Meble skrzyniowe

Co łączy kredens, komodę i szafę? Należą one do rodziny mebli skrzyniowych. Wybierając dany model, zwróćmy uwagę na estetykę, trwałość oraz jakość wykonania.

Dawno, dawno temu podstawowym wyposażeniem każdego domu była... skrzynia. W drewnianych kufrach przechowywano odzież, wartościowe przedmioty, chowano cenny posag. Skrzynia stała się prototypem wielu zaprojektowanych później mebli, nazwanych od swojego przodka skrzyniowymi - komód, kredensów, szaf, łóżek i foteli. Meble skrzyniowe wypełniają więc wnętrze niemal każdego domu, choć nie zdajemy sobie sprawy o ich długiej historii.

Komoda, szafa, łóżko...

Nieodłącznym wyposażeniem sypialni jest komoda, która to wyparła tradycyjną skrzynię, przejmując jej rolę - przechowywania odzieży oraz bielizny. Rodzajem mebla skrzyniowego jest również szafa - najczęściej w formie prostopadłościanu, wbudowana w ścianę lub wolnostojąca; kredens jako skrzynia z drzwiczkami ustawiona na nóżkach służy zazwyczaj jako miejsce przechowywania naczyń. Na konstrukcji skrzyni powstają również biurka, sekretarzyki oraz łóżka.

Ponadczasowość a trendy

Mamy tendencję (i słusznie!) do wybierania mebli uniwersalnych, przemawiających ponadczasowym designem. Meble skrzyniowe idealnie wpasowują się w tę definicję, jednocześnie poddając się zmieniającym się trendom we wzornictwie. Wydaje się, że w tej dziedzinie mebli panuje obecnie zupełna dowolność i eklektyzm stylów. Dzięki temu
z łatwością wybierzemy wyposażenie, które
w oryginalny sposób podkreśli charakter wnętrza. Po pierwsze, widoczne są inspiracje sztuką ludową. Projektanci nawiązują w swoich pomysłach do ludowych pasów, wycinanek, serwetek, folkowych motywów, kwiatowych ornamentów, tworząc nietuzinkowe koncepcje. Z drugiej strony obserwujemy fascynację stylem “vintage” - komody, regały, biurka czy nawet łóżka upodobniają się do mebli rodem z lat 50. i 60. Zafascynowanie przeszłością sięga jeszcze dalej: projekty regałów i kredensów nawiązują do epoki baroku, a motywem przewodnim staje się przepych. Od tych trendów zupełnie odcina się minimalizm, stawiając na prostotę, wręcz ascetyczność formy i koloru. Minimalistyczne podejście do urządzenia wnętrz widać przede wszystkim w popularnym stylu skandynawskim, w którym regały, łóżka czy biurka wykonane są z grubego, litego drewna, powleczone jasną farbą, bez zbędnych zdobień czy dodatków.
Kolejny, zdobywający rzesze zwolenników trend dotyczy już nie tyle stylu mebli, a raczej ich funkcjonalności. Na rynku królują teraz tzw. meble modułowe czy mobilne, do których zaliczać się mogą również sprzęty skrzyniowe. Wyróżniają się oryginalną konstrukcją - składają się z wielu elementów, modułów, które często można dowolnie zmieniać, łączyć, improwizować z układami, podziałami pionowymi i poziomymi.

Z jakiego materiału?

Częste użytkowanie mebli skrzyniowych sprawia, że niezwykle istotny staje się nie tyle ich design, co surowce, z których zostały wykonane. Chyba najbardziej popularne są sprzęty drewniane, uważane za najbardziej trwałe. Drewniane meble będą nam służyć przez długie lata, nie poddając się uszkodzeniom mechanicznym, należy jednak pamiętać o ich właściwej pielęgnacji, inaczej po pewnym czasie stracą swój naturalny kolor, wypłowieją,
a w strukturze materiału dostrzeżemy rysy i pęknięcia. Drewno starają się zastąpić płyty MDF, które produkuje się z klejonych włókien drzewnych. Są łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na ścieranie i zmywanie, przy tym tańsze od drewna. W ich przypadku musimy jednak uważać na mniejszą odporność na działanie pary wodnej. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup mebli z płyty wiórowej, którą uszlachetnić można przez lakierowanie lub laminowanie, uważa się je jednak jako mało trwałe.

Meble skrzyniowe poddają się trendom, przybierając różne formy lub stają się uosobieniem ponadczasowej klasyki. Wybierając meble weźmy pod uwagę jednak nie tylko ich estetykę, ale przede wszystkim  funkcjonalność, jakość oraz wiążącą się z nią trwałość - to przecież zakup na lata.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Iwona Bortniczuk

Zdjęcia: airplanesandrockets.com, art de vivre, topdesign72.com, onarchitecturesite.com, alpinecabinetco.com, mfi.co.uk, trendzine.com, home-designing.com, digsdigs.com, archiexpo.com, drdimes.com, freshome.com, bonluxat.com, trendzine.com

Polecamy Ci również

Zobacz także