Miejsce do pracy na poddaszu

Osoby, które pracują w domu, stają przed koniecznością wygospodarowania przestrzeni, gdzie można spokojnie wykonywać obowiązki. Oto propozycja miejsca pracy na poddaszu.

Najlepiej jeśli na domowe biuro można przeznaczyć osobne pomieszczenie. Najczęściej jednak jako kąt do pracy służy fragment pokoju wygospodarowany np. z salonu. Nawet niewielką przestrzeń można urządzić w funkcjonalny, wygodny sposób.

biuro w domu biuro w domu

Biurko to podstawa
Komfort pracy zapewnia przede wszystkim biurko z dobrym oświetleniem i wygodnym krzesłem.  Przestrzeń wokół pomogą zaaranżować półki, szafki, przegródki, stojące szuflady na biurko itp. Pamiętanie o ważnych sprawach i terminach ułatwi korkowa tablica na ścianie.

Jeśli nie mamy miejsca na wstawienie dużego biurka szukajmy modeli z niewielkim blatem, jednak rozbudowanych w pionie o półki czy wnękę na komputer. Szerokość blatu powinna pozwalać na wygodne oparcie dłoni do pisania na klawiaturze. Dobrym rozwiązaniem jest również wsuwana pod biurko półka, chociaż najnowsze badania szkockich i kanadyjskich naukowców wykazały, że pozycja, jaką przyjmujemy pisząc na klawiaturze ułożonej na blacie, mniej obciąża kręgosłup. Blat powinien mieć ponadto matową fakturę, by nie męczyć wzroku refleksami światła.
Wysokość siedziska i stopień nachylenia oparcia w krześle powinny być regulowane. Wygodny będzie model obrotowy.

biuro w domu biuro w domu

Światło ma znaczenie
Równie istotne w małej przestrzeni jest oświetlenie. Monitor nie powinien stać na tle okna, nie mogą się też w nim odbijać refleksy światła – okna warto zasłonić żaluzjami lub roletą.
Klawiaturę dobrze oświetlić lampką stojącą na biurku tak, by snop światła nie padał na ekran. Ważne jest oświetlenie ogólne (mogą to być np. punktowe lampki zamocowane w suficie podwieszanym lub podsufitowe lampy) – różnica pomiędzy jasnością ekranu, a oświetlenia ogólnego nie powinna być zbyt duża, gdyż prowadzi to do szybkiego zmęczenia wzroku i pogorszenia ostrości widzenia.

Kąt uporządkowany
Aby kącik do pracy był dobrze zorganizowany i wydawał się większy, warto zastosować kilka dekoratorskich sztuczek. Na niewielkiej przestrzeni ważną rolę odgrywają kolory. Wybierzmy zatm jasne, pastelowe barwy – ciepła kolorystyka ścian, podłóg i wyposażenia stworzy lepszy klimat do pracy. Regały i półki warto w miarę możliwości umieścić we wnękach. W małych pomieszczeniach sprawdzają się również meble mogące pełnić podwójną funkcję, np. szafka ze składanym blatem, która w razie potrzeby zamienia się w stolik.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Nowakowska

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Meble Klose

Polecamy Ci również

Zobacz także