Meble drewniane - jak usunąć rysy i wgłębienia w drewnianych meblach i podłogach

4
Orzechy
Orzech włoski dobrze wnika w zarysowania. Warto go zastosować kiedy mamy jakiś ubytek w podłodze lub meblach drewnianych.

Meble i podłogi drewniane w mieszkaniu wyglądają niezwykle elegancko. Choć drewno jest materiałem wytrzymałym i długowiecznym, to nie sposób uniknąć mikrouszkodzeń tego surowca. Niestety po jakimś czasie eksploatacji, na drewnianych meblach czy podłodze uwidaczniają się zarysowania i wgłębienia. Niewielkie uszkodzenia można na szczęście zamaskować domowymi sposobami.

Zakup nowych mebli czy estetyczne wykończenie podłogi to spory wydatek. Wówczas oczekujemy, że posłużą nam na wiele lat. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Do uszkodzeń w domowych sprzętach i wyposażeniu dochodzi najczęściej na skutek zupełnego przypadku, nieuwagi bądź beztroski naszych dzieci. W takich sytuacjach przeważnie rwiemy sobie włosy z głowy. A to niepotrzebne. Na niezbyt głębokie zarysowania jest wiele prostych metod tuszujących. Najbardziej skuteczne przedstawiamy poniżej.

Polecamy: Malowanie mebli kuchennych – szybka metamorfoza kuchni

Kawa i herbata na płytkie rysy w meblach i podłogach drewnianych

Płytkie rysy w drewnie (w meblach czy parkiecie) można usunąć rzeczami, które zawsze są pod ręką w naszych kuchniach. Pomocne okazują się fusy z kawy, herbata ekspresowa, olej i sok z cytryny oraz orzechy (najlepiej włoskie). Do zatuszowania uszkodzeń w meblach w ciemnych kolorze potrzebujemy czegoś, co przyciemni wgłębienie i sprawi, że stanie się ono mniej rzucające w oczy. Takie właściwości mają np. fusy z kawy. Należy nanieść je na patyczek higieniczny, wetrzeć w szczelinę i odczekać do zaschnięcia. Jeśli ubytek nadal istnieje, zabieg należy powtórzyć.

Podobnie zadziała torebka ekspresowej herbaty. Nie zaparzamy jej w sposób tradycyjny, a zalewamy jedynie odrobiną wody. Powstanie bardzo mocna esencja, którą za pomocą nasączonego wacika należy wcisnąć w uszkodzenie. Konieczna jest bieżąca dbałość o to, by płyn nie pozostawał na powierzchni mebla czy podłogi. Wówczas może powstać ciemniejsza plama. Dlatego też nadmiar należy natychmiast usuwać papierowym ręcznikiem. Herbata ma właściwości przyciemniające, ale działa stopniowo. Czynność trzeba zatem powtarzać aż do uzyskania pożądanej barwy w uszkodzonym miejscu.

Orzech włoski o właściwościach przyciemniających drewno

Przyciemnić drewno można również orzechem. Najlepiej włoskim, bo jest stosunkowo miękki i dobrze wnika w zarysowania. Może jednak nie być odpowiedni dla niektórych kolorytów naturalnego surowca (zwłaszcza jaśniejszych). Wówczas należy sięgnąć po migdały, orzechy brazylijskie lub pekan.

Cząstkami orzechów po prostu przeciera się uszkodzone miejsce. Robimy to do momentu aż rysa stanie się mniej widoczna. Jeżeli wykorzystujemy do powyższego celu orzech włoski, możemy być spokojni o to, że retusz utrzyma się nawet po wielokrotnym myciu powierzchni.

Mieszanka soku z cytryny i oleju na uszkodzenia w jasnych meblach

Zarysowania na jasnych meblach nie wymagają przyciemnienia. Z nieznacznymi (płytkimi) uszkodzeniami dobrze poradzi sobie mieszanka soku z cytryny i oleju roślinnego. Sporządzamy ją, wykorzystując takie same ilości obydwu wymienionych produktów i nanosimy roztwór w szczelinę. Pamiętajmy, że w większości przypadków potrzebujemy niewielkie ilości płynu. Nie aplikujmy zatem jednorazowo szklanki oleju i szklanki soku cytrynowego. Najprawdopodobniej wystarczy, gdy użyjemy ich po 1 małej łyżeczce.

