Małe mieszkanie - jak urządzić?

68
Małe mieszkanie - aranżacja
Urządzając małe mieszkanie wystarczy trzymać się kilku zasad, a efekt będzie zadowalający

Jeżeli mamy małe mieszkanie, warto zastanowić się, jak zagospodarować przestrzeń, by wydawała się większa. To wcale nie jest trudne.

Urządzając małe mieszkanie wystarczy trzymać się kilku zasad, a efekt będzie zadowalający. Podstawowa zasada to odpowiedni dobór kolorów, należy wybierać jasne barwy, takie jak: biele, beże, szarości, popiele czy wreszcie jasną lawendę, limonkę bądź błękit.  Dla osób odważniejszych pastele można przełamać np. czernią.  Bardzo ważną rzeczą jest wykorzystanie każdej wnęki jaką mamy w mieszkaniu dlatego dobrym rozwiązaniem są szafy wnękowe.

Przeczytaj też: Podłoga drewniana - olejowana, czy lakierowana? Jak wybrać sposób wykończenia podłogi drewnianej

Jeśli mamy małą łazienkę, która nie mieści pralki, można ją przenieść do kuchni i ukryć w zabudowie. W sypialni można postawić rozkładaną kanapę z chowanym materacem i pojemnikiem na pościel. Kuchnia jest także miejscem, w którym można zaoszczędzić miejsce na przykład pod blatem można umieścić urządzenia AGD. Jeśli mamy taką możliwość, warto połączyć kuchnię z pokojem co optycznie powiększy powierzchnię. Dodatkowo wstawienie zamiast kanapy i fotela narożnika, najkorzystniej z funkcją spania, pozwoli w najlepszy sposób uzyskać oczekiwany efekt – elegancji, odpowiedniej liczby miejsc siedzących, a jednocześnie miejsca do spania.

Kiedy jesteśmy na etapie kupna mebli warto zaopatrzyć się w meble z kółkami, które w szybki i łatwy sposób pozwolą nam na metamorfozę. Nie należy jednocześnie przesadzać z gabarytami mebli. Wystarczy, aby stół w aneksie jadalnym pomieścił czworo biesiadników. Dobrze, jeśli będzie rozkładany. Dla osób pracujących w domu idealny będzie składany blat, który może służyć za wygodne miejsce pracy.  Architekci polecają stosowanie drzwi składanych, uchylnych i przesuwnych - nie zajmują dużo miejsca i nie kolidują z innymi meblami. Przeszklone jasnym szkłem z wewnętrznym podświetleniem nadadzą wnętrzu lekkości i optycznie nie pomniejszą przestrzeni. W przypadku zastosowania lustra – dodatkowo ją optycznie powiększą. W większości przypadków lustra spotykamy w przedpokojach. W tych pomieszczeniach lustro pełni funkcję dekoracyjną i użytkową. Dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń.

Zobacz: Naturalne i modne wnętrze: kamień, drewno i tynki wapienne

Urządzając małe mieszkanie należy trzymać się spójności kolorystycznej (jedna paleta barw  ciepła lub zimna), dobierać odpowiednie dodatki, a także zaaranżować tak przestrzeń aby była miła dla oka i funkcjonalna.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Budimex Nieruchomości

Polecamy Ci również

Zobacz także