Mała łazienka – elegancka i funkcjonalna

Mała łazienka – elegancka i funkcjonalna

aranżacja małej łazienkiJak ciekawie i nietuzinkowo urządzić małą łazienkę? To pytanie zadaje sobie niejeden mieszkaniec bloku.

Jakie wybrać wyposażenie? Z czego zrezygnować, by zyskać choćby kawałeczek wolnej przestrzeni? Jak zaprojektować wnętrze małej łazienki? Gdzie ustawić umywalkę, sedes i wannę? Jak doświetlić ciasne pomieszczenie? Małe łazienki nie muszą być koszmarem, mogą być eleganckie i funkcjonalne. Tajemnica sukcesu tkwi w dobrym projekcie i interesującym designie.

Łazienka mikroskopijnych rozmiarów

Dzięki wyrafinowanym sprzętom sanitarnym i ciekawej kompozycji kolorystycznej nawet małe łazienki mają szansę zyskać niepowtarzalny klimat. Aranżacje małych łazienek nie oznaczają konieczności rezygnowania z luksusu i wygody. Czyż małe nie jest piękne? By poczuć się komfortowo w łazience niewielkiego metrażu, warto zastanowić się gruntownie nad rozmieszczeniem standardowego wyposażenia łazienki, czyli umywalki, wanny i WC. Zazwyczaj walka o każdy centymetr kwadratowy rozpoczyna się od rozważań typu: „Z czego by tu zrezygnować?”. Może zamiast wanny zamontować narożną kabinę prysznicową i całkiem wyrzucić bidet? Mając małą łazienkę, warto korzystać z urządzeń wielofunkcyjnych, np. wanno-prysznica albo elektronicznego sedesu z funkcją bidetu.  

Jak optycznie zwiększyć małe łazienki? Stosując białą ceramikę o opływowych kształtach, wybierając meble o zaokrąglonych krawędziach, montując małe, nablatowe albo asymetryczne umywalki, decydując się na prysznic z kratą odpływową w podłodze z odpowiednim spadkiem albo brodziki narożne. Małe łazienki można powiększyć za pomocą luster i przezroczystych półek. Można pomyśleć też o ścianie, która będzie od góry do dołu jednym wielkim lustrem albo o zamontowaniu dwóch dużych luster naprzeciwko siebie, co da efekt wielokrotnych odbić. Dobry rezultat zapewnią również przeszklone szafki, podświetlane od wewnątrz, które wydają się być mniej masywne. W aranżacjach małych łazienek powinno unikać się dużych kafli i wzorów. Płytki powinny być raczej w jasnej tonacji kolorystycznej. Warto inspirować się barwami natury, np. kamieni i piasku, a cały wystrój dopełnić ciekawą kompozycją z muszli albo wiklinowego kosza wypełnionego świeżymi kwiatami.

urządzenie małej łazienkiŚwiatło sprzymierzeńcem małych łazienek

W małych łazienkach światło potrafi zdziałać cuda. Jeżeli w pomieszczeniu jest okno, to pół biedy, bo zyskuje się dostęp do światła naturalnego. Małe łazienki blokowe najczęściej nie mają okna, dlatego trzeba pomyśleć o doprowadzeniu doświetlenia. Nie chodzi tylko o sensowne rozmieszczenie kinkietów z oświetleniem. Może interesujący efekt dałoby postawienie półprzezroczystej ścianki z luksferów albo zamontowanie oświetlenia ledowego przy lustrze nad umywalką? Iluzję przestrzeni i głębi można stworzyć za pomocą kilku punktów świetlnych o zmiennym natężeniu.
Aranżacje małych łazienek nie muszą uciekać się do pomysłów typu: „Lokuj wszystko w kątach”. Zresztą nie każdy kąt łazienki da się zagospodarować. Niektóre małe łazienki są źle ustawne i wtedy trzeba bardziej kreatywnie podejść do projektowania wnętrza. Kształt i wielkość lustra, usytuowanie miski ustępowej, faktura i odcień płytek, jasna wanna, oszczędne ozdoby, rozmieszczenie światła – każdy szczegół można przemyśleć pod kątem ratowania jak największej ilości przestrzeni w łazienkach o małym metrażu.    

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także