Naczynia japońskie

Japonia znana jest z niezwykle bogatej tradycji i kultury spożywania posiłków. Mimo że niewielu z nas ma szansę zobaczyć ten piękny kraj w naturze, możemy stworzyć sobie jego namiastkę przyrządzając japońskie potrawy oraz napoje i spożywając je z pięknie zdobionych stylizowanych naczyń. Chociaż na chwilę porzućmy codzienność i przenieśmy się w egzotyczny świat Kraju Kwitnącej Wiśni.

Sushi
To bez wątpienia najsłynniejsza japońska potrawa. Przygotowuje się ją z zakrapianego specjalnym octem ryżu w połączeniu z przeróżnymi dodatkami (owocami morza, rybami, warzywami, grzybami, jajkami itp.). Ryby i owoce morza są zazwyczaj podawane na surowo, dlatego też niezwykle istotne jest spożywanie sushi od razu po przyrządzeniu. Dobrą wiadomością dla niewprawnych w posługiwaniu się pałeczkami będzie z pewnością fakt, że sushi można jeść palcami. Należy jednak pamiętać, by zjadać całe kawałki na raz – krojenie, dzielenie, czy też pozostawianie nadgryzionych cząstek na talerzu jest zdecydowanie w złym tonie. Sushi podajemy zawsze z sosem sojowym w oddzielnej miseczce. Przed włożeniem do ust, możemy zanurzyć w nim spożywaną porcję. Jako dodatek do sosu podajemy także niezwykle ostry japoński chrzan wasabi. W przerwie pomiędzy poszczególnymi rodzajami potrawy przegryzamy marynowany imbir, który oczyszcza nasze kubki smakowe.

zestaw naczyńnaczynia japońskienaczynia do sushi

Przedstawiane zestawy do  sushi wyposażone są we wszystkie (łącznie z pałeczkami) elementy niezbędne do należytego i efektownego podawania tej niezwykłej potrawy.

Herbata
Podporządkowana ścisłym regułom estetycznym ceremonia herbaciana jest tradycyjną japońską formą spędzania czasu. Zwyczaj ten rozpowszechnił się wśród wyższych warstw społecznych już w XIV wieku, z czasem, dzięki działaniom buddyjskiej sekty Zen, obejmując także niższe sfery. Dziś spotkania przy zielonej herbacie Matcha odbywają się z okazji powitań i pożegnań, a także jako rewanż za okazaną życzliwość, bądź forma złożenia gratulacji, czy też po prostu rodzaj odpoczynku. Tego typu spotkania mają skróconą konwencję i nie są traktowane tak rygorystycznie jak oficjalna ceremonia, gdzie liczy się każdy gest, uczestnicy muszą mieć odpowiedni strój, a całość spotkania ma formę uroczystego obrządku.

zestaw naczyń do herbatyzestaw do herbatyczajniczek z filiżankami

Dzięki eleganckim kompletom do przygotowywania herbaty możemy we własnym domu cieszyć się magią japońskiego rytuału herbacianego.

Sake
Ten tradycyjny japoński napój alkoholowy to rodzaj wina wytwarzanego ze sfermentowanego ryżu o zawartości alkoholu od 12 do 18%. Staranne dobranie ziaren ryżu i krystalicznie czysta woda to klucz do sukcesu w przyrządzaniu najlepszego sake. Bogactwo odmian tego trunku dorównuje niemalże ilości gatunków francuskiego wina. Mamy sake słodkie (amakuchi) i wytrawne (karakuchi), bezbarwne i zawiesiste, czyste i ziołowe, podawane na ciepło i na zimno. Ze względu na jakość rozróżniamy kilka rodzajów sake: Tokkyu (super sake), Ikkyu (I klasa) i Nikkyu (II klasa). Zaś najdroższe i cieszące się największym uznaniem jest Gingo-zukuri. W odróżnieniu od nalewek europejskich, najlepsze i najsmaczniejsze jest młode sake. Przechowuje się je nie dłużej niż rok.

zestaw do sakenaczynia do sakesake - naczynia

Popijając sake ze specjalnych czarek będących nieodzownym elementem prezentowanych zestawów, poza oryginalnym smakiem, poczujemy także egzotyczny klimat odległej Japonii.


Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: www.CzerwonaMaszyna.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także