Modne wnętrza

Przez kilka ostatnich lat do mistrzostwa opanowano umiejętność tworzenia wnętrz minimalistycznych, w których wysublimowana skromność stała się odskocznią od zewnętrznego świata, a przede wszystkim codziennej gonitwy.

łóżko do sypialniDzisiaj jednak kontrolowany umiar i ascetyczna, nienaturalna wręcz prostota są motywem tak powszechnym w miejscach publicznych – od monstrualnych centrów handlowych, przez nowoczesne biurowce, aż po wielkomiejskie restauracje – że dom stał się jedynym azylem dla indywidualnych gustów i upodobań. Na szczęście twórcy sztuki użytkowej wychodzą naprzeciw naszym potrzebom, proponując powrót do artystycznej klasyki. W XXI wieku moda lubi podróżować w czasie, powracać do korzeni, szukać inspiracji w historii. Dzięki temu zapomniane przez lata trendy w wielkim stylu wkraczają do współczesnego wnętrza.

W tym sezonie niekwestionowaną królową wnętrzarskich tendencji będzie secesja. Znaki szczególne – swobodna asymetria, estetyczna odwaga, śmiałe wizjonerstwo. Roślinna ornamentyka i faliste formy to dzisiaj elementy niezbędne w każdym pomieszczeniu pretendującym do miana szykownego. Architekci przekonują jednak, że nie trzeba przeprowadzać domowych rewolucji, aby odmienić charakter wnętrza. Wystarczy kilka subtelnych zmian, a nasze mieszkanie zyska swój szczególny, niepowtarzalny klimat.

Na początek warto przeprowadzić drobne modyfikacje w sypialni – miejscu tak intymnym i osobistym, jak żadne inne. Doskonałym pomysłem może być wymiana łóżka – centralnego punktu każdej alkowy, niezależnie od tego, czy należy ona do zapracowanego singla, zakochanej pary czy zbuntowanej nastolatki. Obecnie prawdziwą furorę robią łóżka wykonane ze szlachetnych materiałów (takich jak stal), a swoim designem nawiązujące do secesji. Płynne linie i kwiatowe emblematy mogą spełniać rolę modnego detalu albo dominować w całej formie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, atmosfery domu i… perfekcyjnego projektu. Rzetelne wykonanie jest bowiem w secesji równie istotne jak abstrakcyjne wzornictwo.

nowoczesne łóżko łóżko dekoracyjne

Oba te warunki spełniają meble marki Stal i Projekt, która jest pionierem w łączeniu tradycji rzemiosła kowalskiego z artystycznym konceptem. W najnowszej kolekcji firmy szczególną uwagę zajmują ręcznie kute łóżka z elementami secesyjnymi. Ich design, inspirowany filmami Luisa Bunuela, przywodzi na myśl leniwy klimat hiszpańskiej siesty. W skład linii Bunuela wchodzą trzy łóżka o nazwach nawiązujących do filmowych dzieł wielkiego reżysera – Piękność dnia, Jutrzenka oraz Tristana. Łóżka powstały na podstawie autorskich pomysłów artysty plastyka Jacka Sobolewskiego: "W swojej działalności artystyczno-projektowej doceniam prostotę przedmiotów, jednakże bliższa jest mi poetyka dzieł Antonia Gaudiego lub Hectora Guimarda. Myślę, że i w polskim wzornictwie można już zacząć tworzyć prace pełniejsze formalnie. Mierząc się z materiałami takimi jak stal, drewno, szkło od kilkunastu lat tworzę prace, w których artyzm łączę z rzetelnym rzemiosłem, a w mojej pracowni kowalskiej podejmuję tylko najtrudniejsze wyzwania. Swoją wiedzę estetyczną opieram nie tylko na doskonałych wzorcach takich jak projekty Victora Horty, lecz również na wrażliwości plastycznej popartej pięcioma latami studiów na uczelni artystycznej".

W sztuce kształtowania stali nie ma żadnych ograniczeń i możliwe jest wszystko, co podpowie wyobraźnia.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stal i Projekt

Polecamy Ci również

Zobacz także