Meble ogrodowe - wygodne grillowanie

Polacy pokochali grillowanie – w ten sposób spędzają weekendy i dni świąteczne
w sezonie wiosenno-letnim. Aby biesiada się udała, oprócz dobrego rusztu przyda
się również odpowiednio zaaranżowane miejsce do biesiadowania i meble ogrodowe.

Niezależnie od tego, czy używamy podręcznego grilla przenośnego czy dużego stacjonarnego rusztu, warto właściwie przygotować miejsce w ogrodzie, gdzie będą odbywały się spotkania
z rodziną i przyjaciółmi. To oznacza wybór odpowiednich mebli.

Przygotowania do grillowania
Zanim jednak zaczniemy szukać wyposażenia, trzeba przygotować podłoże - najpraktyczniejsza pod grilla jest kostka brukowa. Nie zapominajmy też, iż cześć osób preferuje klasyczne ognisko i kiełbaskę pieczoną na patyku lub gulasz z kociołka, zamiast karkówki z rusztu. Warto zatem wyznaczyć i odpowiednio obudować miejsce do palenia ognia. Kilka cegieł lub płytek chodnikowych ustawionych w okrąg w praktyce załatwia sprawę. Podczas biesiadowania pod gołym niebem, trzeba również zadbać o ochronę gości przed zbyt długim przebywaniem na słońcu. Przy wyborze parasola ogrodowego, pamiętajmy, że duży parasol wymaga większej podstawy do umocowania. Wszystko gotowe? Zatem czas poszukać mebli.

meble ogrodowe eble ogrodowe
W stylu ogrodu
Styl mebli do kącika grillowego powinien nawiązywać do charakteru ogrodu. Lekkie, metalowe, bądź plastikowe meble dobrze będą prezentowały się w ogrodzie pełnym kwiatów. Ciężkie i drewniane lepiej skomponują się z ogrodem klasycznym – takim, w którym znaleźć można trawnik, drzewa owocowe, grządki z warzywami i krzewy ozdobne. Ważny jest również kolor krzeseł i stołu. Białe rozjaśnią otoczenie, stalowo-szare będą pasowały do nowoczesnego ogrodu.
Meble do biesiadowania przy grillu powinny być przede wszystkim praktyczne, bezpieczne i wygodne. Ważne jest również, czy meble są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Jeśli chcemy, aby komplet wypoczynkowy do ogrodu służył długie lata, warto sprawdzić z jakiego materiału jest zrobiony. 

meble ogrodowe meble ogrodowe
Metal, plastik, a może drewno?
Meble metalowe
– charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Są lekkie, trwałe i łatwe w składaniu. Wykonane najczęściej z aluminium, stali lub żeliwa, często w połączeniu ze szkłem, drewnem oraz tkaninami.
Meble z tworzywa sztucznego – najtańszy rodzaj mebli ogrodowych. Oferowane w szerokiej gamie kolorów. Ich zaleta to lekkość, łatwość przechowywania i utrzymania czystości. Najlepiej unikać mebli z PVC – ulegają odbarwieniu i zniekształceniu pod wpływem słońca.
Meble drewniane – nadają się niemal do każdego stylu w ogrodzie. Najczęściej wykonane z drewna sosnowego, dębowego, świerkowego i bukowego. Konserwowane odpowiednimi środkami impregnującymi potrafią służyć przez wiele lat. Trzeba pamiętać o chowaniu ich przed deszczem. Dzięki temu dłużej zachowają naturalny kolor.
Meble wiklinowe oraz rattanowe – są lekkie i ładnie komponują się z większością ogrodowych aranżacji, jednak nie są polecane do spotkań przy grillu. Nie są bowiem odporne na wysokie temperatury i łatwo mogą zająć się ogniem z paleniska. Meble tego typu niszczeją ponadto pod wpływem deszczu i słońca, dlatego zaleca się przechowywanie ich pod dachem.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Nowakowska

Zdjęcia: DLH, Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także