Montaż podłogi drewnianej

Montaż podłogi drewnianej

podłoga drewniana

Własne cztery ściany powinny być oazą spokoju i relaksu. Swój niemały udział w tworzeniu dobrze wyciszonego wnętrza ma podłoga.

W wielu budynkach, niewłaściwe wykonanie izolacji akustycznej zdarza się często, bywa, że nie ma jej wcale. Wybierając podłogę pod kątem akustyczności warto rozważyć jej rodzaj i sposób montażu. Odgłosy chodzenia po posadzce panelowej odbierane są jako nieprzyjemny stukot i mogą być dokuczliwe zarówno dla użytkowników jak i sąsiadów. Zdarza się to szczególnie w przypadku podłóg zbudowanych z tworzyw sztucznych. Wysoka twardość powierzchni i zwartość ich budowy sprawiają, że są szczególnie akustyczne. Upadający na nie długopis może wywołać hałas o natężeniu nawet 100 decybeli, który będzie słyszalny w każdym zakątku domu. Podłogi drewniane, z uwagi na swoją porowatość, mają większe właściwości dźwiękochłonności.Chociaż nadal parametr ten nie jest wysoki, ich pełen sukces w izolacji zapewniają specjalne materiały podpodłogowe lub montaż poprzez przyklejanie do podłoża.

Sposoby montażu
Deska barlinecka jest szczególnym produktem pod tym względem. Podłoga ta łączy korzystne właściwości izolacyjne naturalnego drewna, z którego jest wykonana, z prostotą i wygodą skutecznego pod względem izolacyjności montażu. Technologia produkcji deski barlineckiej umożliwia jej ułożenie w systemie "pływającym", z wykorzystaniem materiałów podpodłogowych, oraz systemie klasycznym – przez przyklejenie do podłoża. Dodatkowo, deska barlinecka dzięki swojej sprężystości, pochłania energię uderzenia spadającego przedmiotu. Daje to obniżenie poziomu hałasu powstającego na skutek uderzeń (dźwięki materiałowe) o około 15 decybeli.

Podłoga "pływająca "
podłoga w salonieBezklejowy montaż („pływająco”) deski barlineckiej jest szybki, czysty, a także troszkę tańszy niż tradycyjny. Możemy go wykonać w ciągu kilkunastu godzin, a pomieszczenie użytkować jeszcze tego samego dnia. Warto wiedzieć, że nie związanie posadzki z powierzchnią umożliwia jej swobodę pracy (kurczenia się i pęcznienia włókien), podczas zmieniających się warunków temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w ciągu całego roku. Ma to istotne znaczenie dla wyglądu naszej podłogi, w której nie powstaną szpecące szczeliny. Montaż na „pływająco” wymaga odpowiedniej warstwy izolacyjnej między wylewką a podłogą, która wyciszy pomieszczenie szczególnie pod kątem dźwięków powietrznych (także tych emitowanych na niższych kondygnacjach) oraz uderzeniowych, za co wdzięczni będą nasi sąsiedzi. Specjalistyczne materiały podpodłogowe ma w swojej ofercie Barlinek.

Są to:

  • ekopłyta – naturalna płyta podpodłogowa z pyłu topolowego (redukuje dźwięki powietrzne o ok. 26 dB);
  • mata korkowa (ok. 20 dB);
  • tektura falista (ok. 16 dB). Wymienione materiały dodatkowo ocieplają pomieszczenie oraz niwelują małe nierówności powierzchni.

Podłoga "klasyczna" Alternatywne rozwiązanie montażu deski barlineckiej zakłada przyklejenie jej bezpośrednio do wylewki betonowej - jastrychu, która dociąża warstwę standardowej izolacji akustycznej i termicznej stropu. Zazwyczaj jest ona wykonana z elastycznego styropianu, twardej wełny mineralnej lub miękkiej płyty pilśniowej. Masa tak zespolonej konstrukcji znacznie poprawia izolacyjność akustyczną pomieszczenia, szczególnie pod względem przenikalności dźwięku przez strop, a poziom hałasu spada o kolejne decybele. Choć deska barlinecka zostaje przyklejona do podłoża to nie grozi jej powstawanie szczelin. Zatrzaskowe złącze barclick – autorskie rozwiązanie Barlinka – stabilnie spaja poszczególne deski bez użycia kleju, a jednocześnie umożliwia elastyczną reakcję drewna na zmieniające się warunki mikroklimatyczne pomieszczenia. Samo związanie podłogi z podłożem wymaga użycia specjalnych klejów (syntetycznych), które nie ograniczą działania złącz. Ten rodzaj montażu jest szczególnie polecany w przypadku ogrzewania podpodłogowego. Brak warstwy tłumiącej na jastrychu daje mniejszy opór cieplny i w efekcie większą efektywność systemu. Wybierając i montując podłogę warto wybrać rozwiązanie, które zapewni komfort użytkownikom domu oraz ich sąsiadom. Konstrukcja deski barlineckiej oraz wynikająca z niej dwusystemowość montażu umożliwiają znaczne wyciszenie pomieszczeń.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Barlinek S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także