Nadmierna wilgoć w domu – jak z nią walczyć?

0
Nadmierna wilgoć w domu – jak z nią walczyć?

Nadmierne zawilgocenie pomieszczeń w krótkim czasie może spowodować pojawienie się pleśni i innych szkodliwych grzybów, a także roztoczy. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki – może być również szkodliwe dla zdrowia. Co zatem zrobić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna być utrzymywana na poziomie ok. 40-60% – takie wartości zapewniają najlepsze samopoczucie i nie narażają na nieprzyjemne dolegliwości. Przy zwiększonej wilgoci – powyżej 65% – pojawia się problem częstszych infekcji, chorób układu oddechowego i alergii. Namacalnym rezultatem utrzymywania się wysokiej wilgotności są pojawiające się na ścianach – a czasem także w innych miejscach – grzyby i roztocza, których obecność przyczynia się do zwiększenia podatności na zapalenie zatok oraz powoduje bóle mięśni, stawów i ogólne zmęczenie organizmu. Rozrastająca się pleśń może też skutecznie obniżyć estetykę każdego wnętrza. Wilgoć najczęściej pojawia się w piwnicach, przy ramach okiennych, w kuchni oraz łazience. Aby jej uniknąć, zaleca się działania profilaktyczne – zwalczanie objawów jest bowiem znacznie trudniejsze.

Jak przeciwdziałać wilgoci?

Nadmierna wilgoć w domu bardzo często wynika ze słabej wentylacji. Pomieszczenia powinno się wietrzyć regularnie przez cały rok, choćby w minimalnym stopniu – przede wszystkim w czasie gotowania oraz suszenia prania. W miejscach, które nie mają okien (np. łazienkach), należy często uchylać drzwi.

Dużo większy problem pojawia się, gdy wysoki poziom wilgotności powietrza wynika z nieszczelności dachu oraz złej hydroizolacji – zachodzi wówczas potrzeba wykonania gruntownych prac remontowych i „walki bezpośredniej”. W pewien sposób z wilgocią w domu można poradzić sobie poprzez efektywniejsze ogrzewanie (podniesienie temperatury do min. 20°C). Nieocenioną pomocą mogą się okazać także osuszacze powietrza oraz pochłaniacze wilgoci.

Sprzęt taki może mieć różną formę i stopień zaawansowania technologicznego, jednak najskuteczniejsze są urządzenia elektroniczne. Warto zwrócić uwagę na ich moc i obszar działania: jeden model może, ale nie musi, wystarczyć nawet do osuszania całego mieszkania – zależy to od jego parametrów i metrażu lokalu. Dużą popularnością cieszą się osuszacze kondensacyjne. Pochłaniacze wilgoci często zawierają wymienne wkłady – warto zwrócić uwagę na ten detal. Sprzęt najlepiej kupować w renomowanych sklepach, np. Leroy Merlin. Daje to gwarancję, że będzie wydajny, wytrzymały i posłuży przez długie lata.

Gdy grzyb już się pojawi

Jeśli pleśń pojawi się na ścianie w mało zaawansowanej formie, do usunięcia wystarczy zwykle mycie ręczne z zastosowaniem mydła, sody oczyszczonej lub detergentu, przy czym ścianę oczywiście należy później osuszyć. W przypadku bardziej intensywnego wykwitu grzybów lepiej użyć preparatów grzybobójczych, dostępnych w sklepach ze środkami chemicznymi.

Kontrola wilgotności w pomieszczeniach jest konieczna przez cały rok. W wielu przypadkach problemowi da się zaradzić, zanim jeszcze widoczne będą pierwsze objawy zawilgocenia ścian.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także