Styl mebli kolonialnych można określić jako eklektyczny - jest to mieszanka stylu europejskiego ze stylem egzotycznym.
Styl kolonialny narodził się w XVIII i XIX wieku w brytyjskich koloniach w Birmie, Indiach, Tajlandii, Laosie, Indonezji i Afryce. Meble, które sprowadzano z Anglii nie sprawdzały się w gorącym klimacie, dlatego zaczęto produkować meble z bardziej odpornych, egzotycznych gatunków drewna. Wybierano głównie teak, mahoń, palisander, mango, akację azjatycką, drzewo różane. Meble produkowano według oryginalnych wzorów, modnych w ówczesnej Europie.
Zatem meble kolonialne to mieszanka brytyjskiego projektowania, dalekowschodnich, orientalnych dekoracji oraz egotycznych materiałów. Styl ten jest popularny do dziś i często wykorzystywany przez projektantów.
Meble kolonialne są wytwarzane z ciemnego drewna, połączonego z lekkimi materiałami: rattanem, wikliną, bambusem, a także specjalnie preparowanym sznurkiem. Zdobień jest niewiele. Najważniejsze jest to, żeby stoły, komody wyglądały na wiekowe, stare, z duszą. Z tego powodu, podczas produkcji, stosuje się techniki postarzające, np. imitowanie dziur po kornikach.
Gdzie i jak można ustawić meble kolonialne? Mają one mnóstwo zastosowań
i pasują do prawie każdego stylu. Ponieważ są ciężkie i masywne lepiej prezentują się
w pomieszczeniach przestronnych. Należy unikać zbyt dużego natłoku mebli kolonialnych - to bardzo przeciąży wnętrze. Stylu tego nie powinniśmy brać zbyt dosłownie.Trzeba bawić się nim poprzez dobór dodatków dekoracyjnych, bądź w wyborze ważnych elementów wystroju (np. łóżko). Śmiało możemy je komponować ze stylem nowoczesnym, surowym drewnem albo zabytkową aranżacją. Można łączyć je ze stylem skandynawskim, etno, rustykalnym,
a nawet glamour. Ich piękno podkreśla też odpowiedni kolor ścian. Jeśli ktoś preferuje kolory intensywne to można pomalować ściany w kolorze: purpury, ciemnej zieleni lub pomarańczy. Tak samo efektownie mogą wyglądać na tle jasnej, beżowej lub waniliowej ściany.