Montaż wykładziny podłogowej

Układanie wykładziny podłogowej nie jest czynnością skomplikowaną i choć większość producentów i sprzedawców tych produktów oferuje także ich montaż – pracę można wykonać samodzielnie.

O możliwości zakupu wykładzin podłogowych wraz z ich montażem jesteśmy informowani niemal w momencie przekroczenia sklepowych progów. Renomowane firmy zapewniają o bardzo specjalistycznych sposobach układania ich produktów w naszych wnętrzach. Mamy możliwość skorzystania z montażu w systemie naciągu, rozłożenia z wywinięciem cokołowym, układania klejowego, bezklejowego i wielu innych sposobów, które - trzeba przyznać - czasami brzmią dość tajemniczo. Tymczasem, w warunkach domowych montaż wykładziny podłogowej jest prosty i każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Trzeba jedynie poznać kilka podstawowych zasad, opróżnić pomieszczenie i wyposażyć się w kilka prostych narzędzi oraz ewentualnie – odpowiedni klej montażowy.

Ilość potrzebnej wykładziny

Zanim przystąpimy do zakupu – powinniśmy wiedzieć, jaka ilość wykładziny będzie nam potrzebna. Ilość tą określa się w m² materiału i oblicza, znając największą długość oraz największą szerokość pomieszczenia. W powyższym celu pomieszczenie należy dokładnie wymierzyć wliczając wszelkiego rodzaju wnęki, załamania ścian i inne zakamarki. Zaleca się aby do wymiaru długości i szerokości dodać po około 10 cm i dopiero takie wartości przemnożyć przez siebie. W sytuacjach, kiedy konieczne okaże się łączenie dwóch lub większej ilości pasów ze sobą, a wykładzina jest wzorzysta – trzeba wziąć pod uwagę pasowanie wzoru. Wówczas należy ilość wykładziny zwiększyć o potrzebny do pasowania zapas. Obliczeniem, jaka ma być ilość tego zapasu nie musimy zawracać sobie głowy, ponieważ jest to rola sprzedawcy wykładzin.
W sklepach i hurtowniach dostępne są wykładziny o różnych szerokościach. Szerokości te są przeważnie podawane przez sprzedawców poprzez opisanie każdej z belek z wykładziną. Starajmy się wybierać wykładzinę w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ją do wnętrza właśnie po szerokości. Wówczas nie powstanie zbyt duży odpad i być może uda się uniknąć łączenia pasów. Wykładziny dywanowe mają najczęściej 3,4, i 5 m szerokości, zaś wykonane z PCV – 2,0, 2,5, 3,0, 3,5, 4,0 m. Cena, jaka znajduje się przy danej wykładzinie to przeważnie cena jej metra kwadratowego, a nie bieżącego. Aby wiedzieć ile będzie kosztował metr bieżący danej wykładziny – cenę tą należy pomnożyć przez szerokość materiału.

Podłoże pod wykładziną

Podłoże pod wykładzinę powinno być suche, czyste, niepylące, równe i w miarę gładkie. Jeśli takie nie jest należy je odpowiednio przygotować. Większe nierówności w podłożu podłogi należy zaszpachlować specjalną masą. Jeżeli nierówności jest dużo, a są nieznaczne – najprostszym sposobem na ich zlikwidowanie jest wylanie cienkiej warstwy wylewki samopoziomującej. W sytuacjach, kiedy chcemy położyć wykładzinę na wykładzinę należy zwrócić uwagę na jej dokładne przyleganie do podłoża. Jeśli stara wykładzina jest bardzo zniszczona lub odstaje od podłoża należy ją usunąć. Warto także zwrócić uwagę, na czystość powierzchni pod wykładzinę. Każde, nawet najmniejsze zanieczyszczenie może bowiem powodować jej odstawanie, nierówność lub nawet przedziurawienie, które może nastąpić po pewnym czasie.
Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się sprzęty użytkowe lub meble – zaleca się ich całkowite wyniesienie z wnętrza. Przestawianie mebli w czasie montażu wykładziny nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może powodować jej późniejsze marszczenie się lub nawet całkowicie wadliwe ułożenie. Ponadto obecność mebli lub innych przedmiotów utrudnia prace montażowe.

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Niezależnie od rodzaju montowanej wykładziny przy jej układaniu przydatne będą proste narzędzia. Podstawowym jest nóż do cięcia wykładzin oraz stalowa szyna lub liniał według, którego będziemy docinali wykładzinę. Bardzo użyteczny i przydatny jest specjalny przycinak, za pomocą którego można przyciąć wykładzinę tuż przy krawędzi ściany lub według wyznaczonego cokołu. W przypadku pomieszczeń o powierzchni większej niż 20 m² – wykładzinę zaleca się mocować do podłoża. W związku z powyższym powinniśmy posiadać klej do wykładzin lub taśmę dwustronnie klejącą. Przydatne mogą okazać się także solidnie wyostrzone nożyczki oraz ręczny walec do wygładzania montowanej powierzchni. W przypadku klejenia wykładziny na taśmę – przed jej rozwinięciem tworzy się z taśmy kratkę na podłożu do którego ma być montowana. Jeżeli decydujemy się na klej – wykładzinę najpierw się rozwija, a następnie składa na pół, nanosi na podłogę klej, odwija zagiętą połowę i dociska materiał dłońmi lub walcem w stronę ścian. Po posmarowaniu podłoża klejem warto odczekać kilka minut z rozkładaniem wykładziny. Wówczas osiąga się bowiem lepszą przyczepność.

Kiedy wykładzina jest już rozłożona i docięta – w progu pomieszczenia montuje się specjalną listwę progową. Przy krawędziach ścian warto zamontować listwy przypodłogowe, ponieważ zwykle dodają one uroku podłodze i stanowią ostateczny akcent jej wykończenia. Listwy z tworzyw sztucznych, które są powszechnie dostępne w sklepach są szczególnie polecane dla osób mało wprawionych w pracach wykończeniowych. Nie wymagają one specjalistycznego docinania ich końcówek w kłopotliwych narożnikach i załamaniach ścian. W asortymencie każdego producenta znajdują się specjalne wykończenia. Są to narożniki wklęsłe, wypukłe, końcówki proste, skośne i inne.
Cenne rady:

  1. Unikajmy składania sztywnych wykładzin. Lepiej jest je rolować, np. na czas transportu.
  2. Zawsze wynośmy z pomieszczenia meble na czas montażu wykładziny.
  3. W przypadku większych pomieszczeń nie przystępujmy do montażu od razu po rozwinięciu wykładziny. Powinna ona pozostać luźno leżąca na podłodze nawet przez dobę. 
  4. Kiedy kleimy wykładzinę na klej – odczekajmy po zakończonym montażu z wniesieniem ciężkich mebli i sprzętów.
  5. Po rozwinięciu wykładziny – natnijmy ją cięciem prostym w narożnikach. Będzie wtedy lepiej przylegała do krawędzi ścian. 
  6. Unikajmy łączenia arkuszy wykładziny, a kiedy jest to konieczne wykonajmy je w taki sposób, aby było jak najmniej widoczne. 
  7. Pamiętajmy, że montaż wykładziny nie jest skomplikowany, ale niewskazany jest też pośpiech przy nim. Łatwo jest bowiem popełnić błąd, którego nie będzie można już naprawić.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Komfort, doityourself.com

Polecamy Ci również

Zobacz także