Najmodniejsze kwiaty cięte

W każdym sezonie królują nowe kolory, dodatki i akcesoria. Moda zmienia się bardzo szybko, zarówno w konfekcji, wnętrzarstwie jak i florystyce. Styliści często inspirują się modą minionych epok - antykiem, barokiem, czy klasycyzmem.

W nadchodzącym zimowym sezonie, w tendencji określonej mianem Imperium Kwiatów (ang. Floral Empire) królować będą motywy stylizowane na dodatki i akcesoria, które dominowały w ubiegłych stuleciach.

dekoracje z kwiatówciemne jaskry, cantedeskie i pojedyncza lilia w wazonie.smaczne kwiatowe słodycze udekorowane wstążkami


Kształty i formy tej zimy są bardzo majestatyczne, wyraziste i eleganckie, a symetria i rytm odgrywają ważną rolę. Tworząc bukiety floryści czerpią inspiracje z barokowych peruk i rzeźb. Pojawia się wiele symboli podbojów kolonialnych takich jak: insygnia, rozety, kielichy, czy popiersia. Kompozycje umieszczone są w naczyniach mających kształt kielichów, czy pucharów. Dominują czyste i wyraźne kolory, pojawia się wiele szarości, bieli i czerni. Charakterystyczne są również przeplecione ze sobą odcienie różu, fioletu, czerwieni i zieleni. Srebrne i szarozielone akcenty zostają wprowadzone dla nadania ciekawego efektu kompozycjom. Aby nadać wytworności zwykłym zielonym liściom floryści spryskują je na biało. Modne tej zimy są surowe, naturalne dodatki, jak kamienie, marmur i drewno oraz delikatne i wyrafinowane, jak aksamit czy gładka skóra. Do bukietów dodawane są również dekoracyjne elementy typu kokardy czy draperii.
cantedeskia pięknie prezentuje się w mieszanym bukieciekorsarz kwiatowy nada każdym wnętrzu odrobinę styluformę wazonu tworzą liście akantu

Trzy podstawowe style – nowoczesny, nastrojowy i klasyczny - są interpretowane na różne sposoby. W stylu nowoczesnym falbanki są dość drapieżne a koronki przybierają nowy wygląd. Tutaj pojawiają się również geometria i kontrast. Słowa, trafnie oddające ten styl to: trofea, triumf, wyrazistość i elegancja. Natomiast w klasycznym stylu wszystkie draperie i wstążki używane są w swojej tradycyjnej formie. Dominują ciepłe kolory. Słowa określające ten styl to: neoklasycyzm, rzeźba, draperia, kamea, imperialny. Nastrojowy styl łączy cechy dwóch poprzednich: tradycyjne kształty z nutą nowoczesności, kipiące wesołymi kolorystycznymi zestawieniami. Styl ten najlepiej charakteryzują słowa: historyczny, romantyczny, czarujący i delikatny. Widoczne jest nawiązanie między innymi do czasów Napoleona i Marii Antoniny.

Najmodniejsze kwiaty, proponowane tej zimy to: hipeastrum (Hippeastrum), jaskier (Ranunculus), goździk (Dianthus), nerina (Nerine), róża (Rosa) oraz cantedeskia (Zantedeschia).

Hipeastrum (Hippeastrum): zniewalające piękno
W wielu krajach hipeastrum jest kwiatem sezonowym, występującym głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Niegdyś można go było spotkać jedynie w kolorze czerwonym, obecnie jest dostępne w białym, pomarańczowym, łososiowym, fioletowym, a nawet w wielu dwubarwnych odmianach. Hipeastrum symbolizuje zniewalające piękno. Jego majestatyczna łodyga i silne linie kwiatu przypominają  dźwięki fanfar, rozbrzmiewających na cześć zwycięstwa.

Jaskier (Ranunculus): romantyczne okrągłości
Ten romantyczny, o okrągłym kwiatostanie kwiat pochodzi z Azji, gdzie występuje w 400 odmianach. Większość z nich jest żółta lub biała, ale pojawiają się również różowe, pomarańczowe, czerwone oraz dwubarwne. Jedna z nowopowstałych odmian jest czarna i nosi nazwę Black Jack. Ciekawy kształt jaskrów pozwala na łatwe zastosowanie  ich w bukietach.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także