Mieszkanie bez barier – rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym

0
Mieszkanie bez barier – rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym

Jak urządzić mieszkanie, aby było wygodne dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Najważniejszą sprawą jest otwarta przestrzeń, umożliwiająca swobodne przemieszczanie. Prostota, minimalizm, niskie, łatwo dostępne meble to idealne rozwiązania. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale i estetykę. Warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania kuchni i łazienki - są to potencjalnie niebezpieczne miejsca.

Łazienka - bezpieczna kąpiel

Idealna łazienka to taka, w której przestrzeń manewrowa ma ok. 1,5 metra, bo tyle mniej więcej wynosi pełny obrót wózka inwalidzkiego. Umywalki, poręcze i półki powinny być w miarę możliwości zamontowane nisko, tak aby zapewnić osobie niepełnosprawnej łatwiejszy dostęp. Umywalka najlepiej jeśli jest podwieszana, gdyż postument może utrudniać podjazd. Jej spód powinien znajdować się nad kolanami osoby siedzącej na wózku. Jeżeli decydujemy się na kabinę prysznicową, to brodzik powinien być antypoślizgowy i być wmontowany w posadzkę na równi z podłogą. W przypadku wanny zagwarantowanie wygody i bezpieczeństwa może być trochę trudniejsze. Idealny byłby specjalny podnośnik, ale czasami musi wystarczyć życzliwa pomoc kogoś z najbliższych.

Dobrym rozwiązaniem są również specjalne deski toaletowe. Kształtem przypominają podkowę, ze względu na „niedomknięty owal” w przedniej części. Taka budowa znacznie zwiększa jej ergonomiczność. W trosce o bliską osobę można również zdecydować się na zakup bardzo praktycznej deski z funkcją podmywania, dzięki czemu codzienne czynności higieniczne będą przebiegać znacznie sprawniej.

Wygodna kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia i bezpieczeństwo. W szafkach na naczynia zamiast tradycyjnych, świetnie sprawdzą się półki obrotowe. Lodówka powinna być niska i tym samym bardziej przystępna, a kuchenkę gazową z powodzeniem zastąpi płyta elektryczna. Piekarnik należy umieścić 40 centymetrów nad poziomem podłogi. Wówczas można z niego wygodnie korzystać w pozycji siedzącej, bez nadmiernego unoszenia rąk ani uciążliwego nachylania. Oczywiście nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zainstalowana na odpowiedniej wysokości zmywarka jest dużo lepszym pomysłem niż zlewozmywak.

Drzwi do komfortu

W całym mieszkaniu dużą rolę odgrywają także odpowiednie drzwi. Z tymi tradycyjnymi osoba niepełnosprawna może mieć problem. Trudno je za sobą zamknąć, a jeżeli w dodatku otwierają się do środka, to ich używanie nie będzie zbyt wygodne. Dlatego warto zainwestować w systemy przesuwne - zarówno te w wersji naściennej, jak i chowanej w ścianę są komfortowe i ergonomiczne, a dzięki temu przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz są zwiększają komfort, ale, co bardzo ważne, samodzielność osób niepełnosprawnych. Dlatego warto je wziąć pod uwagę adaptując mieszkanie na ich potrzeby. Uzyskana dzięki temu swoboda funkcjonowania to wielki krok w kierunku „życia bez barier”.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: INVADO

Polecamy Ci również

Zobacz także