Magnolie w ogrodzie

Magnolie to jedne z najpiękniejszych kwiatów na Ziemi. Wywodzą się z dalekiej Azji i choć są delikatne i przyzwyczajone do cieplejszego klimatu, mogą ozdobić również nasz ogród.

Te egzotyczne piękności mogą mieć różne kolory kwiatów, rozmiary i okresy kwitnięcia. Najczęściej spotyka się odmiany o płatkach w odcieniach różu, ale są również białe, kremowe i żółte. W parkach zazwyczaj sadzi się wysokie drzewa, które osiągają od 5 do nawet kilkunastu metrów wysokości. Takie odmiany magnolii jak  Magnolia loebneri, Magnolia sprengeri czy Magnolia tripetala będą również wspaniale prezentować się w dużych ogrodach. Dwie pierwsze odmiany kwitną od kwietnia do maja, natomiast Magnolia tripetala później – od czerwca do początku lipca. Duże drzewa najlepiej wyglądają, gdy rosną pojedynczo.

Magnolie w ogrodzie - zdjęcie 1Magnolie w ogrodzie - zdjęcie 2

W przydomowych ogrodach najczęściej sadzi się niższą odmianę magnolii, Magnolia soulangeana, która osiąga wysokość 3–5 metrów. Kwiaty mogą mieć różny kolor, kwitną w kwietniu i maju. Jeśli mamy mały ogródek, nie musimy rezygnować z marzeń o egzotycznych roślinach. Wybierzmy odmiany karłowate magnolii, np. Magnolia stellata lub Magnolia liliflora, które osiągają wysokość nie większą niż 2,5 metra. Wyglądają wspaniale sadzone w grupie. Jeśli zapewnimy im odpowiednio duże donice i właściwą glebę, ozdobią także nasze balkony i tarasy.

Magnolie w ogrodzie - zdjęcie 3Magnolie w ogrodzie - zdjęcie 4

Magnolie pochodzą z Azji, ale większość odmian może rosnąć także w chłodniejszym, polskim klimacie. Musimy zapewnić im jednak miejsce osłonięte od wiatru i słoneczne lub lekko ocienione. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna (pH 5–6). Korzenie ochronimy przed zimnem, okrywając je warstwą kory lub torfu. W przypadku młodych roślin powinna ona mieć grubość 25–30 cm, starszym wystarczy 10 cm. Na zimę młode drzewka musimy dodatkowo okryć słomą lub jutowym workiem.

W sezonie warto magnolie nawozić, najlepiej preparatami wieloskładnikowymi lub nawozami wolnodziałającymi. Nie wolno jednak używać nawozów z dodatkiem wapnia, ponieważ może to spowodować żółknięcie liści i obumieranie korzeni. Chore magnolie możemy uratować, zakwaszając glebę np. kwaśnym torfem. Pamiętajmy także, żeby zbyt często nie przycinać tych pięknych roślin, ponieważ opóźni to ich kwitnięcie w kolejnym sezonie, a w najgorszym przypadku magnolie w ogóle nie zakwitną. Gałązki po cięciach zawsze należy zabezpieczać specjalnymi preparatami lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Agnieszka Skudzińska, Anna Trojanowska

Polecamy Ci również

Zobacz także