Meble łazienkowe

Wiele napisano już o łazience, jej funkcjonalności, kolorystyce i wyposażeniu. Ogólny zarys wymarzonej łazienki każdy z nas ma w głowie, jednak gdy zabieramy się do oceny konkretnych potrzeb związanych z miejscem na kosmetyki, ręczniki, detergenty czy suszarkę, sprawa znacznie się komplikuje.

Jak odciążyć łazienkową przestrzeń?
Ważnym etapem planowania przestrzeni łazienkowej jest uczciwe odpowiedzenie sobie na pytanie – co musi w łazience pozostać, a co można z powodzeniem umieścić w innych pomieszczeniach. To ogólna zasada, która nie odnosi się jedynie do małych łazienek. O ile jest taka możliwość, także większą łazienkę warto "odciążyć" z wybranych elementów, aby w pełni uwypuklić jej walory estetyczne. Warto przeanalizować także, czy artykuły chemiczne, kubły i szczotki muszą być składowane w łazience, czy można na nie przeznaczyć miejsce np. w kuchni lub na balkonie.

aranżacja łazienki 1aranżacja łazienki 2

Wszystko pod ręką
Dopiero odpowiedziawszy sobie na pytanie, co naprawdę powinno znaleźć miejsce w łazience, przechodzimy do wyboru ważnego elementu jakim są meble łazienkowe. Podstawowa zasada – codzienne drobiazgi powinny być pod ręką, skoncentrowane wokół lustra i umywalki.

Aranżacja 1 jest ciekawym przykładem na niesztampowe zagospodarowanie miejsca nad blatem i umywalką. Zarówno lustro, jak i umywalka, umieszczone niesymetrycznie w stosunku do blatu szafki, zajmują lewą połowę obszaru całości kompletu. Prawa strona zbalansowana jest pięciokomorową szafką o mozaikowym układzie, podkreślonym poziomym i pionowym ułożeniem słojów okleiny. Całość zajmuje niewiele więcej miejsca niż tradycyjny układ szafek, natomiast daje dużo więcej osłoniętej przestrzeni na wszystkie drobiazgi łazienkowe, których nie chcemy zostawiać na widoku. W każdej łazience sprawdzają się szafki podwieszane, które poza miejscem osłoniętym drzwiczkami oferują całkiem sporą przestrzeń na blacie. Zależnie od naszych upodobań, możemy wykorzystać ją na dużą umywalkę, po bokach której zostaje dużo miejsca na przybory toaletowe lub wygospodarować miejsce na blacie poprzez zainstalowanie mniejszej umywalki nablatowej.

aranżacja łazienki 3aranżacja łazienki 4aranżacja łazienki 5

Wykończenie boków lustra drewnem bambusowym, z którego wykonana jest także szafka oraz półka pod lustrem, daje niezwykle ciekawy efekt. Osobno montowana pojedyncza półeczka uzupełnia całość oraz daje dodatkowe miejsce na kosmetyki w łazience, co uwidacznia Aranżacja 2.

Mała łazienka – wiele możliwości
Właściciele małych łazienek powinni postawić przede wszystkim na funkcjonalność mebli łazienkowych. Praktycznym rozwiązaniem okazują się zwykle szafki z lustrem, które umieszcza się nad umywalką. Poza lustrem zapewniają jednocześnie dodatkową przestrzeń na kosmetyki czy inne drobiazgi. Szafka z lustrem może stanowić także ozdobę naszej łazienki. Zwłaszcza gdy wykonana jest z wysokiej jakości materiałów jak np. aluminium. Dobrze prezentuje się wówczas w połączeniu z drewnem czy bambusem. Aranżacja 3-4.

W małej łazience liczy się każdy centymetr. Warto zatem dokładnie przemyśleć rozplanowanie przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się szafka z obudową na toaletę. Miejsce mogą znaleźć w niej detergenty, łazienkowe drobiazgi, czy też zapasowy papier toaletowy. Aranżacja 5.

Łazienka nie powinna być składowiskiem przypadkowych przedmiotów. Przy odrobinie starań może stać się kolejnym pokojem w naszym domu, gustownie i przemyślanie urządzonym. Docenią to z pewnością sami domownicy, a także ich goście.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: aquaform

Zdjęcia: Anderstil, Villeroy & Boch, Artvillano

Polecamy Ci również

Zobacz także