Malowanie ścian - poradnik

Ryszard FrycowskiRyszard Frycowski, Doradca Techniczny marki Tikkurila.

Pękająca i łuszcząca się farba na ścianach w kilka tygodni po malowaniu? Purchle na nowym suficie? Jakość i trwałość wymalowań w dużej mierze zależą od właściwie położonej warstwy gruntującej.  Jak to zrobić?

Trwała powłoka malarska, która wytrzyma wiele sezonów eksploatacji to nie tylko tajemnica dobrej farby. Nie od dziś wiadomo, że pod mocną powłoką malarską musi się kryć jeszcze mocniejsze podłoże. Prawidłowo przygotowane zapewni nie tylko trwałość wymalowania, ale także znaczne oszczędności w zakresie zużycia farby i skrócenia czasu remontu. Dlatego też nieodzownym elementem prac przygotowawczych przed malowaniem powierzchni ścian i sufitów jest ich gruntowanie.

Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża, zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Ważną rolą preparatów gruntujących jest również tworzenie bariery wodoodpornej w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza. Zanim jednak przystąpimy do gruntowania powierzchni ścian i sufitów w nowo wybudowanych mieszkaniach, muszą one przejść etap "sezonowania". Odpowiednie przygotowanie podłoża polega na jego właściwym wysezonowaniu. Wówczas następuje "związanie" podłoża, czyli osiągnięcie przez nie odpowiednich parametrów mechanicznych oraz jego wyschnięcie, w tym przypadku polegające na oddaniu wilgoci technologicznej. Dopiero po tym etapie, który może trwać od kilku dni do 4-5 tygodni od momentu wykonania podłoża, możemy przejść do oczyszczenia powierzchni ścian i sufitów. Czyste powierzchnie to nie tylko gwarancja ich lepszej impregnacji gruntem, ale także optymalnej przyczepności farby w ostatniej fazie prac malarskich.

wałek do malowaniamalowanie ścian

Etap gruntowania przygotowanych powierzchni zakłada wybór właściwego preparatu. Na rynku dostępne są farby gruntujące oraz grunty transparentne. Ważne jest aby używać gruntów zalecanych przez producenta pod daną farbę np. akrylową. Mamy wtedy pewność, że preparat jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy spójny system z farbą i nawierzchnią.

Z przygotowania podłoża nie należy rezygnować także w przypadku remontu ścian i sufitów ze starą powłoką malarską. Dodatkowy czas poświęcony na proces przygotowania powierzchni malowanych zapewni optymalną przyczepność dla farby nawierzchniowej, a więc w efekcie trwałość powłoki.

Gruntowaniu podlegają wszystkie podłoża malowane farbami dyspersyjnymi (tj. akrylowymi czy lateksowymi). Są to: płyty kartonowo-gipsowe, tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gładzie i szpachlówki gipsowe, polimerowe i mineralne, tapety papierowe i z włókna szklanego oraz płyty drewnopochodne.

Właściwe przygotowanie podłoża i gruntowanie przed ostatecznym malowaniem przynosi wiele korzyści:

 • brak odspojeń farby nawierzchniowej na styku kolorów przy korzystaniu i odrywaniu taśmy malarskiej,
 • wyrównanie chłonności podłoża,
 • nadanie równego tła kolorystycznego malowanej powierzchni,
 • zwiększenie wydajności farby nawierzchniowej, a tym samym obniżenie kosztów malowania,
 • ułatwienie prac malarskich.

Najczęstszy problem wadliwie przeprowadzonego przygotowania podłoża:

 • odspajanie się farby nawierzchniowej,
 • nakładanie większej ilości warstw farby nawierzchniowej,
 • gorsze krycie farby nawierzchniowej, obniżenie zakładanych przez producenta wydajności,
 • powstawanie smug na farbie nawierzchniowej.

Cała sztuka tkwi we właściwie przeprowadzonym procesie przygotowania do malowania. Powierzchnie ścian i sufitów należy:

 • wysezonować (nowe),
 • oczyścić z pyłu po szlifowaniu, kurzu, brudu, tłustych plam,
 • zagruntować preparatem lub farbą gruntującą, właściwymi dla danej farby nawierzchniowej.Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tikkurila

Polecamy Ci również

Zobacz także