Mieszkanie dla pary: jakie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas urządzania?

0
Mieszkanie dla pary: jak je wybrać i na co zwrócić uwagę podczas urządzania?
Aby mieszkanie było wygodne i przyjazne dla pary, musi być odpowiednie dla każdego z nich osobno.

Aranżacja mieszkania dla dwojga tylko z pozoru wydaje się łatwa, w rzeczywistości wymaga jednak wielu kompromisów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i urządzania, aby mieszkanie dla dwóch osób było funkcjonalne i wygodne.


Wybierając metraż i lokalizację mieszkania dla pary, a także podczas jego późniejszego urządzania, należy zwrócić uwagę na styl życia przyszłych lokatorów oraz to, w jakim otoczeniu najlepiej się czują. Wypracowanie porozumienia w tej kwestii bywa trudne. O czym jeszcze trzeba pomyśleć urządzając lokal dla dwojga?

Zobacz też: Modny wystrój wnętrz, czyli co będzie trendy w 2020 roku

Jak duże powinno być mieszkanie dla pary?

Najlepiej, aby w mieszkaniu dla pary znajdował się jeden oddzielny pokój i salon, w którym urządzona zostanie strefa wypoczynkowa. Taki rozkład jest bardzo komfortowy i wygodny, zapewnia bowiem lokatorom możliwość spędzenia czau w pojedynkę i większą swobodę. Przebywanie dwóch osób w jednym pomieszczeniu przez dłuższy czas może być nieco męczące, zwłaszcza w przypadku ewentualnych niesnasek między partnerami. Jeśli pozwala na to sytuacja finansowa, jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie mieszkanie 3-pokojowe. Jak wówczas urządzić dodatkowy pokój? Możemy zorganizować w nim gabinet, garderobę lub pokój gościnny. Dodatkowy metraż przyda się też, jeśli para zdecyduje się w przyszłości na powiększenie rodziny.


Nieco większym wyzwaniem jest aranżacja mieszkania dla pary w kawalerce. W takiej sytuacji warto podzielić pokój i oddzielić strefę sypialnianą od strefy dziennej (wypoczynkowej). Do tego, aby stworzyć dwie oddzielne strefy w pomieszczeniu warto wykorzystać zasłony, parawan lub regał. Ciekawym i często wykorzystywanym sposobem na powiększenie niewielkiej kawalerki (o ile ma ona odpowiednio wysoki sufit) jest antresola, czyli półpiętro, dzięki któremu można zwiększyć metraż użytkowy w mieszkaniu. Jeśli jest taka możliwość, warto przemyśleć dobudowę tej konstrukcji, a wynajmując, szukać kawalerki z gotową antresolą.

 

Aranżacja mieszkania dla dwojga to sztuka kompromisu

Projektowanie wnętrz dla pary z pewnością będzie wymagało kompromisów. Jednak, aby jak najlepiej pogodzić ze sobą wizje i potrzeby dwojga osób, należy wcześniej określić m.in. jaki prowadzą one styl życia, w jakim otoczeniu lubią wypoczywać, czy też w jakich wnętrzach najlepiej się czują. Istotną kwestią jest funkcja użytkowa poszczególnych części mieszkania,  przykładowo: niektóre osoby lubią pracować na siedząco - przy biurku, innym zaś wygodniej jest pracować na łóżku. Do pozostałych ważnych kwestii, które należy brać pod uwagę projektując wnętrze mieszkania dla należy to, ile gotują, ile czasu średnio spędzają w domu, albo które pomieszczenia w mieszkaniu są dla nich najważniejsze. Czasami bywa tak, że jedna z osób wykazuje się mniejszym zaangażowaniem podczas urządzania mieszkania, nie znaczy to jednak, że nie ma ona swoich potrzeb i oczekiwań. Aby mieszkanie było wygodne i przyjazne dla pary, musi być jednocześnie odpowiednie dla każdego z nich osobno.

`

Urządzając mieszkanie dla pary, zwróć uwagę na pokój dzienny i kuchnię

Salon to miejsce, w którym zwykle spędzamy najwięcej czasu, warto jest więc poświęcić na aranżację tego pomieszczenia trochę więcej czasu. Ostatnio bardzo popularnym trendem w architekturze wnętrz jest połączenie pokoju dziennego z kuchnią, czyli tzw. aneks kuchenny. To rozwiązanie sprzyja życiu rodzinnemu i spotkaniom towarzyskim. Niestety dla pary, która posiada 1-pokojowe mieszkanie, aneks kuchenny może być bardzo uciążliwy. W przypadku niewielkiego mieszkania oddzielenie kuchni od pokoju, nawet kosztem ograniczenia przestrzeni, może być bardzo dobrym pomysłem. Wydzielenie dodatkowego pomieszczenia zapewni bowiem większy komfort jego mieszkańcom.

To może Cie zainteresować: Małe mieszkanie – 10 sposobów na przechowywanie rzeczy

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także