Mole w mieszkaniu - sposoby ich zwalczania

0
Mole w mieszkaniu - sposoby ich zwalczania
Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ale jest kilka sposobów, aby skutecznie się ich pozbyć.

Nasze mieszkanie to gniazdko, które pięknie aranżujemy, dbamy o czystość i chronimy przed intruzami, w tym celu zakładamy drzwi antywłamaniowe i rolety. Jednak takie zabezpieczenia nie są straszne np. molom.  Jak się przed nimi uchronić i co robić, jak się już pojawią się w mieszkaniu?  Podpowiadamy.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w naszym domu mogą pojawić się dwa rodzaje moli – spożywcze i odzieżowe.

Zacznijmy od tych spożywczych, które najczęściej spotykamy w kuchni wśród produktów do jedzenia. Pojawienie się moli w domu jest dosyć częstym zjawiskiem ponieważ przynosi się je w produktach spożywczych:

  • ziarno zbóż,
  • nasiona motylkowych (fasola, groch),
  • produkty przemiału zbóż (mąka),
  • wyroby piekarnicze,
  • orzechy, suszone owoce i warzywa,
  • przyprawy.

Niestety pojawieniu się moli spożywczych w domu nie da się uniknąć. Ponieważ mole rozwijają się w młynach i magazynach zbożowych, a ich jaja dostają się do opakowań, które są sprzedawane w sklepach, kupowane przez konsumenta i przechowywane w domowych szafkach.

Zobacz: Jak usunąć domowe szkodniki

Kiedy mole się już zadomowią, trudno się ich pozbyć. Problem z nimi jest taki, że gdy się już pojawią i zaczynają latać po domu, to i wszędzie składają jaja. Dlatego, gdy wybijemy starsze osobniki, to urodzą się młode mole. Walka z nimi jest trudna ale możliwa. Oto skuteczne, domowe sposoby na mole spożywcze.

Domowe sposoby na zwalczanie moli

Po pierwsze zawsze sprawdzajmy produkty mączne i zbożowe. Po otwarciu opakowania popatrzmy czy coś dziwnego i odbiegającego wyglądem od produktu nie jest w środku.

Produkty ziarniste po zakupie wstawmy na 4 dni do lodówki, wtedy niska temperatura powinna zabić jajeczka i larwy. Żywność lubianą przez mole najlepiej jest przechowywać w pojemnikach metalowych, szklanych lub plastikowych, do których wrzućmy liść laurowy lub ziele angielskie, których mole strasznie nie lubią. Nie używajmy plastikowych torebek do przechowywania żywności. Jak już się pojawią mole to wyrzućmy wszystkie produkty i dokładnie wymyjmy szafki, a następnie przetrzyjmy octem winnym lub wodą z octem w proporcji 1:1 z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego. Powinniśmy poodsuwać wszystkie szafki i półki i dokładnie je odkurzyć i wymyć.

Radzimy również: Jak pozbyć się z łazienki rybików cukrowych

Mole nie lubią pewnych zapachów, tak więc powinna je odstraszyć pomarańcza z goździkami.

W domach możemy zauważyć także mole w szafach. Te natomiast skutecznie odstraszy naftalina, jednak ten zapach może i nam przeszkadzać, zwłaszcza wtedy kiedy przesiąkną nią ubrania. Podobnie jak mole spożywcze tak i te w szafach nie lubią zapachu goździków, pomarańczy, ziela angielskiego i liścia laurowego. Na półkach można pozostawiać pokrojone na niewielkie kawałki mydło. Dobrym sposobem na mole jest porobienie woreczków z roślinami, takimi jak: sosnowe igły, ziele bagna, szałwia, mięta, lawenda, zasuszona skórka cytryny. Mole nie lubią także zapachu druku, więc można na półkach rozłożyć gazety. Pamiętajmy, żeby często wietrzyć szafy i luźno wieszać ubrania. Jeżeli zauważymy, że do naszych ubrań dorwały się mole. Dokładnie je wypierzmy, a następnie wsadźmy do foliowej torebki i zamroźmy je na 3–4 dni. Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie lubią one niskich temperatur.

Jeżeli domowe sposoby zawiodą warto sięgnąć po środki chemiczne i to we wzmożony sposób. Np. zastosować: pułapkę na mole spożywcze, płytkę na owady i trzeci to koncentrat na owady latające.

Zastosowanie tych produktów w jednym czasie, spowoduje, że mole będą przyciągane przez pułapkę, zanim do niej dolecą, przelecą przez strefę oddziaływania płytki (trutka emitowana w powietrze) i potem ich wyginięcie będzie szybkie i skuteczne (albo w pułapce, albo jeszcze przed nią). Powinniśmy sobie dać czas około 1–2 tygodni.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także