Metamorfoza kuchni – jak zrobić remont w kilku krokach

0
Remont kuchni
Remont czy niewielka przemiana wnętrza? Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i chęci zmian.

Remont czy metamorfoza kuchni to zawsze dobry pomysł. Każde wnętrze powinno być co parę lat odświeżone. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na całkowitą przemianę, czy tylko drobne poprawki, powinniśmy mieć plan prac oraz oszacować koszty.

Dobrze zaplanowana praca to połowa sukcesu. Pozwoli nam to na bezproblemowe wykonanie remontu, w sposób rzetelny i szybki, a dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić koszty. A więc od czego powinniśmy zacząć? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Remont kuchni, czy niewielka metamorfoza?

Jeżeli decydujemy się na zmiany we wnętrzu, to przede wszystkim musimy podjąć decyzję, jak duże one mają być. Czy nasza kuchnia wymaga tylko niewielkiego odświeżenia i zmiany stylu, czy raczej wymiany płytek ceramicznych, sprzętu AGD czy mebli kuchennych, co wiąże się z większym nakładem pracy i pieniędzy?

To Cię zainteresuje: Fototapeta w kuchni – jak ją wybrać i przykleić

Warto także przy okazji prac remontowych i zmian przemyśleć kwestie funkcjonalności pomieszczeń i zastosowanych w nich rozwiązań. Metamorfoza to szansa na to, by sprawić, że kuchnia będzie nie tylko lepiej wyglądać, ale i stanie się miejscem, w którym przygotowywanie posiłków będzie wygodne i praktyczne. A może i uda się stworzyć kącik do wspólnego spożywania posiłków.

Na początek warto rozrysować sobie plan kuchni i podjąć decyzję co do skali remontu. Dokładnie przeanalizować stan techniczny poszczególnych elementów. Bo być może nie będzie konieczna wymiana płytek – a jedynie wystarczy je pomalować. To samo dotyczy mebli. Czasami wystarczy niewielka zmiana, taka jak: wymiana uchwytów w meblach czy blatów kuchennych, a całość nabierze całkowicie innego charakteru. Ważną sprawą jest także to jakim budżetem dysponujemy. Trzeba mieć na uwadze, że podczas takich przedsięwzięć zawsze są wydatki, których nie wliczyliśmy w kosztorys, a są nieuniknione. Dlatego lepiej mieć w zapasie tzw. zaskórniaki, które przeznaczymy na ten cel.

Generalny remont kuchni: z projektantem czy bez?

Jeżeli decydujemy się na gruntowny remont kuchni i w naszym budżecie są dodatkowe pieniądze, to warto przeznaczyć je na projektanta wnętrz. Fachowiec jest w stanie doradzić i zaplanować tak wnętrze, aby całość do siebie pasowała, była estetyczna i przede wszystkim funkcjonalna. Projektant doskonale wie jak wyposażyć kuchnię, aby była dobrze zorganizowana, zapewniała ergonomię pracy i swobodny sposób poruszania się po niej.

Zobacz: Szklane zlewozmywaki - wyposażenie nowoczesnej kuchni

Jeżeli decydujemy się na remont bez pomocy architekta wnętrz, to musimy pamiętać o podziale w kuchni na 5 stref:

  • gotowania;
  • przygotowywania posiłków;
  • zmywania;
  • przechowywania;
  • strefa zapasów żywności.

Jeżeli wiemy jak dokładnie zaplanować kuchnię, przyszedł czas na wybór odpowiednich mebli i sprzętów. Oczywiście w sklepach mamy wielu doradców, którzy z miłą chęcią pomogą wybrać najlepsze wyposażenie. Dobrze jest jeśli naświetlimy im, co lubimy i jaki styl we wnętrzu planujemy. Dla osób, które nie mają "smykałki" do urządzania wnętrz w Internecie jest wiele darmowych programów do projektowania.

Dobra ekipa remontowa

Jeżeli w domu nie mamy "złotej rączki", która przeprowadzi remont, to warto poszukać dobrej ekipy remontowej. W tym celu najlepiej wziąć sprawdzoną firmę z polecenia lub poradzić się projektanta – oni z pewnością przez swoją wieloletnią pracę w tym zawodzie znają i mogą polecić dobrych budowlańców.

Zobacz: Jak szybko i tanio odnowić płytki ceramiczne

Jak już zostanie ustalony i wybrany projekt, fachowcy powinni zająć się ścianami, płytkami, podłogą oraz wymianą lub doprowadzeniem wszystkich przyłączeń. Jednak przed tym należy wybrać się na zakupy. Do tego celu w porozumieniu z projektantem i ekipą remontową powinniśmy zrobić listę rzeczy potrzebnych. Warto zakupić wszystko za jednym razem. Niektóre sieci oferują wygodną platformę on-line - konfigurator, za pomocą której cały asortyment zamówić można przez Internet.

To Cię zainteresuje: Projektant wnętrz - za jaką cenę dokona aranżacji mieszkania

Duże i małe AGD oraz dodatki

Kiedy na ścianie pojawił się nowy kolor, a pod meblami lśnią piękne płytki, przyszedł czas na kolejne zakupy. Nowa kuchnia to nowoczesne sprzęty AGD, z wieloma funkcjami, które ułatwiają nam codzienne życie. Urządzenie kuchni i wyposażenie jej we wszystkie potrzebne sprzęty jest kosztowne. Wówczas warto zakupy zrobić w jednym miejscu. Jest to bardzo wygodne dla klienta, bo nie musi tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego sprzętu w wielu sklepach i dodatkowo uzyska dużą zniżkę kupując np. lodówkę, płytę grzewczą, okap, zlew czy oświetlenie w jednym sklepie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: KERNAU

Polecamy Ci również

Zobacz także