Metamorfoza sypialni

4
Sypialnia
W 2017 roku do laboratoryjnych białych sypialni, które chcą być modne, powinien wkroczyć kolor.

aranżacja sypialniSypialnia to miejsce bardzo osobiste i wyjątkowe. Musimy czuć się w niej dobrze, mieć możliwość odpoczynku, szansę na dobry sen, no i oczywiście  również, od czasu do czasu,  wpuścić kochanego Amora.

Jeśli czujemy, że sen nas nie regeneruje, noce są długie i męczące, a rano budzimy się z migreną, to znaczy, że czas zrobić kilka ważnych i znaczących „poprawek” dekoracyjnych w naszej sypialni.

Aranżacja sypialni – kilka podstawowych zasad:

  • Najważniejsze, czy łóżko nie stoi tyłem do wejścia, bądź czy nie śpimy w „drzwiach”. Upewnijmy się, że nie ma przeciągu nad naszymi głowami i nie hula nam wiatr po stopach. Jeśli tak jest, to należy zmienić ustawienie łóżka. To samo tyczy się kwestii spania blisko grzejnika.  Ewentualnie, jeśli nie ma możliwości przestawienia łóżka, to dobrze jest umieścić osłonkę na grzejnik.

Polecamy: Łóżko przytulne jak gniazdo

  • kolor w sypialniZastanówmy się nad kolorem w sypialni. Kolor kształtuje nasze emocje, nastraja, stymuluje. Jeśli jest źle dobrany, to może wszystko zepsuć. Pomyślmy, jaką porę roku lubimy najbardziej. Czy lato? Pastele z przydymionymi odcieniami zieleni, różu, bladej czerwieni, kolor wypalonych żółtych łanów zboża. A może jesień? I rudości, złocienie, pomarańcze, fiolety (z kwitnących wtedy wrzosów). Czy może wiosnę? Kolorową, jaskrawą, w kolorach mocnej czerwieni, groszkowej zielni, żółcieni tulipanów. A może zimę? Z kontrastami, bieli, czerni  i czerwieni przebijającej jarzębiny, szarości, chabru nieba.  Zamknijmy oczy i pomyślmy, w jakich kolorach lubimy siebie i nasze otoczenie. Wówczas to będą nasze kolory, na których trzeba bazować.  Pamiętajmy również, że w sypialni nie powinno być zbyt intensywnych barw. Zmęczą nas one bardzo szybko. 
  • dodatki w sypialniGdy już kolor przewodni w sypialni wybrany, to można wzbogacić ściany, w zależności od stylu, w tapetę. Proponuję robić to na jednej ścianie. Najlepiej na tej, na której stoi łóżko. Można  przykleić tylko szeroki pas tapety( zamiast na całej ścianie). Ważne! Tapeta musi współgrać z odcieniem farby i kolorem ścian. Pamiętajmy, że są odcienie zimne i ciepłe. Ciepłych z zimnymi nie powinno się łączyć. Zrobi nam się chaos dekoracyjny.

    Zobacz: Jak dobierać tapetę do stylu wnętrza 

  • Pościel, narzuta. Elementy te muszą współgrać z kolorystyką całej sypialni. Uczmy się estetyki. To bardzo ważne. Nie może być tak, że ściany są morelowe, a pościel w różowo-brązową kratę. Wyrzućmy stare, sprane poszewki  z „kory”, albo oddajmy komuś, kto jest w potrzebie i chętnie je weźmie. Oprócz narzuty warto dokupić poduszki, poduchy… które zalegną na pościelonym łóżku.
  • Okno w sypialni wpływa na to, czy dobrze śpimy. Jeśli się nie wysypiamy, to może mamy za jasno w naszej sypialni? Może światło nad ranem budzi nas zbyt wcześnie. Zastanówmy się, na jaką stronę świata wychodzą nasze okna. Jeśli to południe, bądź wschód, to koniecznie musimy zaopatrzyć się w rolety, najlepiej gumowane. Czyli od naszej strony są w kolorze, a od strony okna mają powłokę gumowaną, która  nie przepuszcza światła. Rolety pozwolą nam oszukać dobę i dłużej pospać w niedzielę. Oprócz rolet warto mieć firany, lub same zasłony. Może wystarczy zawiesić tiulowe firanki? Niech w sypialni będzie romantyczniej…

Zobacz również: Jak przystroić sypialnię na wiosnę

Podsumowując, to co najważniejsze. Jeśli nie mamy zbyt dużo funduszy i nie stać nas na nowe łóżko, komodę, lampki, to wystarczy zmienić kolor ścian, ich wystrój, położyć nową pościel, narzutę a okna udekorować nowym kawałkiem czegoś ładnego, co ozdobi naszą sypialnię.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: IM SztukaWnętrz

Polecamy Ci również

Zobacz także