Mieszkanie pełne światła

Mieszkanie pełne światła

Wydawać by się mogło, że oświetlenie służy jedynie do rozpraszania ciemności. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, iż pełni także inne, równie istotne funkcje. Światło w naszym mieszkaniu powinno dostosować się do każdej domowej czynności.

oświetlenie salonuOświetlenie stanowi dopełnienie wnętrza, harmonizuje z wystrojem i podkreśla jego indywidualny charakter. Zbyt ciemne - utrudnia pracę, zbyt jasne zaś przeszkadza w odpoczynku. Odpowiednie światło musi współgrać z rytmem i trybem naszego dnia oraz określonych zadań. Jak wybrać oświetlenie do mieszkania? Wystarczy znać kilka cennych zasad, które ułatwią nam zaplanowanie punktów świetlnych w danym pomieszczeniu.

Minęły czasy, kiedy górna lampa zawieszona na środku sufitu stanowiła jedyne źródło światła. Dziś, kiedy mamy do wyboru tak szeroką gamę produktów, możemy zaprojektować idealne oświetlenie, odpowiadające naszym potrzebom.

Najpierw zastanówmy się nad przeznaczeniem danego wnętrza. Innego światła potrzebujemy do pracy, innego w trakcie odpoczynku, kolacji czy spotkania towarzyskiego. Jasne światło prowokuje do działania i sprzyja pracy, ciepłe relaksuje i ułatwia wypoczynek. Oprócz oświetlenia ogólnego, zastosujmy również oświetlenie miejscowe.

Oświetlenie dopasowane do każdej czynności
Ważnym, często użytkowanym pomieszczeniem jest jadalnia, w której punkt świetlny musi znajdować się nisko nad stołem. Najbardziej funkcjonalne są w tym przypadku lampy wiszące, równomiernie emitują- ce światło na płaszczyźnie stołu. Klosz powinien być zawieszony około 60 cm nad blatem, aby nie raził siedzących.

- W kolekcji Ceramic Design znajdziemy wiele interesujących propozycji; m.in. lamp oprawionych w drewno, ceramikę lub gips - mówi Rafał Ruciński z firmy Lars. - Nad stołem jadalnym sprawdzi się oprawiona w drewno, wisząca lampa dopasowana kolorystycznie do mebli, w dostępnych opcjach m.in. buk, sosna i modne ostatnio wenge. Możemy do niej dobrać lampę centralną oraz kinkiety, które będą pasować zarówno do nowoczesnego, oszczędnie urządzonego mieszkania, jak i do bardziej przytulnego – dodaje.

kinkietoświetlenie w mieszkaniu

Nastrojowa sypialnia
Kinkiety sprawdzą się również w sypialni, gdzie światło powinno być delikatne i rozproszone. Ważne, aby tworzyło miły nastrój, więc nie może być zbyt jasne i agresywne. Zastosowanie centralnej lampy w sypialni z pewnością nie zda egzaminu. Lepiej zrezygnować z niej na rzecz lamp umieszczonych na ścianach i meblach. Estetycznym rozwiązaniem są dekoracyjne kinkiety ceramiczne, które nadają wnętrzu przyjemny, ciepły klimat. Przy doborze oświetlenia ściennego, pamiętajmy, że może ono korygować optycznie wnętrze. Światło skierowane do góry, sprawia wrażenie wysokości, zaś skierowane w dół, wizualnie obniża sufit. Lampy skupiające uwagę na ścianach, poszerzają i podkreślają oryginalną fakturę bądź kolor ścian. Oświetlanie krótszych ścian optycznie wydłuży i poprawi proporcje.

Funkcjonalna kuchnia i łazienka
Odpowiednie światło jest nieodzownym elementem również kuchni i łazienki. Zwłaszcza podczas przygotowania posiłków nie możemy obyć się bez jasnego, punktowego światła. Oświetlenie kuchni musi być przede wszystkim funkcjonalne. Jako główne źródło światła, możemy zastosować lampę centralną, jednak ważne, aby w miejscach, w których najczęściej wykonujemy jakieś czynności, znalazło się jasne oświetlenie punktowe. W łazience skupmy się natomiast wokół lustra. Dodatkowo umieśćmy także oświetlenie boczne w postaci kinkietów.

lampka ściennaoświetlenie pomieszczenia

Wszechstronny salon
A co z salonem, w którym spędzamy większość czasu? W tym przypadku oświetlenie musi być uniwersalne i różnorodne. Przyda się również duża lampa centralna. Dodatkowo wygospodarujmy miejsce do czytania, gdzie znajdzie się oświetlenie punktowe, np. w postaci lampy stojącej lub ściennej. Niezdrowo jest oglądać telewizor w ciemności, dlatego zadbajmy o to, by ściana z odbiornikiem była oświetlona choćby małym punktem świetlnym.

Oświetlenie może optycznie korygować wnętrze:

  • Światło skierowane do góry sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niskich sufitów.
  • Światło skierowane w dół obniża optycznie wnętrze i nadaje efekt „przyciemnienia”.
  • Jeśli skierujemy światło na mniejszą ścianę, optycznie ją powiększymy.
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Lars

Polecamy Ci również

Zobacz także