Montujemy karnisz

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, pojawia się przed nami nowe zadanie – montaż.

Do montażu karnisza potrzebne będą: miarka, poziomica oraz ołówek, za pomocą których ustalimy miejsca montażu, a także: wiertarka, śrubokręt oraz zestaw kołków z wkrętami.

karnisz mardom karnisz mardom
Mierzymy
Przy montażu klasycznym – do ściany nad oknem, należy zacząć od ustalenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. Karnisz drążkowy najlepiej zamontować w połowie nadproża (miejsce pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem), ewentualnie ponad połową tej odległości zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Jeśli zachowamy właściwe odległości będziemy mogli  swobodnie otworzyć okno. Karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego około 30-60 cm (15-30 cm po każdej stronie okna).
Przy montowaniu karnisza na suficie, należy zamontować go w takiej odległości od ściany, aby upięte tkaniny nie opierały się o kaloryfer lub parapet (chyba, że firanka lub zasłonka jest krótka). Przy montażu rozporowym (pomiędzy dwiema ścianami), powinniśmy ustalić miejsce montażu wsporników przez zmierzenie ich odległości od narożników. Pamiętajmy też o swobodnym otwieraniu okna – odległość pomiędzy górną krawędzią okna a drążkiem nie może być mniejsza niż 5-7 cm,
a pomiędzy drążkiem a ścianą – ok. 10-15 cm.

karnisz mardom karnisz mardom
Montujemy
Montaż zaczynamy od przyłożenia pierwszego wspornika do ściany, zaznaczenia miejsc wywiercenia otworów i umieszczeniu kołków. Następnie przykręcamy do ściany wspornik i przymierzamy drążek, który wyrównujemy przy pomocy poziomicy. Po ustaleniu położenia karnisza zaznaczamy, a następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek, aby sprawdzić stabilność konstrukcji. Jeśli  karnisz będzie dłuższy niż 2 metry lub planujemy powiesić na nim wyjątkowo ciężkie tkaniny, powinniśmy wzmocnić drążek trzecim wspornikiem zamocowanym na środku.
Na końcu zdejmujemy drążek i zakładamy kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne –powinny być rozmieszczone w odległościach co 10 cm. Następnie dokręcamy zakończenia karnisza i całość umieszczamy na wspornikach. Teraz można zawiesić firany, zasłony lub paski dekoracyjne.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Mardom

Polecamy Ci również

Zobacz także