Małe biuro

Zdaniem dekoratorów, podczas urządzania małych pomieszczeń większość z nas popełnia "grzechy", które sprawiają, że wydają się one jeszcze ciaśniejsze.

Tymczasem według danych Głównego Urzędu Statystycznego, blisko osiemdziesiąt procent biur w Polsce ma powierzchnię do 50 metrów kwadratowych.
Czego zatem unikać aranżując niewielką przestrzeń biurową?

Żadnych dużych mebli - w małym biurze zmieści się tylko to, co potrzebne i funkcjonalne. Szafka na segregatory, z wydzielonym obok nich miejscem na postawienie ekspresu do kawy, powieszona na ścianie zamiast postawiona na podłodze pozwoli odzyskać metr powierzchni. O wielkich sofach dla klientów, systemach regałów i biurkach z przybudówkami zajmującymi pół pokoju, zapominamy.

Ciemne, wzorzyste i kolorowe podłogi są dobre na salony lecz zdecydowanie nie do niewielkiego biura - choć to modne, podłogi upstrzone kolorowymi wzorami sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze. Ulubione wzory lepiej stosować w dodatkach i akcesoriach.Unikamy intensywnych barw i wzorzystych tapet
- ciemne, żywe kolory optycznie pomniejszą wnętrze. Tapety wprawdzie dają wrażenie przytulności, jednak mocno redukują powierzchnię odbieraną przez ludzkie oczy. Pastelowe, jasne kolory powiększą tymczasem każde wnętrze. Jeśli zależy nam na wrażeniu przytulności, może warto wrócić do starych, niemodnych pomysłów, modyfikując je do współczesnych standardów? Pamiętacie jeszcze boazerie, królujące w latach 80. ubiegłego wieku w mieszkaniach Polaków? Dziś świetnie sprawdzają się w biurach. We wspomnianych latach 80. na topie było ciemne, dębowe drewno kojarzone z luksusem. A gdyby tak zastosować prawie białą sosnę?

Elementy wykończeniowe w wymiarze XXL - forma i rozmiar mają ogromny wpływ na postrzeganie wnętrz. Duże płytki ceramiczne i szerokie panele podłogowe rozproszą wzrok na dużej powierzchni, a tym samym sprawią, że biuro wyda się większe.

Nie zasłaniamy okien tkaninami - dysponując biurem o niewielkiej powierzchni warto postąpić wbrew panującej modzie na oswajanie przestrzeni pracy i nie zastępować żaluzji, czy rolet wzorzystymi firanami. Wprowadzenie elementu koncentrującego wzrok na małej powierzchni okna, zmniejsza optycznie wnętrze.

Grajmy światłem - nie wolno nie doceniać roli oświetlenia, zwłaszcza w małych wnętrzach. Duże, stojące lampy zdecydowanie nie nadają się do niewielkich pomieszczeń. Zabiorą przestrzeń. Małe biuro najlepiej oświetlić za pomocą punktowych lampek zamocowanych w suficie podwieszanym lub podsufitowych lamp rozpraszających światło.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agaty Szydłowska

Zdjęcia: siamhousedesign.com, uniquefurniture.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także