Mikromieszkania, czyli mieszkania jeszcze mniejsze

0
Mikromieszkanie
Mieszkania o powierzchni mniejszej niż 20 m2 obecnie nie zdarzają się często, ale zmiana przepisów budowlanych może to zmienić.

Wydaje się Wam, że macie małe mieszkanie? To jeszcze nic, mieszkania naprawdę małe dopiero zaczną w Polsce powstawać.

Mieszkanie małe, ale w normie

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie w Polsce istnieją przepisy określające minimalną powierzchnię mieszkania (dotyczy to nowo wznoszonych budynków). Niedługo ma się to zmienić - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje znieść normy dotyczące minimalnej powierzchni pomieszczeń w nowych budynkach (są one zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Warto wiedzieć, jak wyglądają przepisy, zgodnie z którymi są budowane nasze mieszkania. Oto kilka przykładów:

  • minimalna szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby to 2,2 m,
  • minimalna szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla dwóch osób to 2,7 m,
  • minimalna szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to 1,8 m,
  • minimalna szerokość kuchni w mieszkaniu wielopokojowym to 2,4 m,
  • korytarze w mieszkaniu powinny mieć co najmniej 1,2 m szerokości (możliwe jest zwężenie do 0,9 m na długości korytarza nie większej niż 1,5 m).

Ponadto kuchnia lub wnęka kuchenna powinna być wyposażona w trzon kuchenny (czyli urządzenie do gotowania) i zlewozmywak, a układ pomieszczenia ma umożliwiać wstawienie chłodziarki i urządzenie miejsca do pracy. Natomiast w łazience musi być możliwy montaż umywalki, sedesu, wanny lub kabiny prysznicowej oraz pralki (i pojemnika na brudną bieliznę)

Zobacz: Prawdziwe MIKROmieszkanie - aranżację mieszkania o powierzchni 8 m²

Skąd się biorą mikromieszkania

Biorąc pod uwagę te przepisy, nie mogłyby powstawać mieszkania mniejsze niż 20 m². Jednak takie mieszkania – zwane nawet niekiedy szumnie „mikroapartamentami” – od jakieś czasu można kupić. Skąd się brały? Część z nich sprzedawano jako lokale użytkowe („aparthotele”), mniejsze lokale mogły też powstawać w wyniku przebudowy budynków, np. akademików.
Mniejsze mieszkania możemy też znaleźć w starych kamienicach, w których po wojnie dzielono mieszkania – przepisy dotyczą tylko nowych budynków.
Po zmianie przepisów, małe mieszkania będą mogły powstawać prawdopodobnie bez ograniczeń.

Kupujemy mikromieszkanie?

Okazuje się, że mikromieszkania są dość chętnie kupowane (np. mieszkania o powierzchni poniżej 25 m² w transakcjach agencji Metrohause stanowią 5%). Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na mikromieszkanie z rynku wtórnego, to za 1 m² takiego mieszkania zapłacimy znacznie więcej niż większego lokalu (np. w Warszawie za mieszkanie o powierzchni do 20 m², znajdujące się w centrum, zdarzają się ceny przekraczająca 10 tys. zł za 1 m² ).
Również ceny 1 m² małych mieszkań na rynku pierwotnym są wyższe niż mieszkania standardowego.
– Korzystając z dużego zapotrzebowania na tego typu lokale można spodziewać się, że strategia sprzedaży takich mieszkań będzie polegać na eksponowaniu nie tyle ceny m kw., ale ceny za całość, która odpowiednio zadziała na wyobraźnię, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.
Decydując się na takie mieszkanie warto się zastanowić, ile rzeczywiście zaoszczędzimy i czy nie warto dołożyć do „normalnego” mieszkania, albo rozejrzeć się za inną lokalizacją.

Można też się urządzić na 10 m² - zobacz aranżację mieszkania o powierzchni 10 m²

Urządzamy mikromieszkanie

Jak wygląda typowe mikromieszkanie z rynku wtórnego? Według specjalistów z Metrohouse najczęściej spotyka się dwa rozwiązania. Jest to pokój połączony z aneksem kuchennym, drugą opcją jest aneks kuchenny we wnęce (zwykle w przedpokoju). Do tego łazienka, oczywiście „mikro” – raczej z miejscem na kabinę prysznicową, niż wannę.
W przedwojennych kamienicach zdarzają się mieszkania o ponadstandardowej wysokości – to duża zaleta, bo można zbudować antresolę i urządzić tam np. sypialnię.
Natomiast w nowszych mikromieszkaniach, deweloperzy niedobór przestrzeni w pojedynczych lokalach niekiedy rekompensują w inny sposób. 
– W produktach mieszkaniowych tej wielkości oferowanych przez deweloperów świadomie rezygnowano np. z miejsca na pralkę. Zamiast niej budynek zapewniał pralnię, a także inne pomieszczenia dla mieszkańców niedostępne w normalnym budynku, mówi Marcin Jańczuk

Mikromieszkania – hit, czy kit?

Podstawową wadą mikromieszkań jest oczywiście ich metraż oraz stosunkowo wysoka cena 1 m². Ale też dla wielu osób to jedyna możliwość zakupu jakiegokolwiek mieszkania (szczególnie jeżeli zależy nam na centrum miasta).
Jednocześnie „w świecie” mieszkania o mikroskopijnych metrażach nie są niczym dziwnym. Zadziwia raczej możliwość ich funkcjonalnego i ładnego urządzenia, o czym można się przekonać choćby z portalu e-mieszkanie.pl  zobacz też:

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Metrohouse

Polecamy Ci również

Zobacz także