Mydło z kasztanów. Tanio, ekologicznie, ale czy skutecznie?

0
Mydło z kasztanów. Tanio, ekologicznie, ale czy skutecznie?
Kasztany - symbol jesieni. Można je także wykorzystać w inny sposób - zrobić ekologiczne mydło.

O tym, że trzeba żyć w zgodzie z naturą, nie trzeba raczej nikogo namawiać. Zakasaliśmy (dosłownie i w przenośni) rękawy i postanowiliśmy przez kilka dni używać mydła z kasztanów.

Okazuje się, że kasztany mają świetne właściwości, które mogą zdziałać cuda. Świetnie się sprawdzą u osób, które mają problem z cerą naczynkową. Dodatkowo sprawią, że skóra będzie bardziej elastyczna oraz zniweluje opuchliznę i sińce pod oczami. Nic jednak nie weryfikuje informacji powielanych w artykułach jak sprawdzenie tego na własnej skórze.

Przepis na mydło z kasztanów

  • Potrzebujemy kilkanaście kasztanów, które moczymy w wodzie przez 24 godziny.
  • Obieramy kasztany z brązowej skóry.
  • Środek kasztanów drobno ścieramy na tarce.
  • Starte kasztany gotujemy z wodą (1 szklanka).
  • Gotujemy do uzyskania konsystencji papki, odsączamy ją i formujemy mydło.

Sporo jest przepisów w internecie na mydło z kasztanów. Na samym początku warto zaznaczyć, że najlepiej mieć świeże. Takie, które będzie się łatwo obierać. U nas było nieco trudniej, bo kasztany były twarde. Po moczeniu kasztanów i ciężkiej walce z obieraniem oraz tarciem gotowaliśmy je, aż zmiękną. Na końcu mydło przypomina bardziej papkę z ziemniaków i nie zachęca swoim wyglądem, ale postanowiliśmy się nie zniechęcać. W końcu nie ocenia się książki po okładce, a liczą się efekty.

Zobacz także: Naturalne kosmetyki z produktów spożywczych

Pierwsze mycie mydłem z kasztanów

Na początku odczucia były mieszane. Zapach mydła średnio zachęcał do tego, żeby myć ręce. Dlatego też warto pomyśleć o jakiś olejkach. Bardziej od zapachu zaintrygowały nas właściwości kasztanów. Oprócz tych myjących kasztany ujędrniają i wzmacniają skórę. Podobno najlepsze są do skóry naczyniowej.

Kilka dni później...

Można było zatęsknić za wszystkimi mydłami, które wręcz atakują swoim zapachem. Mydło z kasztanów trzeba było szybko zużyć, ponieważ kasztany zaczęły pleśnieć. Poza tym trudno było zauważyć jakiekolwiek działania na skórze dłoni.

Polecamy: Mydło w płynie, kostki do zmywarki. DIY - zrób to sam!

Czy mydło z kasztanów jest skuteczne?

Myć, myje. Co do pozostałych właściwości, pozostawiamy do dyskusji. Być może wynika to od rodzaju skóry, ale w naszym odczuciu lepiej postawić na coś ekologicznego, ale zdecydowanie bardziej praktycznego w użyciu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Tomasz Repeta

Polecamy Ci również

Zobacz także