Mieszkanie w bloku - które piętro wybrać?

0
Mieszkanie w bloku
Plusy i minusy mieszkania w bloku są znane, na którym piętrze są najmniej uciążliwe?

Wybór mieszkania, które chcemy kupić, wiąże się z wieloma dylematami. Decydując się na opcję własnego M w budynku wielorodzinnym, musimy przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest, które piętro będzie najlepsze.

Ogólnie przyjęło się myślenie, że parter i ostatnie piętro są jednym z najmniej funkcjonalnych i praktycznych kondygnacji mieszkalnych. I tak faktycznie może być, ale opinia ta dotyczy raczej mieszkań w starym budownictwie. W większości nowych inwestycji mieszkania na wszystkich kondygnacjach są tak samo praktyczne i funkcjonalne. Różnią się raczej ceną i widokiem z okna. Jeżeli stoisz przed wyborem mieszkania (szczególnie z rynku wtórnego), zobacz, jakie zalety i wady mogą mieć mieszkania na poszczególnych piętrach.

To Cię zainteresuje: Domowe porządki - nietypowe zastosowanie coli w domu 

Mieszkanie w bloku na parterze

Plusem mieszkania w bloku na parterze zwłaszcza w bloku bez windy jest łatwy dostęp. Szczególnie docenią to osoby starsze i młode matki, które nie będą musiały za każdym razem na własnych rękach wnosić wózek z dzieckiem. To co jest plusem może być także i minusem. Łatwy dostęp do mieszkania np. przez balkon lub okna będą mieli także złodzieje. A nie każdy lubi widok krat zza oknem. W mieszkaniach parterowych na osiedlach zamkniętych bezpieczeństwo jednak jest większe, ze względu na ochronę, która jest 24h/dobę i monitoruje osoby wchodzące i wychodzące na osiedle. Podłoga w mieszkaniu na parterze w starym budownictwie jest znacznie chłodniejsza niż na wyższych kondygnacjach. Inaczej jest już w blokach "nowych", w których na parterze znajdują się zazwyczaj lokale użytkowe.

W mieszkaniach, w których drzwi są słabo wyciszone, ich mieszkańcy mogą skarżyć się na hałasy dobiegające z klatki. Tu znacznie więcej kręci się ludzi, którzy ciągle wchodzą i wychodzą. Większość mieszkań na parterze mają przydzielony ogródek, latem to dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na powieszenie prania, zabawy z dzieckiem czy na wypuszczenie psa, żeby załatwił swoje fizjologiczne potrzeby. Decydując się na najniższą kondygnację nasze mieszkanie będzie sąsiadowało z mniejszą liczbą lokali. Takie mieszkania są zazwyczaj bardziej zacienione. Jednym z najważniejszych minusów mieszkania na parterze są awarie pionów. Ich skutki najboleśniej odczują parterowicze, bo w razie awarii rur, kanalizacji itp. Wszystko zostaje zapchane i całość może wylać właśnie w ich mieszkaniu.

Piętra pośrednie

Mieszkania znajdujące się na piętrach pośrednich mają największą liczbę sąsiadów, co może spowodować większą ilość hałasów dobiegających, ale za to są najcieplejszymi mieszkaniami. Do tych mieszkań dociera więcej światła dziennego. W blokach czteropiętrowych zazwyczaj nie ma windy, więc jeżeli wybierzemy 3 piętro w takim właśnie budynku możemy przez wiele lat męczyć się z zakupami wchodząc po schodach.

Zobacz także: Zakup mieszkania: jakie piętro wybrać

Ostatnie kondygnacje

To co przemawia za kupnem mieszkania na ostatnim piętrze, to przede wszystkim cisza. Nikt nie będzie nam tupał, stukał i walił w sufit. Pod drzwiami będzie się kręciła raczej znikoma liczba osób. Są to zazwyczaj mieszkania, do których dochodzi maksymalna ilość światła.

Takie mieszkania mogą także być wyposażone w duże tarasy. To co jest wielkim minusem to w przypadku dłuższej awarii windy wchodzenie na 7 czy 10 piętro może być naprawdę uciążliwe. W mieszkaniach na ostatnich piętrach częściej występują pęknięcia sufitów, dochodzi do jego zalania a w konsekwencji do powstania grzyba i pleśni.

Przeczytaj: Jak można poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem

Jak widać plusów i minusów mieszkania w bloku na parterze jak i ostatnim piętrze jest wiele. Wniosek jest taki, że jeśli wybieramy mieszkanie w bloku zaczynajmy od pierwszego piętra, a kończmy na przedostatnim.

Oceń artykuł
4,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także