Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz dla alergika
Odkurzacz dla alergika powinien zapewnić nie tylko czystość podłóg, ale również - czyste powietrze podczas odkurzania.

Odkurzacz workowy, czy bezworkowy, po co nam filtr wodny i co oznacza HEPA? Wyjaśniamy i radzimy, jak wybrać odkurzacz dla alergika.

Wybór odkurzaczy jest bardzo duży – wprawdzie wszystkie służą do usuwania kurzu i drobnych śmieci, jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Odkurzacze różnią się bowiem m.in. poziomem filtracji powietrza, czy sposobem usuwania z nich zanieczyszczeń. A to ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania odkurzacza, szczególnie dla alergików.

Praktyczny poradnik:  Jak czyścić dywany i czym usuwać plamy z dywanów 

Odkurzacz dla alergika – z workiem, czy bezworkowy

Zastanawiają się na wyborem odkurzacza workowego, czy bezworkowego, najczęściej bierzemy pod uwagę koszt użytkowania – czyli konieczność regularnego dokupywania worków do odkurzacza. W odróżnieniu od nich, odkurzacze bezworkowe nie wymagają dodatkowych kosztów – pojemnik na śmieci jest wyjmowany i po skończeniu odkurzania – trzeba go opróżnić i umyć. Jednak alergicy powinni wziąć pod uwagę również fakt, że podczas opróżniania pojemnika uwalniają się alergeny. Dlatego dla alergików zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są odkurzacze z workiem. Warto też wiedzieć, że lepszą filtrację powietrza, które wydostaje się z odkurzacza, zapewniają worki materiałowe, a nie papierowe. Jeszcze lepszą ochronę zapewniają worki do odkurzaczy, wykonane z wielu warstw materiału, których powierzchnia jest dodatkowo pokryta nanosrebrem, zabijającym bakterie i pochłaniającym nieprzyjemne zapachy. Warto się dowiedzieć, czy tego typu worki można stosować w odkurzaczu, który zamierzamy kupić.

Jaki filtr w odkurzaczu dla alergika?

Filtr to ważny element odkurzacza, na który trzeba zwrócić uwagę, jeśli ktoś z domowników cierpi na alergię. Wprawdzie zastosowanie filtrów w odkurzaczach jest już standardem, jednak ich wydajność się różni. Powstaje więc pytanie – jaki filtr wybrać?
– Filtry stosowane w odkurzaczach w różnym stopniu filtrują powietrze. Przy specyfikacji każdego urządzenia znajdziemy tajemnicze skróty EPA i HEPA, z towarzyszącymi im cyframi: E10, E11, E12, H13 lub H14. Ogólnie zasada jest prosta  – im wyższy numer, tym wyższy poziom oczyszczenia. Dla osób cierpiących na alergie wziewne jedynym słusznych wyborem będą odkurzacze z filtrem HEPA, który zapewnia filtrację na poziomie ponad 99% i zatrzymuje cząsteczki do 0,3 mikrona – wyjaśnia Piotr Trepka, Product Manager w Komputronik S.A. – Oczywiście każdy filtr, aby prawidłowo spełniał swoje funkcje, należy regularnie czyścić lub wymieniać. Przy zakupie warto więc spytać sprzedawcy także o ich eksploatację – dodaje.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Jeśli cierpimy na alergię, to wybierając odkurzacz, powinniśmy zwrócić uwagę na modele z filtrem wodnym  – czyli  z pojemnikiem, przez który przepływa zasysane, zanieczyszczone powietrze. Woda najskuteczniej pochłania roztocza, kurz czy pyłki. Dodatkową zaletą odkurzacza z filtrem wodnym jest to, że przy okazji odkurzania, nawilżymy powietrze (można nawet zastosować aromaty, które nadadzą powietrzu przyjemny zapach). Pamiętajmy jednak, że odkurzacze z filtrem wodnym wymagają odpowiedniego potraktowania.
W przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym, szczególną uwagę należy zwrócić na jego eksploatację. Nie możemy go tak po prostu odstawić po skończeniu pracy. Po każdym użyciu trzeba dokładnie umyć pojemnik i wymienić wodę, a także osuszyć mokre filtry, w przeciwnym razie bardzo szybko poczujemy niemiły zapach, ponieważ w brudnej wodzie zaczną rozwijać się bakterie, pleśń i grzyby. Będzie to nie tylko nieprzyjemne, ale też szkodliwe, zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie wziewne – wyjaśnia Piotr Trepka. Ceny odkurzaczy z filtrem wodnym wahają się od 499 zł do 1399 zł.

Odkurzacz z klasą

Etykieta energetyczna odkurzacza
Etykieta odkurzacza dostarcza m.in. informacji o reemisji kurzu.
Wybierając odkurzacz sprawdźmy także specyfikację oraz etykietę energetyczną. Znajdziemy na niej nie tylko informacje o zapotrzebowaniu odkurzacza na energię elektryczną, ale także oznaczenie klasy reemisji kurzu. Dla alergików zalecana jest klasa A.

Radzimy też: Jak wybrać lampy LED, żeby przyniosły oszczędności

Wybór odkurzacza to nie tylko kwestia czystości podłóg, ale także czystości powietrza w naszym mieszkaniu. Odpowiedni wybór odkurzacza sprawi, że dolegliwości alergiczne będą mniejsze.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Komputronik

Polecamy Ci również

Zobacz także