Na co zwrócić uwagę, urządzając kawalerkę

1
Pomysł na kawalerkę
Triki aranżacyjne pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, trzeba też pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni kawalerki.

Kawalerki i małe dwupokojowe mieszkania cieszą się w naszym kraju niesłabnącym powodzeniem. Powodem są wysokie ceny mieszkań i kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego w odpowiedniej wysokości. Radość z kupna małego mieszkania mąci troska o to, jak na mocno ograniczonej przestrzeni zmieścić cały dobytek i to w taki sposób, żeby mieszkanie było wygodne, funkcjonalne i atrakcyjnie zaaranżowane.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń kawalerki

Jednak w małym mieszkaniu liczy się nie tylko funkcjonalność. Należy pamiętać o zabiegach, dzięki którym nawet małe mieszkanie może wydać się większe niż jest w rzeczywistości. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na kształt, fakturę, kolory. To co świetnie prezentuje się na dużej przestrzeni może razić w małym mieszkaniu, albo go wręcz pomniejszać.

Sprzymierzeńcem w małych wnętrzach są jasne kolory, małe, dyskretne wzory lub ich brak, materiały dające wrażenie lekkości lub przejrzystości, oświetlenie w postaci wielu świecących punktów zamiast dużego i ciężkiego żyrandola, zwłaszcza jeśli mieszkanie nie jest wysokie. Te zasady dotyczą także wypełnień drzwi szafy, lepiej jest więc zrezygnować z ciemnych płyt laminowanych na rzecz mat, szkła lub luster. Odbite w nich prostopadłe elementy wnętrz, zarówno części podłogi, jak i sufitu, wzmagają wrażenie wielkości przestrzeni.

Zobacz: Styl skandynawski - nowoczesne rozwiązania

Otwarta przestrzeń w kawalerce

Otwarta przestrzeń kawalerki powoduje, że nasze mieszkanie wydaje się większe. Dlatego dobrze się jest pozbyć niektórych ścian działowych, które otworzą przestrzeń, dodadzą jej głębi i ją rozjaśnią. Są jednak sytuacje, gdy komfortowi mieszkania sprzyjają wydzielone strefy, pełniące rolę sypialni lub miejsca do pracy. W tej sytuacji warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych, które w razie potrzeby wydzielą nam intymne strefy, sprzyjające wypoczynkowi lub koncentracji. Przestrzeń zawsze będziemy mogli otworzyć powiększając nasze mieszkanie. Przy czym drzwi mogą być bardzo atrakcyjnym elementem pięknie je aranżującym. Nie bójmy się więc kawalerek, bo i w nich możemy wygodnie i pięknie mieszkać.

Zabudowana szafa - sposób na zagospodarowanie przestrzeni

W małym mieszkaniu każdy metr przestrzeni powinien być w pełni wykorzystany. Pomoże w tym funkcjonalna szafa, najlepiej wnękowa, która w małym mieszkaniu musi częstokroć pełnić kilka ról jednocześnie - szafy gospodarczej, garderoby czy nawet szafy na okrycia wierzchnie.

Zobacz: Luksusowy dom w stylu eklektycznymv

Dobrze zaprojektowana i wyposażona szafa poradzi sobie i z tak trudnym zadaniem. Bardzo istotne jest funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze szafy, tak aby znalazło się w nim miejsce na wszystko czego w małym gospodarstwie domowym używamy. Do przedmiotów i ubrań powinniśmy mieć łatwiejszy dostęp, rzeczy używane sezonowo lub sporadycznie mogą znajdować się w mniej dostępnym miejscu, np. walizki umieszczone na półkach pawlaczowych.

Zadbajmy o odpowiednie uchwyty i akcesoria na odkurzacz i rurę do odkurzacza, żelazko i deskę do prasowania. Wysuwane półki ułatwią nam dostęp do obuwia, a ażurowe kosze będą świetnym miejscem do przechowywania ręczników czy bielizny pościelowej.

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także