Materace lateksowe dla dzieci

Materace lateksowe dla dzieci

20 godzin na dobę – tyle śpi noworodek. Jak zapewnić mu spokojny i zdrowy sen, nieprzerwany nagłymi pobudkami? Wystarczy zadbać, aby miał warunki najbardziej zbliżone do tych, które najlepiej zna, czyli w łonie matki.

materac dla dziecka

Razem czy osobno?
Życie niemowląt to sen, przerywany jedynie porami karmienia. Wielu rodziców ponad wszystko jednak ceni bliskość i fizyczny kontakt z dzieckiem. Nie przywiązują wagi do tego, gdzie i w jakiej pozycji ich dziecko zasypia. Efekt? Noce spędzone z dzieckiem w jednym łóżku i trudne dni, gdy dziecko nie może samo spać i domaga się bliskości mamy. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla rodziców, ani dla dziecka. Nie jest to bezpieczne, bo rodzic może przygnieść dziecko swoim ciężarem. Nie służy to też prawidłowemu rozwojowi maluchów. – Ze względów ortopedycznych dziecko powinno spać oddzielnie, a nie z rodzicami – mówi Paweł Michalski z Instytutu Matki i Dziecka.

Jaki materac wybrać?
Piankowy, lateksowy, ze sprężynami, końskim włosiem, a może kokosem? Jaki materac wybrać? Wybór tym trudniejszy, gdy wiemy, że mały człowiek, który na nim będzie spał, przesypia prawie całą dobę. Znakomitym rozwiązaniem są zatem te materace, które dopasowują się do kształtów ciała malucha i pozycji, jakie przybiera podczas snu. – Materac powinien powodować to, że zachowane jest równe ustawienie kręgosłupa. Najlepiej, gdy dopasowuje się do człowieka – zaznacza Paweł Michalski. Czy to możliwe? – Optymalnym rozwiązaniem są materacyki lateksowe, które w 100% spełniają zadania wymienione przez pana doktora – zaznacza Marta Leśniowska z  fabryki materacy Janpol.

materac do łóżka dzieckamaterac dziecięcymaterac przyjazny dla dziecka

Dla małych pleców
Materacyk lateksowy zapewnia równomierne podparcie ciała, niezależnie od pozycji, którą dziecko przyjmie podczas snu. Dostosowuje się do jego budowy, zapewniając najlepszą pozycję dla kręgosłupa. Kiedy mama ułoży niemowlę w łóżeczku na tym materacu, jego powierzchnia idealnie dopasuje się do ciężaru maleńkiego ciała. Dziecku będzie tak wygodnie, jak u mamy w brzuchu! – Chciałam kupić materac lateksowy, ale zrezygnowałam, bo podobno ciężar ciała noworodka jest zbyt mały, by materac dopasował się do jego ciała – mówi mama trzyletniego już Szymona.

– Nie ma się czego obawiać – odpowiada Leśniowska. – można wybrać wśród kilku rodzajów materacyków lateksowych dla najmłodszych, np. materac lateksowy średnio twardy i lateksowo-kokosowy, z dwoma stronami twardości: średnio twardą i twardą. Ich zalety? Oprócz tego, że świetnie dopasowują się do pozycji, w jakiej dzieci śpią, cechują się odpornością na trwałe odkształcenia. Na ich twardość wpływa system otworów i kanalików wewnątrz oraz w poprzek powierzchni wkładu lateksowego. Jednocześnie system ten pełni funkcję wentylującą. Dodatkowo materace lateksowe w połączeniu z kokosem mają znakomite właściwości termiczne i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. I to ważna informacja, bo wiele mam obawia się, że dziecko, śpiąc na materacu lateksowym, będzie się pocić. Tymczasem maluszek nie tylko się nie poci i nie ma potówek, ale i może uniknąć alergii.

materac dla alergikówDla małych alergików
Na antyalergiczne właściwości lateksu szczególną uwagę zwracają pediatrzy. – Lateksowy materac nie uczula, bo w jego wnętrzu nie rozwijają się bakterie czy grzyby – wyjaśnia Leśniowska. – Miałam problem z wyborem materacyka. Mój Borys jest alergikiem i uczula go dosłownie wszystko. Strzałem w dziesiątkę okazał się materac lateksowy, który polecił mi nasz pediatra. Dziecko wreszcie śpi spokojnie, zniknęły uczulenia. No i my z mężem jesteśmy wyspani, bo skończyły się nocne pobudki – mówi mama półtorarocznego Borysa.

Wybór na lata
Materac lateksowy czy lateksowo-kokosowy nie tylko ma właściwości korzystne dla zdrowia malucha, to także wybór, który będzie mu służył przez lata. – To wyjątkowo trwały produkt  – przekonuje Marta Leśniowska. Dlatego, wybierając materac dla pociechy, dobrze pamiętać, że gdy dziecko wyrośnie już ze swojego niemowlęcego łóżeczka, materac spokojnie można przełożyć do większego łóżka. I ten sam materac, który służył trzymiesięcznemu niemowlakowi, równie dobrze posłuży trzyletniemu przedszkolakowi.

Oceń artykuł
4,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Janpol

Polecamy Ci również

Zobacz także