Montaż osprzętu elektrycznego

Montaż osprzętu elektrycznego

Od osprzętu elektrycznego wymagamy bezpieczeństwa, estetyki oraz innowacyjnych technologii. Gniazda elektryczne i łączniki mają nam służyć bezpiecznie przez długie lata, jednocześnie uzupełniając aranżację pomieszczenia. Aby spełnić te warunki, trzeba nie tylko odpowiednio wybrać osprzęt, ale także prawidłowo go zamontować. Radzimy, jak szybko i bezpiecznie wykonać prace montażowe.

osprzęt elektryczny z serii ASGniazda i łączniki oraz towarzyszące im elementy to najczęściej kupowany i instalowany osprzęt elektryczny. Z jego montażem mamy do czynienia zarówno podczas budowy domu, jak remontu i napraw. Oferowane obecnie produkty są wyposażone w rozwiązania, które przyspieszają montaż i ułatwiają samodzielne wykonanie prac. Ważne jednak, by podczas montażu przestrzegać instrukcji oraz zasad bezpieczeństwa.

Zasady generalne, czyli od czego zaczynamy

Wszelkie prace związane z instalacją elektryczną należy rozpocząć od zapoznania się ze schematem konkretnej instalacji oraz specyfikacją techniczną danego osprzętu. Do produktów standardowo dołączane są instrukcje montażu wraz ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa. Dodatkowo producenci dbają o to, by ich osprzęt był łatwy w montażu, a prace przebiegały szybko i poprawnie.

Izolacje, kable i puszki, czyli ułatwienia dla montażysty

Aby ułatwić sobie prace montażowe, warto wybierać urządzenia wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które usprawnią instalację. Jednym z przykładów tego typu urządzeń są łączniki, gniazda, ściemniacze, czujniki ruchu i regulatory temperatury z linii AS oraz Sonata firmy Ospel.

Jakie wykończenie osprzętu elektrycznego?

Wyniki

Do rozwiązań ułatwiających montaż osprzętu elektrycznego należą:

  • Przymiar umieszczony na tylnej części podstawy łącznika zdecydowanie ułatwia określenie zalecanej długości odizolowania przewodu, a także wyklucza ryzyko niepoprawnego wykonania instalacji. Przygotowane w ten sposób przewody można bezpiecznie umieszczać w zaciskach, nie obawiając się, że któryś z nich nie będzie właściwie przewodził prądu. Instalację ułatwia także specjalne oznaczenie przewodu fazowego (czerwony przycisk), a ergonomiczne przyciski pozwalają szybko uwolnić przewód z zacisku. Dzięki temu, w przypadku pomyłki, można łatwo dokonać zamiany.
  • Samopowrotne pazurki, które są wyposażone w nierdzewne elementy sprężynujące. To rozwiązanie usprawnia montaż modułu łącznika w puszcze instalacyjnej. Ponadto, dzięki bocznemu wyprowadzeniu przewodów, można sprawdzić jakość ich przyłączenia do zacisku, już po ostatecznym zainstalowaniu w puszce.
  • Mostki, na których są umieszczone bazujące elementy dystansowe, zapewniają idealny rozstaw i wzajemne położenie modułów w puszkach wielokrotnych. Zdecydowanie ułatwia to wykonanie bezpiecznej instalacji w dowolnej konfiguracji.

samopowrotne pazurki ułatwiające montaż łącznika w puszcebazujące elementy dystansowe umieszczone na mostkach

Poza rozwiązaniami czysto technicznymi, łączniki z serii AS i Sonata, dają możliwość łatwego wprowadzania pewnych zmian aranżacyjnych. Możliwość wymiany elementu podświetlenia i doboru jego kolorystyki sprawia, że osprzęt elektryczny doskonale spełnia nie tylko funkcje użytkowe, ale i dekoracyjne, a jego estetyka może być idealnie dopasowana do wystroju pomieszczenia i gustu domowników.

Zobacz, jak krok po kroku wykonać samodzielny montaż osprzętu elektrycznego.
Montaż łącznika - na przykładzie łącznika dwugrupowego z serii Sonata:

Montaż osprzętu elektrycznego  zobacz więcej

Osprzęt elektryczny Ospel – zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także