Meble z prawdziwego drewna

Meble z prawdziwego drewna

Drewnstół drewnianyo to najpopularniejszy materiał
z jakiego wytwarzane są meble. Jest trwałe i bezpieczne dla użytkowników. Do tego ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Można z niego wyrzeźbić prawdziwe dzieła sztuki.


Według Feng Shui drzewo wyzwala w nas pozytywną energię, jest elementem wnoszącym energię zdrowia i witalności. Ma naturalny zapach, a także właściwości izolacyjne, termiczne i akustyczne. Różne barwy drewna, od jasnej – balsa, do ciemnej – heban, wykorzystuje się do poprawienia estetyki wnętrz. Z drewna można wykonać meble do prawie każdego pomieszczenia. Ponadto duża plastyczność tego surowca pozwala na zabawę formą i stylem.

Dominującymi gatunkami w meblarstwie są dąb, klon, brzoza, jesion oraz materiał z drzew owocowych: gruszy, jabłoni i czereśni. Powszechnym uznaniem cieszą się także meble z drewna orzechowego (ostatnio dużym zainteresowaniem projektantów cieszy się orzech amerykański) oraz mahoniowego. Ważny jest dobór odpowiedniego gatunku surowca do procesu projektowania mebli. To od niego zależy ostateczny efekt. Materiał konstrukcyjny wpływa nie tylko na walory estetyczne mebla, ale także na jego wytrzymałość i trwałość. Szczególne znaczenie ma gęstość drewna, która bezpośrednio decyduje o właściwościach mechanicznych i walorach użytkowych wykonanych z niego przedmiotów. Ważnym czynnikiem jest także kurczliwość materiału, która odgrywa znaczącą rolę przy eksploatacji mebli w zmiennych warunkach wilgotnościowych. Barwa i rysunek drewna zależą już tylko od aktualnie panujących trendów i gustów kupujących.

Przedmioty wykonane z drewna wymagają regularnej pielęgnacji. Czyści się je specjalnymi środkami z dodatkiem wosku bądź chemicznych środków natłuszczająco-nabłyszczających. Piękne komody, szafy, ramy łóżek czy stoły warto regularnie polerować, tak aby na długo zachowały swój naturalny kolor i wygląd.

Ciekawostka
Pierwsze wzmianki o towarach drzewnych i innych produktach leśnych na ziemiach Polski pochodzą z XII wieku i dotyczą Pomorza Zachodniego, skąd wywożono drogą morską duże ilości drewna, głównie do budowy okrętów.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Diva

Polecamy Ci również

Zobacz także