Meble kuchenne – lakierowane, czy akrylowane

0
Meble kuchenne - fronty akrylowane i drewnopochodne
Meble o frontach pokrytych akrylem mają wyjątkowy połysk. Takie fronty dobrze wyglądają np. w połączeniu z dekorami drewnopochodnymi.

Wybierając meble kuchenne musimy zwrócić uwagę, między innymi na sposób wykończenia ich frontów. Porównujemy fronty lakierowane i akrylowane.

Jeśli zależy nam na meblach kuchennych o gładkich, lśniących frontach, musimy zastanowić się, czy wybrać meble pokryte tradycyjnym lakierem, czy akrylem. Akryle zrewolucjonizowały nie tylko rynek kosmetyczny i coraz częściej zdobią nasze paznokcie, ale też poważnie wpłynęły na branżę meblarską i możliwości wykończenia mebli.

Podpowiadamy: Jak wybrać meble, żeby kuchnia wydawała się większa

Nowoczesne szafki kuchenne

Fronty mebli kuchennych mogą być wykończone m.in. lakierem lub akrylem. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i ograniczenia.

KAM
Meble kuchenne z akrylowanymi frontami

Powłoki akrylowe stosowane na meblach kuchennych mają wyjątkową głębię połysku, są trwałe i odporne na wysokie temperatury.

KAM
Kuchnia  meblami o frontach akrylowanych

Do zalet mebli lakierowanych należy większe zróżnicowanie kolorów. Ale i powłoki akrylowe są dostępne w ciekawych barwach.

KAM

Jakie zalety mają meble kuchenne akrylowane

Zarówno powłoki lakiernicze, jak i akrylowe, stosowane do wykończenia frontów mebli kuchennych są trwałe i zapewniają estetyczny, nowoczesny wygląd. Występują jednak między nimi pewne różnice.

Powłoki akrylowe schną krócej niż lakier, dlatego proces produkcji mebli jest szybszy. W przypadku mebli na zamówienie – będziemy na nie krócej czekać.

Fronty akrylowane mają także większą głębię połysku, jeśli więc marzymy o meblach o niemal lustrzanym połysku, to akryl będzie dobrym wyborem.

Do atutów frontów pokrytych akrylem należy także trwałość samej powłoki, a także koloru. Barwa mebli akrylowanych z biegiem czasu nie straci wyrazistości i świeżości.

Nie musimy się także obawiać odprysków powłoki – akryl nakładany na płytę meblową ma specyficzną fakturę (przypomina skórkę pomarańczy). Pozwala to na bardzo ścisłe i trwałe zespolenie powłoki z podłożem.

Wśród zalet akrylu trzeba też wymienić odporność na wysokie temperatury, co w przypadku mebli kuchennych jest szczególnie ważne.

Polecamy: Sprytne rozwiązania, które pozwolą funkcjonalnie urządzić kuchnię

A może jednak meble kuchenne lakierowane

Powłoki akrylowe mają wiele zalet, ale i pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o wybór kolorów, to zdecydowana przewaga jest po stronie tradycyjnych lakierów. Wybór ich barw jest znacznie większy, więc jeśli zależy nam na wyjątkowo oryginalnych meblach kuchennych, ciekawsze możliwości mamy przy frontach lakierowanych.

Trzeba też wiedzieć, że w przypadku frontów akrylowanych, ich krawędzie muszą być wykończone obrzeżami. W przypadku lakieru, nie jest to konieczne.

Wybór: meble kuchenne lakierowane, czy akrylowane należy do nas. Podejmując go, zastanówmy się, na jakich cechach frontów kuchennych nam zależy.

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: KAM

Polecamy Ci również

Zobacz także