Małe mieszkanie - wielka duma. Jak wykorzystać przestrzeń?

Mała łazienka

Czy małe mieszkanie to duży kłopot dla lokatora? Wcale nie musi tak być. Okazuje się bowiem, że niewielka przestrzeń daje spore pole do popisu, a potencjał takich wnętrz jest ukryty, i to wcale nie tak głęboko. Wystarczy odrobina wyobraźni, pomysł, chęć zmian. Małe mieszkanie może mieć w sobie ogromne możliwości, trzeba je tylko odkryć. Jak zatem pomóc niewielkiemu lokum wydobyć jego walory?

Salon

Na pewno będzie wam nieco łatwiej, jeśli mieszkacie w miejscu, w którym są duże okna – to jednak kwestia samego budynku, wy niewiele możecie w tej kwestii zdziałać. Chodzi głównie o sprawienie wrażenia otwartej przestrzeni, można jednak to zrobić na kilka sposobów. Iluzję światła będą dawać jasne kolory. Nie znaczy to, że cały pokój dzienny ma być biały – choć im więcej jasnych elementów, tym lepiej. Przestrzeń doskonale powiększają również szarości, pudrowe kolory, także beże.
Meble mają ogromne znaczenie w urządzaniu małego wnętrza. Pamiętajcie, aby nie przytłoczyć przestrzeni ciężkimi komodami z ciemnego drewna. Pasować będą delikatne, proste meble – idealne są elementy transparentne, dostępne od dawna na rynku. Czasem im mniej, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku powiększania przestrzeni. Ta sama zasada dotyczy dodatków. Powinny być lekkie, najlepiej jasne – bardzo pasować będzie ozdobne lustro, powieszone w ramce – niekoniecznie takie, które wisi w korytarzu lub łazience, chodzi jedynie o subtelny akcent.

Kuchnia

Wszystkie zasady, dotyczące kolorów i oszczędności w wyrazie, zostają również w kuchni. Warto do tych wskazówek dodać gładkość faktury mebli. Pamiętajcie, że operujemy światłem. Złudzenie przestrzeni dawać będą również duże elementy. Zasadę tę stosujemy nawet podczas ubierania się – osoby o większych rozmiarach raczej nie powinny ubierać sukienek czy bluzek z dużymi kształtami geometrycznymi, ponieważ to je optycznie poszerza. Tutaj chcemy osiągnąć ten efekt – dlatego duże płytki i wzory są bardzo dobre przy powiększaniu przestrzeni.
Wiele osób nie myśli o tym, jak odpowiednim doborem sprzętu można powiększyć kuchnię. Okazuje się, że można to zrobić w bardzo prosty sposób. Są dwie opcje: sprzęty stojące na blacie, należy wyeliminować z zasięgu wzroku, aby nie zagracać przestrzeni lub trzeba dobrać je tak, by pasowały kolorystycznie do całości. To znaczy, jeśli wasza kuchnia jest w kolorze białym, dobrze jest dobrać mikser, ekspres, blender w tych samych odcieniach.

Łazienka

Łazienka stanowi wyzwanie, bo w polskich mieszkaniach zazwyczaj jest ona niewielka i przyzwyczailiśmy się do tego. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, aby dodać trochę przestrzeni do tego miejsca, w którym spędzamy przecież trochę czasu. Zasady jasnych kolorów, dużych wzorów i gry świateł jak najbardziej są aktualne także w przypadku łazienki.
Innym trikiem na powiększenie małej łazienki jest usunięcie brodzika spod prysznica – zwłaszcza, jeśli macie ciemniejsze płytki. Im mniej elementów jest na podłodze, tym lepiej, a w przypadku tak małej przestrzeni każdy element liczy się do wystroju – nawet sprzęty. Warto pomyśleć o dużym lustrze, które w jednej chwili znacząco powiększy waszą łazienkę. Nie można zapominać, że to pomieszczenie w waszym mieszkaniu też ma znaczenie, dlatego warto szukać nowych pomysłów. Mała łazienka to już nie problem –  więcej inspiracji  jej urządzania można znaleźć na stronie firmy KOŁO.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także