W małym mieszkaniu nie ma miejsca na zbędne rzeczy. Tutaj liczy się każdy centymetr. Jednak gdy będziemy się trzymać pewnych reguł, jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowe miejsce. Poznaj 10 ważnych zasad.
Segregacja ubrań i przedmiotów
Małe mieszkanie to mała powierzchnia użytkowa. Gromadząc nadmierną ilość rzeczy, możemy doprowadzić do ogólnego bałaganu. Aby utrzymać porządek należy regularnie robić przegląd mieszkania. Stare niepotrzebne przedmioty skutecznie usuwać.
Zacznijmy od szaf. Tutaj znajduje się skupisko ubrań, w których często już nie chodzimy, są za małe lub zniszczone. Z pewnością jest wiele takich fatałaszków, których nawet nie pamiętamy lub wyszły z mody. Drugim pomieszczeniem w naszych domach, w których jest ogromna liczba rzeczy to pokój dziecięcy. Sprawdźmy czy wszystkie zabawki działają. Zepsute wyrzućmy, a te które nie są już w kręgu zainteresowania naszego szkraba oddajmy potrzebującym.
Aranżacja kawalerki z pomysłem - Zobacz zdjęcia
Regularne sprzątanie
Regularne sprzątanie sprawi, że wszystkie rzeczy będą na swoim miejscu. Trzymanie się tej zasady ułatwi nam przestrzeganie tej pierwszej, czyli regularnej eliminacji niepotrzebnych przedmiotów. Poza tym odpowiednio pochowane rzeczy w meblach, kartonach i specjalnych schowkach sprawi, że łatwiej jest je znaleźć, nie zagracając przestrzeni.
Koszyczki, szuflady, organizery ułatwiają utrzymanie porządku
Szafa to miejsce, w którym przechowujemy mnóstwo przedmiotów. Musimy pamiętać, żeby i w tym miejscu panował porządek. Z pomocą przychodzą nam producenci, którzy w swoich ofertach mają rozwiązania, które pomogą nam w opanowaniu chaosu. Do segregowania rzeczy w szafie przydadzą się:
- szuflady,
- wysuwane koszyki,
- stojaki na buty,
- drążki na długie i krótkie rzeczy.
Wykorzystanie przestrzeni pod sufitem
Wysokie zabudowy szaf można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, które rzadziej używamy. Wyższe partie są trudno dostępne i ograniczone, dlatego umieśćmy tam ubrania sezonowe – latem zimowe, a zimą letnie. Jeżeli nie mamy wysokich szaf, możemy użyć do tego celu pudełek. Dekoracyjne tekturowe pudła mogą być ozdobą wnętrza, a przy okazji schować zbędne bibeloty.
To Cię zainteresuje: Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię
Meble na wymiar
Gotowe meble mają standardowe rozwiązania – kilka półek lub miejsce na płaszcze i kurtki. Warto sięgnąć po meble na wymiar. Jest to droższe rozwiązanie jednak bardzo opłacalne. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać każdą przestrzeń jaką daje nam szafa i wykorzystać różne akcesoria jakie daje nam rynek, które są dopasowane do naszych potrzeb.
Zabudowanie wnęk
Małe mieszkania zazwyczaj mają jakąś wnękę, którą warto wykorzystać. Tutaj idealnie sprawdzi się zabudowa na wymiar – od podłogi po sam sufit. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w łazienkowych wnękach, które można zabudować i umieścić tam pralkę. Nad urządzeniem zamontujmy półki, na których można postawić środki czystości, a wszystko to zasłonić drzwiami przesuwnymi.
Takie rozwiązanie to poza uzyskanym dodatkowym miejscem na przechowywanie jest także ciekawym sposobem na ukrycie w łazience obecności pralki. Z kolei w salonie, odpowiednia zabudowa wnęki regałem na wymiar, to okazja do wyeksponowania np. książek czy kolekcji płyt.
Wykorzystanie przestrzeni pod skosami
Miejsce pod skosami, jeśli takie mamy można zabudować meblami na wymiar. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy funkcjonalny obszar do przechowywania rzeczy. Można także postawić tam biurko i zaaranżować miejsce do pracy.
Drzwi przesuwne - oszczędność miejsca
W małych mieszkaniach zastosujmy drzwi przesuwne – zarówno te do pokoi jak i do szaf. Do mebli rekomendowane są także drzwi składano – przesuwne, które można składać i przesuwać na boki.
