Nakrycie stołu wielkanocnego

0
Nakrycie stołu wielkanocnego
Odpowiednia oprawa stołu i dekoracje sprawią, że Święta Wielkanocne będą znacznie przyjemniejsze.

Aby wielkanocne śniadanie było wyjątkowe, warto zadbać nie tylko o smak świątecznych dań, ale również o odpowiednią oprawę stołu i dekoracje. Radzimy, jak nakryć stół w oparciu o zasady savoir-vivre, tak, by podkreślał świąteczny charakter posiłku.

Przede wszystkim pamiętajmy, że wielkanocny stół powinien być nakryty białym, nieskazitelnie czystym obrusem. Oczywiście możemy wybrać inny kolor, bardziej "wiosenny" i radosny (żółty, pomarańczowy, zielony), jednak świąteczne ozdoby najlepiej zaprezentują się właśnie na białym tle. - Śniadanie wielkanocne jest wyjątkowe ze względu na to, że rozpoczyna je dzielenie jajkiem, po którym zwykle spożywa się żur z kiełbasą. Dlatego zastawa i sztućce oraz ich układ muszą być dedykowane niespotykanym, jak na śniadanie, potrawom i kolejności, z jaką się je spożywa - mówi ekspert jednej z Warszawskiej Fabryki Platerów.

Wielkanocny stół

Piękna zastawa stołowa to połowa sukcesu udanego śniadania wielkanocnego.

TerriC Pixabay.com
Potrawy wielkanocne

Wielkanocny stół powinien być nakryty białym, nieskazitelnie czystym obrusem.

Pexels Pixabay.com
Wiosenne dekoracje na stole

Aranżację stołu możemy wzbogacić o świeże kwiaty, świece, własnoręcznie wykonane ozdoby.

Jill111 Pixabay
Dekoracje i dodatki

Jeśli nie lubimy dużej liczby ozdób na stole, możemy zdecydować się na dekoracyjnie wyglądające sztućce i zastawę.

zuckerschnecke Pixabay.com
Świąteczne dekoracje

Śniadanie wielkanocne jest wyjątkowe ze względu na to, że rozpoczyna je dzielenie jajkiem, po którym zwykle spożywa się żur z kiełbasą.

Jill111 Pixabay

Wielkanocny savoir vivre

Jeśli nie lubimy dużej liczby ozdób na stole, możemy zdecydować się na dekoracyjnie wyglądające sztućce i zastawę. Na stole wielkanocnym z pewnością sprawdzą się sztućce srebrne. Warto pamiętać o zasadach nakrywania stołu, które są następujące: podstawą jest płaski talerz, a na nim kładziemy głęboki talerz na żur z kiełbasą.

Dowiedz się jak przygotować: Koszyk wielkanocny

Jeśli podajemy przystawki, powinniśmy postawić obok osobny talerzyk deserowy, który w przypadku niewykorzystania podczas śniadania może zostać przeznaczony na ciasto. Sztućce umieszcza się po bokach dużego talerza w takiej kolejności, w jakiej będą używane: te, po które sięgniemy najpierw powinny leżeć najdalej od talerza. - Po prawej stronie nakrycia powinien znaleźć się nóż obiadowo-deserowy bądź łyżka do zupy i nóż stołowy. Łyżkę można umieścić również nad talerzami. Natomiast po lewej stronie talerza powinny znaleźć się odpowiednio widelce do zakąsek i dania głównego – mówi Bartosz Hejmej.

Wielkanocny stół - naczynia z potrawami

Na środku stołu, obok koszyczka ze święconką, powinny się znaleźć naczynia z potrawami: waza z żurem, łyżka wazowa, maselniczka, przyprawnik. Wszystkie półmiski i tace z jajkami, wędlinami, pieczywem czy sałatkami powinny znajdować się w zasięgu ręki osób siedzących przy stole. Możemy także dodać eleganckie serwetki w ozdobnej obrączce.

To Cię zainteresuje: Drewniane pisanki

Całą aranżację możemy wzbogacić o świeże kwiaty, świece, własnoręcznie wykonane ozdoby. Pamiętajmy jednak, by żadna z tych ozdób nie przeszkadzała biesiadnikom w sięganiu po potrawyi nie ograniczała ich ruchów.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Hefra

Polecamy Ci również

Zobacz także