Materac sprężynowy

1
Materac sprężynowy

Historia materacy sprężynowych sięga XIX wieku. Jako produkt ekskluzywny, trafiły między innymi na pokłady słynnych liniowców – Titanica, Lustianii i Mauretanii. Od tamtego czasu przeszły prawdziwą rewolucję, pozostając do dziś najczęściej wybieranym typem materacy.

Sen na ziarnku grochu

Za prototyp materacy można uznać poduchy wypełnione różnymi materiałami. Pierwsze wzmianki
o takich rozwiązaniach pochodzą z Bliskiego Wschodu. Z języka arabskiego wywodzi się także słowo „materac”. To w Egipcie stworzono prototyp stelaża. Miał on postać sieci rozpiętej między ramą łóżka i przykrytej liśćmi palmowymi.  Przez setki lat materace robiono ze strąków grochu, kłębów końskiego włosia, bawełny i szmat. Dlatego kiedy w 1885 roku Joseph Palmer Leggett, Sr, udoskonalił sprężyny stosowane do produkcji materacy, rozpoczął się nowy rozdział w historii snu.

materac na łóżko

Sprężyna w kieszeni

Absolutny przełom nastąpił kilka lat później. W 1900 roku James Marshall wynalazł sprężyny kieszeniowe. Ich konstrukcja bazuje na tradycyjnych sprężynach, tyle że umieszczonych
w oddzielnych kieszeniach. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie, co oznacza, że ugięcie jednej nie wywołuje reakcji kolejnych. Na materacu kieszeniowym mogą więc spokojnie wyspać się dwie osoby. Nawet jeśli jedna z nich będzie spała niespokojnie, zmieniając pozycje i obracając się
z boku na bok, druga praktycznie tego nie odczuje. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na zagęszczenie sprężyn – czym jest większe, tym dany model jest wygodniejszy. Przeciętny materac kieszeniowy ma ok. 260 sprężyn na jednym metrze kwadratowym. Może być jednak jeszcze lepiej. Przykładowo –wyjątkowo wygodny materac Rea z kolekcji Fabryki Materacy Janpol ma ich na tej powierzchni aż 1000.

Dobry duet

Ciekawą opcją jest łączenie sprężyn kieszeniowych z lateksem. Materac Nuta to przykład zastosowania innowacyjnej na polskim rynku technologii Hi – Low. Polega ona na wprowadzeniu do konstrukcji materaca dwóch niezależnych stopni sprężystości o zróżnicowanej wysokości. – Sprężyny, każda zamknięta w osobnej kieszeni, ułożone są naprzemiennie: wyższa z niższą. Wyższe sprężyny łagodnie przenoszą ciężar ciała na materac, a ich niższa warstwa stopniowo przejmuje pełne obciążenie. W materacu zastosowano aż siedem, zróżnicowanych stref twardości, optymalnie dopasowujących się do poszczególnych części ciała. Płyty lateksowe umieszczone po obu stronach wkładu kieszeniowego są przyjazne dla skóry i dróg oddechowych, ograniczając rozwój roztoczy – mówi  Tomasz Goc z Janpolu.

materac do spaniamaterac kieszeniowy

W wersji ekonomicznej

Tańszą wersją materaca sprężynowego są modele bonnellowe. Mają one swoich zwolenników, ale równie często są poddawane krytyce.  A jakie są fakty? – Stosowane przez nas sprężyny bonnellowe wykonane są z wysokiej jakości drutu o średnicy 2,2 mm. Cechuje je duża sztywność
i trwałość wkładu. W połączeniu z atrakcyjną ceną jest to dobry wybór na lata. Jednak ze względu na specyfikę sprężyn bonnellowych, jeśli w jednym łóżku mają spać dwie osoby, polecamy zastosowanie oddzielnych, pojedynczych materacy. Dzięki temu ich sen nie będzie zakłócony przez zmianę pozycji partnera, gdy ten będzie przewracał się z boku na bok, my nadal możemy spać spokojnie - wyjaśnia T. Goc.  Materace bonnellowe to także dobre rozwiązanie w rzadziej wykorzystywanej sypialni dla gości.

Stanowią wyważony kompromis pomiędzy jakością a ceną, co nie jest przecież bez znaczenia.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Janpol

Polecamy Ci również

Zobacz także