Metamorfoza kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym łatwość w utrzymaniu czystości to jeden z priorytetów. W końcu przychodzi taki czas, kiedy wskazane jest odświeżenie jej lub przeprowadzenie generalnego remontu. Metamorfoza kuchni w zależności od skali zmian jakie chcemy wprowadzić, stawia przed tobą nie lada wyzwania. Wymieniając meble kuchenne, powinieneś pamiętać o kilku głównych zasadach dotyczących rozłożenia sprzętów, a za czym idzie – instalacji.

Często pierwotny układ okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli decydujesz się na zmianę lokalizacji urządzeń kuchennych, upewnij się, że przyniesie ona korzyści w postaci poprawy twojej pracy. Przykładowo ustawienie lodówki daleko od blatu roboczego, spowoduje niepotrzebnie piesze wędrówki. Ponadto zmiana układu sprzętu kuchennego zawsze wiąże się z dodatkowym nakładem finansowym, związanym przede wszystkim z korekcją przebiegu instalacji. Jeśli masz małą kuchnię możesz być jednak zmuszony zaingerować w obecny układ kuchni aby zyskać na przestrzeni lub usprawnić przygotowywanie posiłków.

Wentylacja

Kuchenka jak wiadomo powinna być usytuowana jak najbliżej wentylacji, aby uniknąć wyprowadzenia pod sufitem rury w okolice kuchenki. Jeśli twoja koncepcja wygląda inaczej, prawdopodobnie będziesz musiał pójść w kierunku instalacji okapu z obiegiem zamkniętym, który odznacza się dużo mniejszą skutecznością. Wiele słyszy się ostatnio o wadliwych instalacjach gazowych. Jeżeli posiadasz kuchenkę gazową, kuchnia musi być zaopatrzona w 2 kanały wentylacyjne (do podłączenia wyciągu okapu i do wentylacji grawitacyjnej). Kuchenkę zaplanuj wówczas najlepiej w odległości nie mniejszej niż 50 cm od okna. Jeśli marzy ci się wsypa kuchenna, nad którą wisi okap, najlepiej schowaj wentylację w suficie podwieszanym.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Woda musi być doprowadzona do miejsca montażu zlewozmywaka, zmywarki oraz ewentualnie do pralki. Stamtąd też zużytą wodę odprowadza się do kanalizacji. Pion kanalizacyjny oraz zlewozmywak powinny leżeć w odległości nie większej niż 3 m od siebie. Obecnie najczęściej umieszczamy w sąsiedztwie zlewozmywaka zmywarkę. Jest to najlepsza metoda, gdyż wydzielamy jedną strefę przeznaczoną do konkretnej czynności (w tym wypadku do zmywania naczyń). Wówczas często dla zmywarki nie robi się osobnego podłączenia wodno-kanalizacyjnego, a podłącza do instalacji pod zlewozmywakiem. W przypadku kiedy sprzęty kuchenne leżą w jednym rzędzie, najlepiej aby pion kanalizacyjny znalazł się pośrodku (między lodówką a kuchenką). Dopilnuj aby podłączenia mieściły się w obrębie szafek i nie wypadły przypadkiem pomiędzy nimi. Aby na wyspie kuchennej zamontować zlewozmywak, należy zadbać o podłączenie wodno-kanalizacyjne w posadzce. Warto wówczas umieścić obok również zmywarkę.

Instalacja elektryczna

Kuchenka elektryczna, zmywarka i piekarnik powinny mieć zapewnione osobne obwody elektryczne. Kable elektryczne doprowadzane do zmywarki muszą biec powyżej podłączenia wody. Gniazda wtykowe do sprzętów pod zabudowę można umieścić w szafkach 30-50 cm nad podłogą. Gniazdo do okapu najlepiej umieścić w szafce okapowej lub w osłonie okapu kominowego. Nie zapominaj o gniazdach elektrycznych nad blatem roboczym. Zwykle wystarczą 2-3 gniazda ale wcześniej zastanów się jak sam je spożytkujesz. Gniazda umieszcza się około 20-30 cm nad powierzchnia blatu. Jeżeli chcesz mieć wyspę w kuchni pełniącą funkcję stanowiska do gotowania, najlepiej umieść w niej elektryczną płytę grzewczą z wiszącym okapem. Instalację elektryczną do kuchenki można ułożyć w bruździe pod posadzką, natomiast do okapu poprowadzić w wytworzonej bruździe w suficie bądź w suficie podwieszanym. Jeżeli wyspę będzie stanowił jedynie blat roboczy z szufladami lub szafkami, pamiętaj mimo wszystko aby umieścić w szafce pod blatem gniazdo elektryczne do podłączania wszelkich niezbędnych do pracy przenośnych sprzętów AGD.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Lasek

Zdjęcia: home-designing.com, purpureart.pl, home-reviews.com

Polecamy Ci również

Zobacz także