Mrówki w mieszkaniu - domowe sposoby na walkę z nimi

0
Mrówka w mieszkaniu
Walka z mrówkami w mieszkaniu jest trudna, jednak nie niemożliwa.

Mrówki to stworzenia bardzo intrygujące, ich sposób życia i zachowania w stadzie jest niezwykle ciekawy. Jednak gdy pojawią się w mieszkaniu nie darzymy ich już taką sympatią.

Pojawienie się tych małych zwierzątek w domu może przyprawić o zawrót głowy. Przede wszystkim z powodu ich dużej liczby. Widok czarnej ścieżki z balkonu do kwiatka lub kuchni może przerazić. Jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów na to, aby „niespodziewani goście” nie mieli już ochoty przebywać w naszym domu.

Dowiedz się jak walczyć z molami w domu

Mrówki w mieszkaniu

Najczęściej w naszych mieszkaniach możemy natknąć się na:

 • Mrówki faraonki. Pochodzą z cieplejszych krajów, dlatego tak chętnie szukają schronienia w naszych mieszkaniach. Ponieważ są niewielkie dostają się do mieszkań przez małe szczeliny. Budują gniazda w szczelinach drewnianych elementów, najczęściej w podłodze. Szybko się rozmnażają. Gdy pojawią się w budynku wielorodzinnym należy podjąć wspólne działania w ich tępieniu.
 • Mrówki gmachówki. Wobec człowieka nie wykazują agresji, no chyba, że naruszymy ich gniazdo. Najczęściej spotykane w pniach drzewa lub drewnianych domkach.

Oprócz tych gatunków w mieszkaniu możemy również spotkać hurtnice, darniowe, rudnice i amazonki. Budują gniazda poza domem, ich pojawienie się w środku wnętrza spowodowane jest szukaniem pożywienia.

Zobacz: Jak usunąć domowe szkodniki

Główną przyczyną pojawienia się tych owadów w mieszkaniach jest poszukiwanie żywności i łatwy do nich dostęp. Aby zapobiec wdarciu się mrówek do domów i mieszkań należy załatać, zagipsować wszystkie dziury, którymi mogą się przedostać do środka. Miejsca i szczeliny, które mogą być „drzwiami” dla mrówek popryskać specjalnymi preparatami. Utrzymywać czystość w domu, sprzątać resztki jedzenia, a sam pokarm przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Domowe sposoby na mrówki

 • Niezawodny ocet, który sprawi, że mrówki wyprowadzą się z naszego mieszkania. Wystarczy, jak posmarujemy miejsca, w których widzieliśmy owady octem. Można także przygotować roztwór i spryskać.
 • Wazelina – także smarujemy miejsca lubiane przez mówki.
 • Roztwór płynu do naczyń z wodą, którym należy spryskać miejsca, przez które dostają się mrówki jak również spryskać same mrówki napotykane w mieszkaniu.
 • Sok z cytryny – jeżeli mrówki dostały się do szafki, można spryskać powierzchnię sokiem z cytryny
 • Na trasie mrówek można rozsypać sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia.
 • Mięta, lawenda, liście pomidora, majeranek, wrotycz. Wystarczy, jak je posiekamy i rozsypiemy tam gdzie chodzą mrówki.
 • Mrówki odstraszy także stara cytryna, tempertyna, cynamon.
 • Jeżeli w domu nie ma dzieci, ani zwierząt można przygotować miksturę z boraksu i ugotowanego żółtka. Rozsypać w miejscach, gdzie były widziane mrówki, one skuszone pożywieniem  zaniosą go do gniazda i tak powinno wyginąć całe mrowisko.
 • Na talerzyk wlewamy łyżeczkę miodu, powinien on zwabić mrówki. Te, które przyjdą zmyć wodą. Czynność powtarzamy do skutku.

Radzimy również: Jak pozbyć się z łazienki rybików cukrowych

Jeżeli te metody zawiodą warto jednak sięgnąć po produkty dostępne w sklepach np. ultradźwiękowy odstraszasz mrówek lub chemiczne środki przeciwko mrówkom.

 

 

Oceń artykuł
3,95 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także