Mieszkanie w stylu francuskim

Mieszkanie w stylu francuskim

aranżacja sypialniStylizacje wnętrz z wykorzystaniem narodowych stylów europejskich, w ostatnim czasie zdobywają coraz większe uznanie w świecie wnętrzarskim.

Trzeba powiedzieć, że w trend ten znakomicie wpisuje się jedna z najnowszych realizacji studia projektowego z Warszawy – Inside Studio. Dzięki projektantom z tej pracowni nad Wisłą powstał prawdziwie francuski azyl.

Charakterystyczne cechy stylu francuskiego

Cechą szczególną stylizacji wnętrz na wzór francuskich jest przepych, luksus i blask. Wnętrza tego typu odznaczają się eleganckimi, szykownymi dodatkami, stwarzającymi szczególnie luksusowy klimat. Jest to całkowite przeciwieństwo surowych, prostych linii i wszechobecnego w stylu nowoczesnym minimalizmu. Wnętrza stworzone w oparciu o styl francuski zachwycają w każdym, nawet najmniejszym szczególe i są bardzo efektowne.

łazienka w stylu francuskimkuchnia otwarta na salon

Jednocześnie, należy powiedzieć, że jedną z dominujących cech tego stylu jest symetria, która przejawia się w równej, parzystej liczbie sprzętów, dodatków i dekoracji. Dlatego, jeśli we wnętrzu znajduje się zasłona okienna, to po drugiej stronie okna również powinna się ona znaleźć.
Wnętrze francuskie nie może obejść się bez sprzętów tzw. ludwików, czyli charakterystycznych, stylizowanych na wiek XVII i XVIII foteli, szezlongów, komód czy innych mebli. Powinny być one ozdobne, lekkie, eleganckie i posiadać eliptyczne, zaokrąglone kształty. Takie meble najczęściej są utrzymane w jasnych odcieniach. Mogą być też śnieżno białe ze złoceniami.
Ogólna kolorystyka pomieszczeń utrzymanych w tym stylu powinna być pastelowa, jasna i subtelna. Na zaakcentowanie zasługują wszelkie okna i przeszklenia. Na wykończenie ścian wykorzystuje się jasne tapety lub boazerię w tym samym kolorze.

kuchnia z salonemmeble wypoczynkowe

Prezentowane wnętrza w stylu francuskim znajdują się w budynku przy ul. Emilii Plater w Warszawie i jest to mieszkanie prywatne liczące sobie 55 metrów kwadratowych powierzchni.

Charakterystycznymi elementami aranżacji, które znakomicie wpisują się w styl francuski, są:

  • Sztukateria,
  • Ozdobne gzymsy,
  • Pilastry,
  • Detale meblowe.

Zgodnie z założeniami dekoratorskimi wnętrz francuskich, kolorystyka ścian i mebli została utrzymana w jasnych, pastelowych odcieniach. Tkaniny wykorzystane w dekoracjach również miały taki sam kolor, dzięki czemu stworzono wnętrze eleganckie i przytulne.

aranżacja łazienkioświetlenie w mieszkaniu

Nieduża powierzchnia mieszkania niejako wymusiła na projektantach wydzielenie części salonu od sypialni za pomocą szklanych drzwi, chowanych w ścianie. Takie rozwiązanie pozwoliło inwestorowi decydować o układzie przestrzennym pokoju dziennego.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: insidestudio.com.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także