Mieszkanie jak loft

Mieszkanie jak loft

Ogromne okna w stalowych ramach, duża otwarta przestrzeń, cegła, beton, drewno, stal
i szkło. Minimalizm w wystroju, kolorystyce i dodatkach. Odrobina nowoczesnej sztuki. To prosty sposób na intrygujące wnętrze w stylu industrialnym.

wnętrze mieszkaniaLofty to nowojorski „produkt”. Choć pierwsze powstały w Paryżu, w początkach XX wieku, to prawdziwą sławę zyskały dopiero te z Nowego Jorku, w latach 60. ubiegłego stulecia – stare, opuszczone fabryczne hale i magazyny zaadaptowane przez artystyczną bohemę na studia, czyli pracownie połączone z mieszkaniem. Nie były luksusowe, bo z założenia miały być supertanie. Nie były też przytulne i „udomowione”, bo najważniejsze w nich były przestrzeń i światło, wpadające przez wielkie okna, nie można więc było obstawiać tej przestrzeni nieskończonymi sprzętami i dekoracyjnymi drobiazgami.
Z konieczności surowe, skromne, proste
i minimalistyczne lofty zyskały jednak prawdziwą renomę – jako kultowe i godne pożądania mieszkania ludzi z artystycznej śmietanki. Takie mieszkania chcieli mieć nie tylko artyści. Dziś mogą je mieć wszyscy, i to niekoniecznie w pofabrycznych budynkach. Prawdziwe lofty są kosztowną przygodą, ale wnętrza w przemysłowym stylu można urządzić niedrogo i w stosunkowo prosty sposób.

aranżacja mieszkaniastylowe wnętrze

Podstawowe cechy loftu to otwarta przestrzeń, wysokie sufity i duże na całą wysokość pomieszczeń okna, surowe materiały: nieotynkowana cegła, beton, najlepiej ze śladami szalunku. Dla ocieplenia - drewno, najlepiej zniszczone, a nawet bardzo zniszczone, jak z dawnej fabryki, warsztatu lub manufaktury. Sporo stali (na schodach, listwach przypodłogowych, w okładzinach ścian kuchennych, zlewach). Mile widziane wyeksponowane elementy konstrukcyjne – stalowe belki, dźwigary i linki oraz drewniane stropy – widoczne natynkowe instalacje elektryczne, betonowa posadzka.
Marta Suchodolska, wydawca magazynu Westwing: – Loft nie jest słodki i przytulny.Monika Sobień i Marta Suchodolska Loft jest interesujący, intrygujący i inspirujący. Poza surowymi i na takie wyglądającymi materiałami, efekt taki pozwalają osiągnąć proste, wręcz siermiężne sprzęty i meble, często łączące surowe drewno z metalem, oraz mała ilość bibelotów. Zamiast drobiazgów lepiej postawić na dzieła sztuki nowoczesnej. Lub bardziej przystępne cenowo kolorowe grafiki, czarno-białe fotografie, fototapetę
z widokiem miasta.
Wnętrze w loftowym stylu można zaaranżować niemal w każdej przestrzeni. Nie musi być wyjątkowo przestronna. Atutem będzie wysokość pomieszczeń, typowa dla starych kamienic, ale też coraz częściej dla nowych apartamentowców. Antresole mogą znacząco powiększyć powierzchnię użytkową i być kolejnym elementem podkreślającym styl industrialny. Podobnie zresztą, jak prowadzące na nie schody czy drabiny. Brak autentycznych materiałów z epoki również nie musi być przeszkodą w stworzeniu „przemysłowego” wnętrza. Zamiast oryginalnego ceglanego muru wystarczy ściana obłożona ceglaną okładziną lub betonowymi płytami, a nawet pomalowana farbą beton imitującą. Stalowe lub metalowe, kanciaste lampy i sprzęty podkreślą „twardy” wystrój.
Surowość betonu, cegły, stali i szkła skutecznie ocieplą jasne kolory ścian i mebli, skóry lub chodniki z rafii na podłodze, proste, geometryczne skórzane kanapy i fotele, zbieranina starych mebli nie od kompletu, np. kolekcja różnych krzeseł przy ciężkim drewnianym albo też „kreślarskim” stole.
Monika Sobień, Head of Style Westwing: – Możliwość łączenia i zestawiania takich sprzętów jest ogromnym atutem tego stylu. Innym – wykorzystywanie przedmiotów w nowych funkcjach
i znajdowanie dla nich całkiem nowych zastosowań: robienie lampy ze starego wieszaka, kuchennej wyspy z ogrodzeniowej siatki, stolika z palet lub skrzynek. Bo najfajniejszą i najbardziej inspirującą cechą stylu industrialnego jest to, że rozbudza w nas kreatywność.

krzesła Asia Import
poduszka Kaplan
pojemnik z pokrywką Como z rogu bawoła Pure Asia
stolik Pure Asia
dzbanek Asia Import
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Westwing

Zdjęcia: Westwing

Polecamy Ci również

Zobacz także