Wazelina i jodyna do tuszowania rys w podłodze i meblach

Wykorzystanie bezbarwnej wazeliny do usuwania mikrouszkodzeń w meblach czy podłodze ma tę zaletę, że rysa nie jest tylko tuszowana, ale wypełniona. Dzięki temu staje się niewidoczna i nadal mamy idealnie gładką powierzchnię. Wazelinę należy nanieść w szczelinę i pozostawić do całkowitego utwardzenia. Powinno to nastąpić po upływie około 1 doby. Na koniec przeciera się okolicę uszkodzenia, usuwając nadmiar środka i likwidując charakterystyczny połysk.

Jeżeli chodzi o jodynę, to jest to preparat jedynie barwiący. Najlepiej nanieść go na uszkodzenie patyczkiem do uszu lub cienkim pędzelkiem. Należy postępować etapowo, by rysa nie stała się ciemniejsza od powierzchni mebla. Na jasnych sprzętach nie stosuje się samej jodyny. Konieczne jest jej rozcieńczenie z denaturatem. Proporcja: 1:1.

Zobacz także: Bielenie mebli - krok po kroku. DIY

Kredka do oczu lub pomadka do ust też mogą być pomocne

Te podstawowe przybory do makijażu posiada każda Pani domu, ale niekoniecznie przychodzi mam do głowy tak nietypowe ich zastosowanie. A czasami można nimi zamaskować uszkodzenia w meblach. Warunkiem jest prawidłowy dobór koloru kosmetyku do barwy powierzchni, z którą mamy do czynienia.

Zarówno kredka, jak i pomadka wypełni szczeliny i sprawi, że staną się one mniej widoczne. Jednak nie jest to dobry sposób na maskowanie uszkodzeń w stołach, krzesłach i innych przestrzeniach, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Pamiętajmy, że kosmetyki mogą pobrudzić ubrania, obrusy, itp. W takich przypadkach dużo lepiej jest posłużyć się permanentnym markerem.

Pasta do butów oraz farba olejna

Pasta do czyszczenia obuwia zetrze się po jakimś czasie codziennego przecierania mebla z kurzu. Jednak można ją wykorzystać do zatuszowania uszkodzeń w drewnianych powierzchniach i ponawiać zabieg retuszu według potrzeb. Pasta musi mieć oczywiście odpowiedni kolor, a prawdę mówiąc pod tym względem istnieje niewielki wybór.

Szersza gama kolorystyczna dotyczy farb olejnych. Naniesione na uszkodzenie, zachowują też dużo większą trwałość. Barwa farby powinna być odrobinę ciemniejsza niż mebel. Należy wcisnąć ją w rysę i pozostawić do zaschnięcia. Podczas aplikacji konieczna jest precyzja. Nie możemy przecież pomalować powierzchni wokół retuszowanego miejsca. Jeśli już do tego dojdzie, nadmiar produktu trzeba szybko usunąć odpowiednim rozpuszczalnikiem.

Dowiedz się: Jak optycznie powiększyć kuchnie dzięki meblom?

Profesjonalne woski i pisaki retuszerskie

To gotowe produkty dostępne w sklepach z chemią budowlaną. Przeznaczone są typowo do tuszowania mikrouszkodzeń w meblach i podłogach. Woski dostępne są w wersji twardej lub miękkiej. Możemy stosować je zgodnie z preferencjami, ale do uszkodzeń w podłogach bardziej poleca się wosk twardy.

Teoretycznie, zarówno woski, jak i pisaki retuszerskie występują w bardzo wielu kolorach. To jednak tylko teoria. Tradycyjne sklepy mają na ogół tylko kilka podstawowych i najbardziej uniwersalnych barw. Pożądany produkt można też zamówić przez internet (bezpośrednio u producenta), ale i tu napotkamy problem z prawidłową oceną koloru. Próbniki oglądane w monitorze komputera przeważnie odbiegają bowiem od rzeczywistości.

Dlatego, choć to profesjonalne produkty retuszerskie, czasami lepiej z nich zrezygnować i sięgnąć po to, co akurat mamy w domu. Poza tym pamiętajmy, że nic nie jest niezniszczalne. Po pewnym czasie użytkowania trzeba wymienić nawet drogi mebel czy podłogę. Alternatywą jest oczywiście fachowa renowacja tych elementów, czyli zeszlifowanie wierzchniej powłoki i pokrycie powierzchni nowymi warstwami zabezpieczającymi.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także