, lub nieco go polepszać. Jeżeli więc zależy nam na wiernym oddaniu wizerunku, powinniśmy wybrać lustra srebrne. Inne zwierciadła - grafitowe czy brązowe służą głównie do dekoracji mebli i pomieszczeń.

  • Oświetlenie

lustro w łazience

W tym wypadku należy zastanowić się nad dwiema kwestiami. W zależności od przeznaczenia, jeżeli planujemy zakup lustra do łazienki powinniśmy pomyśleć gdzie będzie ono wisiało i przede wszystkim w jaki sposób w tym miejscu pada światło. Lustra łazienkowe zwykle są doświetlane dodatkowymi kinkietami, ze względu na potrzebę dokładności odbicia. To przecież w łazience robimy toaletę, make-up i inne czynności, podczas których chcemy wyraźnie widzieć naszą twarz i ciało. Istotne jest więc, aby lustro wybierane do łazienki, czy garderoby (również lustra w garderobach, np. przy toaletkach są doświetlane) było ono odpowiednich rozmiarów, oraz aby rama było możliwie najmniej wypukła (nie zasłaniała i nie odbijała światła).

Inną kwestią jest potencjał luster jako indywidualnych "doświetlaczy". Odpowiednio ustawione, np. wobec okna, czy innego większego źródła światła, będą odbijać jego promienie i rozświetlać dodatkowo nasze pomieszczenie.

lustro łazienkowe

Lustro: idealny komponent w przestrzeni

Już starożytna metoda poszukiwania energii w pomieszczeniach Feng Shui przywiązywała ogromną wagę do luster w pomieszczeniach. Mogą one naprawdę wiele zmienić i naprawić, lub przeciwnie, przez możliwość odbijania części wnętrza, dawać efekt "zagracenia" i ścisku. Jest to podstawowa kwestia, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, w szczególności przy montażu. W ostatnim czasie w mały pomieszczeniach modnym stało się montowanie luster na drzwiach. Na przykład w kawalerkach duże, surowe lustro na całych drzwiach łazienkowych, po wewnętrznej, czy zewnętrznej stronie, może fantastycznie rozwiązać problem braku przestrzeni na ścianach. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zastanówmy się, co będzie w odbiciu. Czy dzięki niemu nasz pokój powiększy się i zyska dodatkową perspektywę, czy wręcz przeciwnie - będziemy mieli wrażenie dodatkowego nagromadzenia sprzętów.

Design

Moda na urządzenie wnętrz w ostatnich kilku latach dąży ku minimalizmowi i surowości. Styl bezpośrednio łączy się z praktycznym użytkowaniem. Wybieramy meble lekkie, jasne, pozbawione dodatków w postaci zdobień i rzeźbień.  Jednak bardzo ciekawym trendem jest myślenie eklektyczne o pomieszczeniach. I tutaj właśnie lustra mogą być doskonałym pomysłem na jednoczesną zabawę ze światłem, oraz kontrastowy i ekscentryczny dodatek. W zależności od naszych upodobań, nie bójmy się pomyśleć o nich z małą nutką szaleństwa. Z drugiej jednak strony możemy poddać się trendom i wybrać ogromne lustra pozbawione jakichkolwiek ram. To również ciekawe rozwiązanie przestrzenne.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Glass House

Zobacz także