Najdroższa ryba akwariowa

Najdroższa ryba akwariowa

Ryba akwariowa za 400 000 dolarów? Niemożliwe? A jednak...

arowana platynowa (fot. en.wikipedia.org, Lerdsuwa)

Ta ryba to arowana platynowa. Jest to bardzo rzadko występująca mutacja arowany srebrnej, a za tę zawrotną cenę została wystawiona na sprzedaż przez pewnego hodowcę z Ameryki Łacińskiej. Arowana platynowa zawdzięcza swą rzadkość mutacji pigmentu – jest albinosem.

Jednak dobrą wiadomością dla akwarystów, którzy jeszcze nie wygrali imponującej sumy w żadnej loterii jest to, że jej krewniaczki – arowany srebrne oraz australijskie – są znacznie tańsze,  można je nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

arowana srebrna (fot. en.wikipedia.org, Ginko100)Arowany (Osteoglossum bicirrhosum) należą do ryb kostnojęzykowych i dzielą się na kilka gatunków. Różnią się m.in. ubarwieniem i rejonem występowania. Niestety azjatyckie są bliskie wyginięciu i objęte ścisłą ochroną. Nie zmienia to faktu, że są poszukiwane przez chińskich biznesmenów, bo według zasad feng-shui – przynoszą bogactwo i zapewniają pomyślny rozwój. W nieco lepszej sytuacji są arowany australijskie, afrykańskie oraz pochodzące z Ameryki Południowej. Najpopularniejsza w akwariach jest arowana srebrna, żyjąca na wolności w dorzeczu Amazonki i rzekach Gujany Francuskiej. Ryby te są bardzo efektowne – dorastają nawet do 1 m (w akwariach zwykle są mniejsze), mają bardzo charakterystyczną głowę, duże łuski, a płetwa odbytowa i grzbietowa są niemalże połączone z płetwą ogonową. Charakterystyczne są dwa „wąsy”, występujące na krawędziach dolnej szczęki. Ryby te w hodowli są wymagające. Trzeba zapewnić im odpowiednio duże akwarium i wziąć pod uwagę, że arowany są bardzo agresywne. Należy więc ostrożnie dobierać gatunki towarzyszące im w akwarium. Można też trzymać pojedyncze osobniki. Arowany srebrne wymagają wody o temperaturze 24-29°C, miękkiej i lekko kwaśnej, a akwarium trzeba zaopatrzyć w bardzo efektywny filtr. Arowany są wszystkożerne – można je karmić mięsem, rybami, krewetkami, a nawet dużymi owadami, na które, w środowisku naturalnym polują, wyskakując nad wodę. Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne. Ikrą i larwami opiekuje się samiec, trzymając je w pysku nawet przez 60 dni.

arowana srebrna w akwarim  (fot. wikipedia.org, Qwertzy2)

Oceń artykuł
4,40 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także