Meble wielofunkcyjne
Małe mieszkanie wymusza na nas zastosowanie sprytnych rozwiązań i wykorzystywać miejsca, które nie są oczywiste. Dlatego w kawalerkach sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie np. skrzynia w której pomieści się wiele przedmiotów, a przy okazji będzie siedziskiem. Można także część regałową przeznaczyć na sprzęt RTV i część na przechowywanie ubrań.
To Cię zainteresuje: Aranżacja mieszkania a jakość powietrza we wnętrzu
Szukaj nowych rozwiązań i nie bój się zmian
Czasami wystarczy niewielka zmiana w mieszkaniu, aby stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Wykorzystajmy każde możliwe miejsce, aby stworzyć coś estetycznego i funkcjonalnego, np. obudowanie telewizora półami, na których będziemy mogli ułożyć książki, płyty i czasopisma, bo nie gabaryty się liczą, ale kreatywność połączona z funkcjonalnością.
mirka1515
hmmm, a ja w przeszłości, kiedy miałam tymczasowy nadmiar rzeczy w małym mieszkaniu przechowałam to w selfstorage
Turka
11. Self Storage np. Less Mess Storage. Serio, dla mniejsych domów imieszkań n. w blokach taki magazynek to zbawienie.
KasiaKatarzyna14
też myślę, że selfstorage to spoko pomysł
ewa_24
w sumie skoro o tych boxach mówicie, to zastanawiam się czy się nie rozejrzec chociaż tak na próbę
Ania14
ewa, jak to mówią, jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz, ja zamierzam wypróbować
dorota15
ja korzystałam ze wspominanego przez Turkę less mess i było spoko, warto sprawdzić bo mają fajną ofertę i można u nich zrobić sobie zakupy w sklepie online
KarolMrowka
Też polecam Less Messa. Aktualnie korzystam z tego we Wrocławiu i naprawdę polecam, przechowali mi rzeczy i jeszcze przewieźli spod mojego domu
MichalBudowniczy
Ciekawy temat. Sam mam 40m i ciężko mi się ze wszystkim pomieścić.
KalinaZet
widze, że sporo osób poleca lessa, nie dziwię się, wynajmowałam dwa razy w wawie i usługa na zacnnym poziomie
Stefcia
self storage jest chyba lepszym rozwiązaniem niż kupowanie koszyczków szafeczek dobudowanie pawlaczy, wynajmujeszsz magazyn w Less Mess Storage i po problemie , małe mieszkanie sprzedajesz bez udziwnień
karbieruta
dokładnie, też myślę że self storage to jednak trochę lepsze rozwiązanie. jak szukałam mieszkania to strasznie przeszkadzały mi te wszystkie udziwnienia robione w mieszkaniu, żeby tylko gdzieś coś upchnąć i zyskać miejsce. może i niektóre rozwiązania są praktyczne, ale wtedy brakuje estetyki, lub na odwrót:wygląda ładnie, ale w ogóle nie ma zastosowania. a tak to można wynająć jakiś niewielki box, na rynku jest teraz wiele firm z tej branży, ja od siebie polecam less mess storage bo z ich usług korzystam. i nie ma co się przejmować bałaganem czy brakiem miejsca
martan
Mam dwie szafy wnękowe, szafę w pokoju dziecka (w której przechowuję głównie zabawki), komodę z 3 szufladami z ubraniami dziecka. No i teraz uwaga pomieszczenie (nazwijmy je umownie gospodarczym), w którym mam posegregowane ubrania po starszej córce dla córki młodszej - te, z których wyrasta młodsza od razu oddaję. Tak myślę właśnie czy nie posegregować od nowa tych ciuchów i zminimalizować przy okazji ich liczebność, bo ich wielość mnie przytłacza. A co do butów to kupiłam kiedyś pudełka na buty i trzymam je w szafie wnękowej na dole. Oczywiście staram się wszystko przechowywać w kartonach oraz segregować rzeczy.
e-Rzecznik_Magnat
W małym mieszkaniu obowiązuje większa dyscyplina przy gromadzeniu, porządkowaniu i segregowaniu rzeczy. Jeśli jednak na etapie projektu zaplanujemy przestrzeń szczegółowo zgodnie z naszymi potrzebami, to późniejsze korzystanie pomoże utrzymać porządek i bardzo wygodnie funkcjonować, a stworzone mieszkanko może pozostać przytulne i nastrojowe. Złotych porad dotyczących projektowania małych przestrzeni jest w sieci wiele, ale tą kluczową, mającą wpływ na atmosferę wnętrza jest kolorystyka. To przy pomocy barw ścian i wyposażenia możemy małe mieszkanko optycznie powiększyć, rozświetlić i niejako oszukać rzeczywistość. Więcej informacji na temat takich tricków udzielają nasi eksperci.