Minimalistyczne wnętrza

Minimalistyczne wnętrza

kolorowe akcenty na ścianieTrend minimalistyczny wyznacza ścieżki rozwoju współczesnej mody, designu, architektury. Bazujący na czystych barwach oraz prostych a jednocześnie eleganckich formach, przeciwstawia się nadmiarowi wprowadzającemu do wnętrz chaos. Minimalistyczne wnętrze wyciszone bądź punktowo ożywione barwami stanie się perfekcyjnie dopracowaną koncepcją.

Ograniczanie nadmiaru jest trendem, który wkroczył niemal do wszystkich dziedzin życia. Podstawową zasadą stylu minimalistycznego jest powściągliwość - pełna subtelnego smaku prostota, oszczędność zdobień, eliminowanie zbędnych mebli i przedmiotów. Z kolei te, które wypełniają przestrzeń, muszą być najwyższej jakości – zarówno jeśli chodzi o design, jak i wykonanie. Tłem a zarazem głównym bohaterem minimalistycznego wnętrza jest odpowiednio dobrany kolor ścian. W klasycznej koncepcji minimalizmu stosowane barwy powinny być czyste a na większych powierzchniach jasne - tak, by uzyskać efekt przestrzenności. Ciekawie wygląda skontrastowanie czystej barwy ścian z jednolitą formą mebli lub z wymalowanymi na nich oryginalnymi, nowoczesnymi wzorami. Obok niej, w minimalistycznym wystroju doskonale sprawdzą się - stosowane na zasadzie uzupełnienia bądź kontrastu - wyrazista czerwień, głęboka czerń i soczyste kolory np. jaskrawy pomarańczowy bądź pełna świeżości jasna zieleń.

kolor ścianIdealnie zgrana kompozycja kolorów

Głównym elementem kompozycyjnym jest biel ścian, w oryginalny sposób ożywiona intensywnością głębokiej czerwieni, którą wymalowano „ramę” okalającą przejście do kuchni. Dobrane ze smakiem dodatki: świeczniki, stoliki o klasycznie prostej, minimalistycznej formie i oryginalnej kolorystyce oraz designerska, ażurowa taca – ocieplają klimat aranżacyjny, nie odejmując mu nowoczesności.

Siła obrazu

Uwydatniona na śnieżnobiałej ścianie, skomponowana z wielu fragmentów fotografia jest wyrafinowana  i nadaje pomieszczeniu światową perspektywę. Mocny, szary kolor jednej ze ścian podkreśla klasykę bieli, a zieleń dodatków intensywnie ożywia atmosferę.

minimalistyczne wnętrze

białe ściany z kolorowymi akcentamiBiel modnie przełamana

Designerska lampa, umieszczona na tle neutralnej, podstawowej barwy sprawia wrażenie wyjątkowego eksponatu z galerii sztuki współczesnej. Dzięki ciekawej aranżacji kolorystycznej drugiej ściany, nowoczesny klimat wnętrza nie pozostaje jednak nazbyt chłodny. Pomarańczowa aplikacja uwydatniona na dwubarwnej ścianie, to wyrazisty i oryginalny motyw zdobniczy.   

Kolor głównym aktorem aranżacji

W tej aranżacji głównym aktorem jest kolor – wyrazisty, żywy oranż wpleciony w jasną szarość. Wymalowany na ścianie wzór, przyciąga wzrok zarówno intensywnością barwy jak i ciekawym kształtem. Ożywia wnętrze i przełamuje typową dla minimalizmu surowość.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Tikkurila

Polecamy Ci również

Zobacz także