Małe mieszkanie – 10 sposobów na przechowywanie rzeczy

13
Małe mieszkanie – 10 sposobów na przechowywanie rzeczy
Małe mieszkanie nie musi być zagracone!

W małym mieszkaniu nie ma miejsca na zbędne rzeczy. Tutaj liczy się każdy centymetr. Jednak gdy będziemy się trzymać pewnych reguł, jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowe miejsce. Poznaj 10 ważnych zasad.

Segregacja ubrań i przedmiotów

Małe mieszkanie to mała powierzchnia użytkowa. Gromadząc nadmierną ilość rzeczy, możemy doprowadzić do ogólnego bałaganu. Aby utrzymać porządek należy regularnie robić przegląd mieszkania. Stare niepotrzebne przedmioty skutecznie usuwać.

Zacznijmy od szaf. Tutaj znajduje się skupisko ubrań, w których często już nie chodzimy, są za małe lub zniszczone. Z pewnością jest wiele takich fatałaszków, których nawet nie pamiętamy lub wyszły z mody. Drugim pomieszczeniem w naszych domach, w których jest ogromna liczba rzeczy to pokój dziecięcy. Sprawdźmy czy wszystkie zabawki działają. Zepsute wyrzućmy, a te które nie są już w kręgu zainteresowania naszego szkraba oddajmy potrzebującym.

Aranżacja kawalerki z pomysłem - Zobacz zdjęcia

Regularne sprzątanie

Regularne sprzątanie sprawi, że wszystkie rzeczy będą na swoim miejscu. Trzymanie się tej zasady ułatwi nam przestrzeganie tej pierwszej, czyli regularnej eliminacji niepotrzebnych przedmiotów. Poza tym odpowiednio pochowane rzeczy w meblach, kartonach i specjalnych schowkach sprawi, że łatwiej jest je znaleźć, nie zagracając przestrzeni.

Koszyczki, szuflady, organizery ułatwiają utrzymanie porządku

Szafa to miejsce, w którym przechowujemy mnóstwo przedmiotów. Musimy pamiętać, żeby i w tym miejscu panował porządek. Z pomocą przychodzą nam producenci, którzy w swoich ofertach mają rozwiązania, które pomogą nam w opanowaniu chaosu. Do segregowania rzeczy w szafie przydadzą się:

  • szuflady,
  • wysuwane koszyki,
  • stojaki na buty,
  • drążki na długie i krótkie rzeczy.

Wykorzystanie przestrzeni pod sufitem

Wysokie zabudowy szaf można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, które rzadziej używamy. Wyższe partie są trudno dostępne i ograniczone, dlatego umieśćmy tam ubrania sezonowe – latem zimowe, a zimą letnie. Jeżeli nie mamy wysokich szaf, możemy użyć do tego celu pudełek. Dekoracyjne tekturowe pudła mogą być ozdobą wnętrza, a przy okazji schować zbędne bibeloty.

To Cię zainteresuje: Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię

Meble na wymiar

Gotowe meble mają standardowe rozwiązania – kilka półek lub miejsce na płaszcze i kurtki. Warto sięgnąć po meble na wymiar. Jest to droższe rozwiązanie jednak bardzo opłacalne. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać każdą przestrzeń jaką daje nam szafa i wykorzystać różne akcesoria jakie daje nam rynek, które są dopasowane do naszych potrzeb.

Zabudowanie wnęk

Małe mieszkania zazwyczaj mają jakąś wnękę, którą warto wykorzystać. Tutaj idealnie sprawdzi się zabudowa na wymiar – od podłogi po sam sufit. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w łazienkowych wnękach, które można zabudować i umieścić tam pralkę. Nad urządzeniem zamontujmy półki, na których można postawić środki czystości, a wszystko to zasłonić drzwiami przesuwnymi.
Takie rozwiązanie to poza uzyskanym dodatkowym miejscem na przechowywanie jest także ciekawym sposobem na ukrycie w łazience obecności pralki. Z kolei w salonie, odpowiednia zabudowa wnęki regałem na wymiar, to okazja do wyeksponowania np. książek czy kolekcji płyt.

Wykorzystanie przestrzeni pod skosami

Miejsce pod skosami, jeśli takie mamy można zabudować meblami na wymiar. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy funkcjonalny obszar do przechowywania rzeczy. Można także postawić tam biurko i zaaranżować miejsce do pracy.

Drzwi przesuwne - oszczędność miejsca

W małych mieszkaniach zastosujmy drzwi przesuwne – zarówno te do pokoi jak i do szaf.  Do mebli rekomendowane są także drzwi składano – przesuwne, które można składać i przesuwać na boki.

Meble wielofunkcyjne

Małe mieszkanie wymusza na nas zastosowanie sprytnych rozwiązań i wykorzystywać miejsca, które nie są oczywiste. Dlatego w kawalerkach sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie np. skrzynia w której pomieści się wiele przedmiotów, a przy okazji będzie siedziskiem. Można także część regałową przeznaczyć na sprzęt RTV i część na przechowywanie ubrań.

To Cię zainteresuje: Aranżacja mieszkania a jakość powietrza we wnętrzu

Szukaj nowych rozwiązań i nie bój się zmian

Czasami wystarczy niewielka zmiana w mieszkaniu, aby stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Wykorzystajmy każde możliwe miejsce, aby stworzyć coś estetycznego i funkcjonalnego, np. obudowanie telewizora półami, na których będziemy mogli ułożyć książki, płyty i czasopisma, bo nie gabaryty się liczą, ale kreatywność połączona z funkcjonalnością.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także