Meble stylowe – antyki w nowej odsłonie

Renowacja antyków to zajęcie dla ludzi łączących nostalgię za przeszłością z dużą fantazją. Świadczą o tym projekty Guya Chenevix-Trench. Jest on właścicielem firmy Antiques By Design Ltd. Jego głównym postanowieniem jest tworzenie mebli
ze starych przedmiotów, ale nadawanie im nowej wartości. „Odzyskiwać, przerabiać
i ponownie używać” – oto hasło firmy.

Nowe meble ze staroci

Projektant porzucił dobrze prosperujący biznes sportowy dla antyków. Zamiłowanie do starych przedmiotów odziedziczył po babci, która niegdyś zabierała go na targi staroci. Obecnie regularnie odwiedza aukcje, festiwale i targowiska. Nie ma głównej techniki, czy metody na tworzenie projektów. Gotowe, znalezione przedmioty są często wyznacznikiem nowego pomysłu. Rozprzedane w Londynie, w Polsce byłyby oryginalnymi antykami – dekoracją wnętrz dla ekscentrycznych kolekcjonerów. Sprawdzą się jako dodatek do tradycyjnego wnętrza, wykonanego z wysokiej jakości materiałów. W pracowni Antiques By Design Ltd powstają m.in. lampy o bardzo oryginalnych  podstawach. Jednym z bardziej inspirujących przedmiotów jest zabytkowy telefon, przerobiony na oświetlenie.

Dekorator najwyższej klasy

Bardziej klasyczny styl reprezentuje Australijczyk – Anthony Todd. Stały bywalec kręgów towarzyskich w Nowym Yorku. Założył firmę Anthony Todd Inc. Jego klientami szybko stali się celebryci, prezydenci i międzynarodowi partnerzy. Nadaje antykom nowy czar i moc. Jednym z jego ulubionych kolorów jest nasycony turkus. W jego kolekcjach można znaleźć krzesła, stołki, kanapy, stoły i lampy. Jedyne w swoim rodzaju krzesła Ludwika XV, czy zestawy z końca XIX wieku. Te meble możemy wykorzystać w aranżacji współczesnych wnętrz. Francuskie taborety pasują do stylowego holu. Czerwone krzesła byłyby fantastyczną aranżacją salonu. W jadalni sprawdziłyby się francuskie meble. Granatowe fotele z XIX wieku znalazłyby swoje miejsce w gabinecie lub domowej bibliotece. Meble te mogą być doskonałym dopełnieniem wnętrza z ciemno-brązowymi dodatkami i oczywiście – antykami.

Oryginalne antyki

Madame Zaza to kolekcjonerka przedmiotów porzuconych i niechcianych. Właścicielka firmy Madame Zaza&Co, zajmuje się renowacją starych mebli, ale nadaje im współczesny szyk. Pod pseudonimem kryje się urodzona w Madagaskarze -  artystka. Obecnie wraz z rodziną mieszka
w Australii. Swoje umiejętności malarskie, rzeźbiarskie i garncarskie rozwijała pod okiem profesjonalnych rzemieślników. Podróże i zainteresowanie różnymi kulturami mają odzwierciedlenie w jej pomysłach, czyli antykach w nowej osłonie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: madamezaza.com,onekingslane.com,1stdibs.com,thedesignsheppard.com,howtospendit.ft.com

Polecamy Ci również

Zobacz także