Montaż paneli podłogowych, czyli podłoga pływająca krok po kroku

8
Podłoga z paneli
Panele podłogowe są układane jako podłoga pływająca, czyli niezwiązana na stałe z podłożem.

Panele laminowane to bardzo popularna okładzina podłogowa. Ich montaż jest naprawdę nieskomplikowany, ale trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podpowiadamy jak ułożyć podłogę pływającą.

Panele podłogowe układa się jako tzw. podłogę pływającą. W praktyce oznacza to, że paneli nie mocuje się na stałe do podłoża, ani ścian. Nie przykręca się ich, ani nie przykleja, a jedynie łączy krawędziami. Panele laminowane można zamontować na różnego typu podłożach jak: posadzka betonowa, wylewki jastrychowe, parkiety klejone, wykładziny PCV, czy płytki ceramiczne.

Zanim zaczniesz układać panele podłogowe

Do montażu paneli podłogowych, trzeba się przygotować. Zanim wybierzemy się po zakup paneli, trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie – pamiętajmy, żeby uwzględnić wszelkie wnęki i załamania podłogi. Uwzględnijmy też pewną nadwyżkę - dodatkowe panele przydadzą się w przypadku miejsc trudno dostępnych, rur czy futryn.

Przystępując do montażu podłogi, trzeba się też zaopatrzyć w niezbędne narzędzia i akcesoria. Przydadzą się nam: poziomica, piła, miarka, wiertarko-wkrętarka, kliny dystansowe, klamry mocujące od cokołów, folia paroizolacyjna oraz podkład pod panele podłogowe.

Przed montażem paneli podłogowych, trzeba również zadbać o przygotowanie powierzchni – w razie potrzeby wyrównać jego nierówności (do 2 mm). Następnie należy zabezpieczyć podłoże przed wilgocią za pomocą folii paroizolacyjnej o grubości min. 0,2 mm, a także ułożyć odpowiedni podkład, który wyciszy podłogę z paneli.

Dowiedz się więcej o: Jak wybrać podkład pod panele podłogowe

Uwaga! Panele wymagają aklimatyzacji – oznacza to, że zanim zaczniemy montaż, panele powinny być pozostawione na 48 godzin. Chodzi o to, żeby osiągnęły temperaturę pokojową. Jest to szczególnie ważne w miesiącach zimowych. Optymalna temperatura do montażu paneli w pomieszczeniu powinna wynosić 18-22°C, a poziom wilgotności powietrza maksymalnie do 65%.

Montaż paneli podłogowych – zamki ułatwią Ci zadanie

Panele wielowarstwowe są wyposażone w specjalnie wyprofilowane krawędzie, dzięki czemu ich montaż jest bardzo prosty. Panele posiadające zamki typu G5 (express click system, z plastikowym piórem) wystarczy złożyć ze sobą długim bokiem, kolejny panel ułożyć obok poprzedniego i docisnąć dłonią z góry do słyszalnego kliknięcia. Montaż jest szybki i nie potrzeba do niego kleju – mówi Aleksander Czaplicki z Kronopolu, licencjonowanego dystrybutora podłóg Villeroy & Boch Flooring Line.

Sposoby układania paneli podłogowych

Panele podłogowe możemy układać według różnych schematów. Najpopularniejsze sposoby to przesunięciem o 1/2 lub 1/3 długości (układanie jednego rzędu zaczynamy od całego panelu, a kolejnego – od panelu skróconego o połowę, 1/3 lub 2/3 długości. I tak na zmianę).
Ostatni panel w rzędzie należy przyciąć tak, aby odcięta strona znalazła się przy ścianie, a pozostała część panelu stanowiła początek następnego rzędu.
Szczególnie panele z tzw. V-fugą, czyli brzegami ściętymi w literę V dają swobodę aranżacji. Można układać je w dowolnym kierunku – prostopadle lub np. pod kątem 45 stopni.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę wybierając panele laminowane oraz podłogę drewnianą

Pamiętaj o szczelinach dylatacyjnych

Ponieważ panele laminowane są wykonane w 80% z drewna, mają naturalną tendencję do kurczenia się i rozszerzania pod wpływem wahań wilgotności i temperatury. Dlatego podczas montażu należy pozostawić szczelinę dylatacyjną, czyli przerwę między krawędzią paneli, a ścianami (elementami prostopadłymi do podłogi). Szerokość szczeliny dylatacyjnej powinna wynosić ok. 10 mm. Zachowanie odpowiedniej odległość od ścian ułatwiają kliny dystansowe. Po ułożeniu paneli szczelinę zakrywa się listwami przypodłogowymi, dopasowanymi do koloru paneli.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Villeroy&Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także